کد خبر 517341

سازمان هواشناسی از خشکسالی شدید در بیشتر نقاط کشور خبر داد. آثار کم بارشی را به‌زودی روی سدها خواهیم دید.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، احد وظیفه رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی عنوان کرد: طی دو هفته ابتدایی فروردین ماه در کل کشور تنها ۱۷ میلیمتر بارش داشتیم که این میزان نسبت به میانگین بلند مدت کشور حدود ۸۵ درصد کمتر است. از این‌رو نوروز بسیار کم بارشی داشتیم البته بارش‌ها در زمستان ۹۹ نیز کمتر از حد نرمال بود و این مسئله سبب شده است که در بسیاری از نقاط کشور با کم بارشی مواجه باشیم.

وی افزود: در دو استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان بارش‌ها بیش از ۹۰ درصد کمتر از میانگین بلند مدت کشور گزارش شده است. از سویی دیگر طی دو هفته ابتدایی بهار تعدادی از استان‌های کشور ازجمله یزد، هرمزگان، کهگیلویه و بویراحمد، کرمان، فارس، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، بوشهر و اصفهان هیچ بارشی دریافت نکردند.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی خاطرنشان کرد: در تعدادی دیگر از استان‌ها ازجمله چهارمحال و بختیاری، خوزستان، سمنان، قم و لرستان بارش‌ها طی نوروز ۱۴۰۰ درحد یک میلیمتر و حتی کمتر از آن بوده این درحالیست که ما طی دو سال گذشته در بسیاری از این نقاط با بارش‌های شدید و حتی سیل مواجه بودیم. چنین موضوعی نشان می‌دهد که تغییر اقلیم اثرات بسیار متغیری دارد. 

وظیفه اظهار داشت: طی دو هفته ابتدایی بهار هیچ بارشی در جنوب، جنوب غرب و شرق کشور نداشتیم.از مهرماه تاکنون تنها حدود ۴۸ درصد از آب سالانه حاصل از بارش‌ها تامین شده است که این وضعیت نگران‌کننده است.

به گفته وی از ابتدای مهرماه تاکنون در کشور حدود ۱۱۰ میلیمتر بارش داشتیم که این میزان نسبت به حد نرمال ۳۹ درصد و نسبت به سال گذشته ۴۹ درصد کمتر است. به‌طور کلی درحال‌ حاضر در بیشتر نقاط کشور خشکسالی شدید حاکم است. در چنین شرایطی دِبی یا آبدهی رودخانه‌ها کم می‌شود و تامین انرژی توسط نیروگاه‌های برق آبی کاهش خواهد یافت همچنین کشت دیم در استان‌های مختلف نیز به‌شدت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با بیان اینکه به‌دلیل بارش‌های خوب طی سال آبی زراعی گذشته ممکن است ذخیره سدها در کشور مناسب باشد، تصریح کرد: به‌زودی و همزمان با شروع فعالیت کشاورزی طی امسال، آثار کم بارشی را بر سدهای کشور خواهیم دید.

وظیفه در پایان با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌کنیم که بهار با کم بارشی با اتمام برسد، اظهار کرد: از سویی دیگر دمای هوا نیز طی این فصل حدود یک تا ۱.۵ درجه بالای حد نرمال خواهد بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • مریم
  ۱ ۰

  خوب اینهمه افغانی تو ایران دارنواز آب استفاده میکنن بارها دیدم که تو پارکها برایه باغبونی استخدام شدند و از آب که داخل پارک هست برایه شستشو ماشینها استفاده میکنند و آب رو باز میزارن از صبح تا شب حالا این یه چشمه از کاراشونه ‌.از همین راه هم ضربه به ایران میزنن و خشکسالی هم همینجوی میاد دیگه هم مثل کارواش پول دریافت میکردند .حالا اونایی که پشت ماشین زباله هستتد و با ماشین مکانیزه میان برایه بردن زباله ها بماند که هر چی زباله است رو داخل راه آبها میریزن عمدا هزاران بار با چشمایه خودم دیدم .خلاصه بگم هرچی بلاست هز این افغانیهاست که به ظاهر برایه کارگری میان ولی در اصل برایه خرابکاری میان تو ایران .فقط کافیه یمدت زیر نظر گرفته بشن همین کارگران به ظاهر زحمتکش

 • چنگیز
  ۰ ۰

  ایران ه ویران

 • علی اکبر
  ۰ ۰

  افغانی کجا بوده ایرانی ها بدترن .من هر زنی که دیدم میخواد ظرف بشوره از اول که میخواد شروع کنه تا آخر شیر آبو باز میزاره خیره سرش .بچه هاشون ول میدن تو حیاط آب بازی که ننه هاشون راحت باشن یه ذره شعور برای کم مصرف کردن آب ندارن .خدا میخواد به چی رحم کنه

 • علیرضا
  ۰ ۰

  باید قناتها را احیا کنیم .