کد خبر 501078

فوری/ پراید ۱۱۲ میلیون تومان شد

پراید بین ۱۰۰ تا ۱۱۲ میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از همشهری، با وجود توقف سیر نزولی نرخ ارز، ریزش قیمت خودروها در حاشیه بازار ادامه دارد. روند کاهش قیمت در بازار برخی محصولات مونتاژی چینی بیشتر بوده است؛ به‌طوری که قیمت معامله برخی از این خودروها در بازار، نسبت به قیمت مصوب کارخانه، 40 تا 120میلیون تومان کمتر است اما حتی در این قیمت‌ها نیز تقاضای چندانی برای چینی‌های بازار خودرو وجود ندارد. فعالان بازار می‌گویند؛ مشتریان در انتظار کاهش بیشتر و واقعی‌شدن قیمت این خودروها هستند و کمتر خریداری ریسک خرید این خودروهای گران و ضرر و زیان احتمالی ناشی از آن را تحمل می‌کند.

گزارش های میدانی از بازار خودرو بیانگر تداوم سیر نزولی قیمت‌ها، با وجود رشد نسبی نرخ ارز در 3روز گذشته و عبور قیمت دلار از مرز 23هزار تومان است. قیمت خودرو در چند‌ماه گذشته تابع نرخ روزانه ارز بوده اما این روزها بازار متاثر از افت شدید معاملات، نوسان نرخ ارز و بی‌رغبتی مشتریان به پذیرش ریسک، عملا قفل شده و کمتر خریداری حاضر به خرید خودروهایی است که در برخی موارد قیمت آن حتی به کمتر از نرخ حاشیه بازار رسیده است.

مقایسه قیمت ثبت‌نامی مشتریان برخی خودروهای پرتیراژ و کم‌تیراژ، پس از تکمیل وجه، با نرخ حاشیه بازار این خودروها نشان می‌دهد این روزها قیمت حاشیه بازار برخی خودروهای تولید داخل هم به کمتر از قیمت فروش کارخانه رسیده است؛ به‌نحوی که قیمت تمام‌شده خودروی کوئیک‌ آر سایپا پس از تکمیل وجه پیش‌خرید برای مشتریان به 145میلیون تومان رسیده، اما قیمت حاشیه بازار این خودرو 135میلیون تومان است. علاوه بر آن قیمت حاشیه بازار وانت کارای تک‌کابین گروه بهمن به 5 تا 6میلیون و وانت کاپرا به ۴۰‌میلیون تومان زیر قیمت کارخانه رسیده و قیمت وانت زامیاد دو‌گانه‌سوز و تک‌سوز سایپا نیز به کمتر از نرخ مصوب فروش این شرکت رسیده است. همزمان سیر نزولی قیمت سایر خودروهای پرتیراژ داخلی نیز ادامه دارد. در 2روز گذشته قیمت حاشیه بازار پراید 131به 95میلیون، پراید 111به 112میلیون و تیبا صندوقدار به 108میلیون تومان رسید. در گروه محصولات ایران خودرو نیز بر مبنای قیمت‌های درج‌شده در فضای مجازی نرخ حاشیه بازار سمند ال‌ایکس به 168میلیون، پژو‌405 جی‌ال‌ایکس به 172میلیون، پژو‌206 تیپ‌2 به 176میلیون، پژو‌206 تیپ‌5 به 235میلیون، پژو 206صندوقدار به 232میلیون و پژو پارس به 196میلیون تومان کاهش یافته است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر