قیمت اوراق تسهیلات مسکن تعدیل می‌شود

مدیر عامل شرکت فرابورس تاکید کرد : عرضه و تقاضای اوراق امتیاز تسهیلات مسکن به تعادل رسیده است و به زودی قیمت ها نیز منطقی می شود.

امیر هامونی گفت : به دلیل افزایش سقف وام خرید مسکن ، تقاضای موثر برای تهیه اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس هم بیشتر شده که در دو هفته اخیر تاثیر افزایشی بر قیمت ان داشته است. وی افزود: هم اکنون عرضه و تقاضا متعادل است و متقاضیان مشکلی در تهیه این اوراق ندارند. هامونی افزود : 70 درصد خریداران اوراق امتیازات تسهیلات مسکن ، متقاضیان واقعی هستند و 30 درصد هم به امید معاملات ثانویه خریداری می کنند که همه این موارد به زودی ساماندهی و قیمت ها نیز تعدیل خواهد شد. مدیر عامل شرکت فرابورس درباره تاثیر افزایش قیمت اوراق وام مسکن بر قیمت مسکن گفت : این اوراق بیشتر تاثیر می پذیرد تا تاثیرگذاری. بنابر این گزارش مدیر روابط عمومی فرابورسهم در پی مصوبه جدید شورای پول واعتبار مبنی برافزایش سقف تسهیلات مسکن در باره سوء استفاده افراد سودجو و برخی بنگاه های مشاور املاک هشدار داده است. رسول شریفی گفت : در پی مصوبه جدید شورای پول و اعتبار مبنی بر افزایش تسهیلات مسکن، معاملات اوراق امتیاز تسهیلات مسکن و مراجعه متقاضیان تشدید شده است و ازطرف دیگر برخی افراد سودجو از ناآگاهی مردم سوء‌ استفاده و با گرفتن مبالغ کلان، اوراق مسکن را برای آنها از فرابورس خریداری می‌کنند. وی تصریح کرد : برخی شهروندان نیز که اطلاع کاملی از فرایند خرید این اوراق ندارند ، به‌ جای مراجعه به کارگزاری های عضو فرابورس با مراجعه به این اشخاص و پرداخت چند صد هزار تومان کارمزد مازاد ، اوراق تسهیلات مسکن را دریافت می‌کنند. شریفی ادامه داد: فرابورس بارها از راه‌های مختلف و تبلیغات متنوع به مردم تاکید کرده است برای خرید این اوراق، به هیچ وجه به بنگاه‌ها مراجعه نکنند و فقط به شرکت‌های کارگزاری مراجعه کنند. شریفی اظهار داشت : شرکت فرابورس با همکاری سازمان بورس و بانک مسکن، ازسال 89 زمینه ساز و میزبان معاملات امتیاز تسهیلات مسکن بوده و در سه سال در تامین مالی بیش از 6هزار و 500 میلیارد تومانی نقش بسزایی ایفا کرده و درپی مصوبه اخیر با دور جدیدی در تثبیت جایگاه این مهم و افزایش سهم در خانه دار شدن مردم مواجه شده است. وی خاطرنشان کرد : با مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار مبنی بر افزایش تسهیلات مسکن از 200 به 350 میلیون ریال و وام جعاله از 50 به 10 میلیون ریال و همچنین وام ازدواج500 میلیون ریالی زوجین بر روی یک واحد مسکونی ، قیمت امتیاز تسهیلات مسکن نیز افزایش یافته است. مدیر روابط عمومی فرابورس به رادیو اقتصاد گفت: این مصوبه علاوه بر اینکه موجب رشد بهای امتیاز تسهیلات مسکن در فرابورس شده ، متقاضیان زیادی را روانه بازار فرابورس و شرکت های کارگزاری کرده است. به گفته شریفی ، در صورتی که متقاضی کد سهام داری نداشته باشد ، ابتدا باید با مراجعه به کارگزاری درخواست صدور کد بدهد که تا دو روز هم برای این موضوع زمان می برد. در مجموع حدود پنج روز در فرایند فرابورس زمان لازم است تا یک فرد اوراق تسهیلات مسکن را دریافت کند. اما اینکه پس از آن چقدر زمان می خواهد تا فرد با ارائه اوراق به بانک مسکن تسهیلات دریافت کند مربوط به بانک است. طبق مصوبه جدید سقف تسهیلات مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن وام به 350میلیون ریال افزایش یافت که با خرید 70 عدد اوراق و به ارزش اسمی هر برگه ، 5 میلیون ریال می‌توان وام 350 میلیون ریالی از بانک مسکن دریافت کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اگه غول مسکن بیدار بشه مثل سونامی همه رو با خودش می بره پیش لرزه هاش رو داریم توی این اوراق می بینیم . مسکن مثل بورس کاغذ بازی نیست بلکه یه موجودیت واقعی داره. بلیی که امحمدو سر ایران آورده هنوز همه ابعادشو نشون نداده هر چقدر بیشتر جلوی ساخت مسکن گرفته بشه که با این اوضاع همینطر دیده می شه امواج این سونامی سهمگین تره خدا عاقبت همه رو به خیر کنه

