کد خبر 506465

فوری/ منتظر کاهش قیمت خودرو نباشید!

بر اساس برآورد‌ها درسال آینده نیز تورم بین ۳۰ تا ۳۵ درصد افزایش خواهد یافت، در چنین شرایطی نیز حدود ۲، ۳ درصد خودرو در هر ماه با افزایش قیمت روبرو خواهد بود و پیش بینی بنده این است که تا اسفند ۱۴۰۰، قیمت خودرو ۲۵ درصد دیگر با افزایش روبرو خواهد بود و ثبات قیمتی در کار نخواهد بود.

در بازار خرید و فروش خودرو‌ی روز یکشنبه قیمت پراید ۱۱۱ به حدود ۱۲۸ میلیون تومان رسیده، علاوه براین پراید ۱۳۱ نیز ۱۰۹ میلیون تومان قیمت گذاری شده همچنین سمند ال ایکس ۱۸۴ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ دو ۱۹۶ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ پنج ۲۵۷ میلیون تومان، پژو ۲۰۷ دنده‌ای ۲۷۵ میلیون تومان و پژو ۲۰۷ اتومات ۴۳۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

همچنین تیبا صندوق دار ۱۱۶ میلیون تومان، پژو ۴۰۵، ۱۸۷ میلیون تومان مورد معامله قرارگرفت، در محصولات مونتاژی نیز رشد قیمت‌ها همانند خودرو‌های داخلی و حتی در برخی موارد بیشتر هم بوده است. به نحوی که هایما از قیمت ۶۶۰ میلیون تومان به ۷۰۵ میلیون تومان رسید.
 
فربد زاوه کارشناس بازار خودرو  با اشاره به اینکه افزایش قیمت دلار بر روی قیمت خودرو نیز تاثیرگذار است، گفت: این نوساناتی که در طی چند روز اخیر در بازار ارز رخ داده باعث شده قیمت دلار در بازار آزاد تا محدوده ۲۶ هزار تومان نیز بالا برود، طبیعتا در چنین وضعیتی بازار خودرو نیز سریع واکنش نشان می‌دهد و اثر آن را نیز می‌توانید، در افزایشی قیمت‌هایی که در دو روز اخیر رخ داده به خوبی مشاهده کنید، البته این نکته را باید متذکر شد که این روند نیز از قبل قابل پیش بینی بود.

وی افزود: در این باره از آبان ماه خوشبینی‌هایی ایجاد شد، مبنی بر اینکه با آمدن بایدن، اوضاع بهبود پیدا می‌کند و آمریکا به برجام بازمی گردد و به تبع آن نیز تحریم‌ها رفع خواهد شد، اما این نکته مهم مد نظر بسیاری قرار نگرفت، که این فضای ایجاد شده روانی بوده ومقتضیاتی که در عرصه واقعی وجود دارد، با تصورات ما فاصله زیادی دارد، حال که کم‌کم موضع بایدن در قبال برجام و ایران مشخص شده، این خوشبینی‌ها رنگ باخته، در چنین وضعیتی طبعا انتظارات تورمی نیز افزایش پیدا خواهد که اولیه نشانه آن را نیز مشاهده کردیم که افزایش قیمت دلار بود.

زاوه اظهارداشت: اینکه این تورم چه با بازار خودرو خواهد کرد، کاملا مشخض است، این روند افزایش قیمت دلار اگر ادامه داشته باشد، یا اینکه در همین محدوده‌ها باقی بماند، خودرو این کاهشی را که در سه ماه گذشته تجربه کرده را پس می‌دهد و قیمت‌ها دوباره به سرجای قبلی خود، برخواهد گشت، این درحالیست که بر اساس برآورد‌ها درسال آینده نیز تورم بین ۳۰ تا ۳۵ درصد افزایش خواهد یافت، در چنین شرایطی نیز حدود ۲، ۳ درصد خودرو در هر ماه با افزایش قیمت روبرو خواهد بود و پیش بینی بنده این است که تا اسفند ۱۴۰۰، قیمت خودرو ۲۵ درصد دیگر با افزایش روبرو خواهد بود و ثبات قیمتی در کار نخواهد بود.

این کارشناس صنعت‌خودرو اضافه کرد: متاسفانه خودرو به غیر از تورم بخشی که با آن روبرو است، معضلات بسیار جدی دیگری نیز دارد، یکی از آن‌ها بحث کاهش تولید است، طی سه سال گذشته روند تولید خودرو به زیر یک میلیون دستگاه در سال کاهش پیدا کرده که این موضوع چرخه عرضه و تقاضا را با چالش جدی روبرو کرده، برای همین نیز است که قرعه کشی خودرو را برگزار می‌کنند که بیشتر شبیه مسابقات بخت آزمایی است، در چنین شرایطی که تولید و عرضه به انداز کافی نباشد، به طور قطع قیمت‌ها بالاتر می‌رود.

خودروسازان بدهی ۱۷۰ هزار میلیارد تومانی دارند
 
وی ادامه داد: این طبیعت هر بازاری است که با کمبود محصول قیمت نیز با افزایش روبرو می‌شود، از سوی دیگر تولید نیز با مشکل کمبود قطعات و مواد اولیه روبرو است که ناشی از تحریم‌های صنعت خودرو است، بنابراین تا زمانیکه تحریم‌ها ادامه داشته باشد، وضعیت صنعت خودرو نیز نمی‌تواند سروسامانی پیدا کند و به تبع آن تولید نیز به اندازه نیاز نخواهد بود.

