کد خبر 442757

اقتصاد آنلاین گزارش می دهد؛

پنجمین نفتکش در نزدیکی سواحل ونزوئلا/ پایان ماموریت سوخت‌رسانی نزدیک است

درحالی روز گذشته نفتکش‌ ایرانی «فاکسون» در سواحل ونزوئلا پهلو گرفت که خبرها حاکی از نزدیک شدن پنجمین و آخرین نفتکش ایرانی به سواحل این کشور است.

به گزارش اقتصادآنلاین، پس از نفتکش‌های «فورچون»، «فارست» و «پتونیا»، روز گذشته نفتکش‌ حامل سوخت «فاکسون» وارد ونزوئلا شد و در حال تخلیۀ محمولۀ سوخت خود در پالایشگاه‌های این کشور است.

نفتکش «فاکسون» به عنوان چهارمین نفتکش ایرانی که پیش از این وارد آب‌های ونزوئلا شده بود، روز جمعه در یکی از بنادر این کشور پهلو گرفت. گفتنی است نفتکش «فاکسون»، حدود ساعت 20:00 به وقت محلی مورخ 27 می به محل اسکورت وارد شد و سپس تحت اسکورت نیروی دریایی ونزوئلا به سمت بندر مقصد حرکت کرد.

مقصد این نفتکش که در ابتدا بندر «Amuay» بود، که به بندر «Puerto de Guaragoao» تغییر یافت و حدود ساعت 1:30 بامداد جمعه 29 می به وقت ایران (17:00 روز 28 می به وقت محلی) وارد این بندر شد.

این در حالی است که احتمالاً نفتکش «کلاول» به عنوان پنجمین نفتکش حامل سوخت ارسالی ایران به ونزوئلا در روز نخست ماه ژوئن یعنی دو روز دیگر به این کشور آمریکای لاتین خواهد رسید.

در همین حال سفیر آمریکا در ونزوئلا در مصاحبه با رویترز مدعی شده «واشنگتن درباره کمک رسانی به ارسال سوخت ایران به ونزوئلا، به شرکت‌ها و دولت‌ها هشدار داده است.»

«الیوت آبرامز» در این مصاحبه ادعا کرده «دولت آمریکا برای جلوگیری از ارسال بیشتر سوخت از ایران به ونزوئلا، به دولت‎ها، بنادر، شرکت‌های حمل و نقل دریایی و شرکت‌های بیمه صنعت دریانوردی هشدار داده که در صورت همکاری آنها با ارسال سوخت ایران به ونزوئلا، با تحریم‌ مواجه خواهند شد.»

این مقام آمریکایی گفته «کمپین فشار حداکثری علیه ایران و ونزوئلا تقویت شده تا اطمینان حاصل شود که همه این انتقال سوخت را خطرناک بدانند و از کمک رسانی به آن خودداری کنند.»

همچنین نشریه «وال استریت ژورنال»، اخیراً به نقل از چند مقام آمریکایی مدعی شد «آمریکا در حال بررسی تحریم ایران برای جلوگیری از ارسال سوخت به ونزوئلاست.»

ایران در راستای همکاری با ونزوئلا در زمینۀ سوخت، پنج نفتکش حامل بنزین با نام‌های فورچون، فارست، پتونیا، فاکسون و کلاول را به این کشور اعزام کرده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

عناوین بیشتر