 • فرشاد
  ۰ ۰

  طبق آمار رسمی که اخیر انتشار یافته ، قیمت مسکن در مدت 20 سال گذشته 60 برابر شده (یعنی بطورمیانگین هر سال 22 درصد رشد داشته)هرچند که معمولا بعداز هر جهش قیمتی ، بمدت 3-4 سال رکود در بازار حاکم میشود ، بااینحال اخرین دوره رکود کمتر از یکسال خواهدبود و سال 93 به دلایل زیر شاهد جهش مجدد قیمت خواهیم بود:1-افزایش وام خریدمسکن 2- افزایش شدید قیمت مصالح ساختمانی ناشی از افزایش قیمت حاملهای انرژی متعاقب اجرای فازدوم هدفمندی یارانه ها 3- کاهش شدید عرضه مسکن در دو سال گذشته 4- توقف طرح مسکن مهر 5- ازبین رفتن جاذبه بازارهای رقیب بویژه بورس و هجوم سرمایه های سرگردان به بازار مسکن 6- توقف فروش تراکم. نتیجه گیری : چنانچه نیازمند خرید مسکن هستید ویا بدنبال یک بازار مطمئن وسودده برای سرمایه گذاری هستید بجنبیدکه بزودی قیمتها افزایش خواهند یافت

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بورس دوباره جان گرفت و 642 واحد بالا رفت

 • ناشناس
  ۰ ۰

  پیش‌بینی شما درباره قیمت مسکن؟عقبایی: وضعیت بازار مسکن با توجه به این‌که قیمت‌ها تقریبا به کف نسبی رسیده بود و همچنین این‌که انتظار سپری شده بود، معتقد بودیم از اوایل مهرماه حجم معاملات افزایش یابد. اما حجم مراجعات افزایش یافت، معمولا در پروسه خرید مسکن باید اول حجم مراجعات را بسنجیم و پیش‌بینی کنیم که آیا حجم معاملات افزایش می‌یابد. چراکه پروسه زمانی خرید مسکن کالایی نیست که امروز وارد شوید و آمار روزانه بگیرید.این پروسه یک تا سه ماه زمان می‌برد. پیش‌بینی‌ها این بود که با توجه به حجم مراجعات در مهرماه شاهد افزایش حجم معاملات خواهیم بود. اما با توجه توافقات ژنو و کاهش نرخ طلا یک امیدی در دل مردم ایجاد شد که با این کاهش‌ها موجبات کاهش قیمت مسکن هم فراهم می‌شود.تسنیم: یعنی مردم همچنان منتظر کاهش قیمت‌ها هستند؟عقبایی: بله، حجم معاملات ما در آبان‌ماه کمتر از مهرماه بود که نتیجه همان انتظار مردم بود. در وضعیتی کنونی قیمت‌ها به ثبات نسبی رسیده است و کاهش قیمت مسکن را تا پایان سال حدود 10 درصد پیش‌بینی می‌کنم.این رقم به این مفهوم است که با توجه به کمبود تقاضا و عرضه فراوان افرادی که قصد فروش دارند اگر یک خریدار واقعی پیدا شود مطمئنا فروشندگان املاک 10 تا 15 درصد تخفیف می‌دهند. در مجموع تا پایان سال بازار مسکن یک ثبات نسبی توام با کاهش قیمت را خواهیم دید.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  افزایش شاخص بورس = ادامه رکود مسکن = کاهش قیمت مسکن