زاوه با اشاره به اینکه خودروسازان حدود ۱۷۰ هزار میلیارد تومان بدهی دارند، یادآور شد: دو خودروساز بزرگ، ایران خودرو وسایپا با این حجم از بدهی، با مشکلات زیادی روبرو هستند، به نوعی می‌توان گفت، که شرایط صنعت خودرو فوق بحرانی است، اما خوب در کمال تعجب آن‌ها همچنان در حال فعالیت هستند، این بدهی برای اقتصاد کلان کشور نیز رقم بسیار سنگینی است که معلوم نیست، چطور دولت می‌خواهد آن را رفع و رجوع کند، شاید می‌خواهند آنقدر تورم ایجاد کنند، تا بدهی‌های اینچنینی همه به صفر برسد.

این کارشناس صنعت خودرو گفت: دولت تا زمانیکه دست از سر صنعت خودرو برندارد، این صنعت با همین وضضیت آشفته و فشل روبرو هست و هر روز نیز بحران دیگری نیز از سر راه می‌رسد، دولت باید این دو خودرو ساز را به بخش خصوصی واگذار کند و پای خود را از این صنعت بیرون یکشد و تنها به وظیفه خود یعنی نظارت و سیاست گذاری در صنعت خودرو بپردازد، هرچند با توجه به وضعیتی که وجود دارد، کوچکترین تغییری نیز در این رابطه ایجاد نخواهد شد.
بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱۳ ۰

  آخه این چه نظر مزخرفیه
  شماکه دارین به دلال ها کمک میکنین

 • علی
  ۱۶ ۰

  این تیتر رو خودرو سازها گفتن بزنید؟
  این خبرها دیگه نیست پایین بیاد یا بالا بر مردم قدرت خرید ندارن، مگر دلال ها که آخرشم مجبور میشن زیر قیمت بفروشند

 • ناشناس
  ۹ ۵

  اگر مردم منتظر روز خوش هستند زهی خیال باطل .

 • مریم
  ۱۵ ۰

  یعنی چه امیدواربودیم قیمت خودرو پایین بیاد پس قشرما باید خواب ماشین ببینند

 • ناشناس
  ۲۱ ۱

  لطفاالتهاب دربازارخودروبوجودنیاوریدخریداری وجودندارد

 • امیر
  ۱۲ ۱

  این خبرها ناشی از راند بزرگ دراین کشور همه باهم بسیج شویم دست اینها که کشور را به پرتگهاه می برن قطع کنیم.

 • عباس
  ۴ ۰

  خودتون گرون میکنید بهونه رو میذارید به تحریم دلار وگرنه دولت اگه حقوق ملت رو بر اساس همون ۱۰۰۰ دلار ۹۶ حساب کرد که میشه ۳۰ میلیون بعد زیادش کنید حرفی نداریم ولاغیر مردم به ماشین ایرانی با این قیمت کار ندارن دنا و ۲۰۷ زدن ۳۵۰ خب آدم قشنگ یه چر ایکس ۲۲ میخره نه ایرانی !

 • محمد کرمی
  ۶ ۱

  مردم همت کنید بخدا فقط یکماه نخرید پدرشون در میاد......بس کنید دیگاه بخدا هر چی سرمان میاد از خودمونه.....نخرید.نخرید

 • حسین خالدی
  ۴ ۰

  بخدا علکی جوسازی میکنن میخوان قیما رو بالاببرن.عمرا اگه مشتری داشته باشن.این گاریهارو کی بااین قیمت میخره.بنظرم مردم باید خریدنکنن ومنتظر بمونن تا شرکت گاری ساز مجبور بشه محصولاتش رو منصفانه تر عرضه کنه

 • ناشناس
  ۷ ۱

  غلط کردین با هفت جد و آبادتون. شما هم منتظر خرید نباشید. نمی خریم. نمی خریم. نمی خریم .... والسلام
  قیمتها باید به سال 90 برگرده. وگرنه این آشغالهاتون روی دستتون باد می کنه.
  والسلام

 • ناشناس
  ۱ ۱

  مردم می خواهندخودروشون رانو کنندچطورثبت نام کنند

 • Bs
  ۳ ۰

  با این اخبارتون هم انتظارات تورمی رو بیشتر میکنید هم بازار خودرو را ملتهب.تورم سال بعد اگه شما و امثال شما بزارن کاهشیه .همین شماها انتظارات تورمیو بالا میبرین و کشورو به لبه ی پرتگاه میکشونین

 • ناشناس
  ۲ ۰

  ببین دیگه پولی دست مردم نیست

 • ناشناس
  ۲ ۰

  هرروز یه کارشناس جدیدبیسواد

 • علی
  ۲ ۲

  قیمت دلاری خودرو های ایرانی مناسبه
  مثلا پراید 4000 دلاره که تو خارج خودرو این قیمتی نداریم
  پراید صفر ماشین خیلی خوبیه الکی اسمش بد در رفته و پراید های اوراق مسافر کشی رو کردن ملاک نظر دادن

 • حسنی
  ۴ ۱

  با این بی کفایتی مسئولین! ما منتظر کاهش قیمت هیچی نیستیم، چرا که اصلا کسی به فکر مردم نیست! تلاش و تقلی فرصت طلبان و خون آشامان ملت برای تحرک بازار هم فایده ای ندارد، چرا که بیشتر مردم توان خرید ندارند، حتی به نصف قیمت کارخانه که به مراتب از ارزش واقعی خودرو بیشتر است. امکان صادرات هم نیست، چون دنیا به جان انسانها ارزش قائل است. پس بتازید ای خون آشامان تاریخ معاصر و از این ناتوانی مسئولین بی کفایت که باعث گستاخی شما شده، نهایت بهره را ببرید. چه بسا فردایی در کار نباشد

 • ناشناس
  ۰ ۰

  به درک... ماشین خارجی میخریم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  به درک