کد خبر 516433
در اطلاعیه آبفا اعلام شد؛

تکذیب جیره بندی آب در کلانشهرها

شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با صدور اطلاعیه‌ای در خصوص اخبار مربوط به آغاز جیره بندی آب واکنش نشان داد.

به گزارش اقتصادآنلاین، طی روزهای اخیر اخباری از آغاز جیره بندی آب در شهر کرج و بحران آب در 12 کلانشهر کشور در برخی سایت‌های خبری و فضای مجازی منتشر شده که شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در واکنش به انتشار این اخبار به خصوص دست به دست شدن خبر آغاز جیره بندی آب در فضای مجازی، اطلاعیه ای صادر کرد.

متن اطلاعیه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور بدین شرح است: "با عنایت به اخبار منتشر شده در تعدادی از خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری در خصوص «مواجهه 12 کلانشهر امسال با بحران تامین آب و شروع جیره‌بندی آب در شهر کرج» به آگاهی می‌رساند اطلاع رسانی در خصوص آخرین وضعیت شهرهای مواجه با تنش آبی در تابستان 1400 در نشست های خبری برگزار شده توسط اعضای هیات مدیره و مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در تاریخ های 24 و 29 اسفند 1399 انجام شده است که اخبار صحیح منتشر شده در تاریخ های مذکور قابل دسترسی میباشد. در همین رابطه ذکر این نکته ضروری است که  از سالیان گذشته به دلیل مسایل مختلفی به ویژه خشکسالی‌های متوالی، تعدادی از شهرهای کشور در معرض تنش آبی قرار گرفته‌اند. منظور از تنش آبی، فزونی مصرف نسبت به تامین در پیک روزانه در فصل تابستان می‌باشد.

در طول این سال‌ها نیز همواره تلاش بر این بوده است که با اجرای طرح‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت اثرات این خشکسالی بر تامین آب شرب به حداقل برسد و در نتیجه اجرای این طرح‌ها، تعداد شهرهای در معرض تنش آب شرب از 547 شهر در تابستان سال 1394 به 170 شهر در تابستان سال 1399 کاهش یافته است.

خبر منتشره در این خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری مربوط به تابستان سال 1393 بوده که نقل قول منتشر شده در سال 93 نیز صحت نداشته و همان موقع تکذیب شده است.  حتی در آن سال نیز با اقدام ضربتی صورت گرفته ظرف مدت 47 روز، از جیره‌بندی آب در شهر کرج جلوگیری بعمل آمده و در حال حاضر نیز تامین آب شهر کرج پایدار می‌باشد.

خوشبختانه با تلاش‌های شبانه‌روزی صورت گرفته توسط وزارت نیرو، در حال حاضر هیچ کلانشهر کشور دارای جیره‌بندی آب نمی‌باشد و اجرای مستمر پروژه‌های زودبازده برای کاهش سطح تنش آبی در کل کشور در حال انجام است."

ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    👎

  • ناشناس
    ۰ ۰

    قبل انتخابات همه چی خوبه، همه چی آروم