 • ناشناس
  ۰ ۰

  قیمت اوراق تسهیلات مسکن 75 هزار تومان شد = کاهش مجدد قدرت خرید مردم و ادامه رکود مسکن

 • کارشناس بورس
  ۰ ۰

  امروز هم شاخص بورس صعودی خواهد بود

 • ناشناس
  ۰ ۰

  مثبت شدن شاخص بورس علی رغم تمام اظهارنظرهای امیدوارانه و تبلیغات و دوپینگ وسیع وهمه جانبه رسانه ایی چندساعت بیشتر دوام نیاورد و مجددا روند نزولی پیداکرد . پیش بینی میشود بزودی شاخص کل وارد کانال 70000 واحدی شود

 • منبع خبرگزاری فارس
  ۰ ۰

  به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس علی‌اصغر یوسف‌نژاد معاون پارلمانی وزیر اقتصاد امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها با توجه به شرایط حاضر فعلا اجرایی نمی‌شود، در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس مبنی بر تحول اقتصادی گفت: طرح تحول اقتصادی در دستور کار وزارت اقتصاد قرار دارد.وی ادامه داد: دولت دنبال اصلاح ساختار مدیریت، گمرک بیمه و بانک است همچنین قانون اصلاح قانون مالیات‌ها در دستور کار مجلس قرار داد و در شرف نهایی شده است.معاون وزیر اقتصاد افزود: اجرای طرح تحول اقتصادی یک اجبار است که باید انجام شود.

 • منبع خبرگزاری فارس
  ۰ ۰

  قائم مقام بانک مرکزی از کاهش نرخ ارز طی روزها و ماه‌های آینده به دلیل گشایش‌های ارزی ایجاد شده خبر داد و گفت: 4.2 میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران طی دوره زمانی شش ماهه از طریق حساب‌های بانک مرکزی وارد کشور می‌شود که اتفاق بزرگی برای کشور به حساب می‌آید.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آقای وزیر مسکن دیدی با افزایش دادن مبلغ وام بازار رونق نمیگیره حتی مردم رو هم تحریک نکرد علتشم هماهنگ نبودن میزان حقوق و دستمزدها با اقساط سنگین این جور وامها هستش آخه وقتی که حقوق یه کارمند حدود 1 میلیون تومان هست چطوری میتواند قسط 500 تا 750 تومانی وام مسکن رو پرداخت کند و دوم دلیل اینکه وقتی یه واحد آپارتمان طی 6 ماه از 100 میلیون به 200 میلیون افزایش پیدا میکند آیا قدرت خرید مردم هم طی 6 ماه دو برابر شد یا اینکه نصف شد پس این وامها حتی تا مبلغ 100 میلیون هم نمیتواند به مردم کمک کند آن هم به همون دلیلی که گفتم عدم هماهنگی بین حقوق و اقساط وام مثلا همین وام 100 میلیونی اقای وزیر مسکن دارن دنبال میکنن اقساطی حدود 1.500 تومان دارد که فاصله بسیار زیادی با میزان حقوق و دستمزدها دارد اون هم با این نرخ تورم 40 درصدی تو ایران پس در نتیجه به جای افزایش سقف وام باید قیمتها تا حدودی کاهش پیدا کنند تا با قدرت خرید مردم هماهنگ شوند و بازار از رکود خارج شود

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آخرین خبر :بورس به کانال 81000 واحدسقوط کرد

 • ناشناس
  ۰ ۰

  هرچند از ابتدای امسال حدود 25 درصد از قیمت خانه‌های تهران کاسته شده اما باز هم خریداران منتظر کاهش قیمت‌ هستند که البته جای تخفیف تا 10 درصد هم وجود دارد و بازار مسکن تا پایان امسال هیچ‌گونه افزایش قیمتی نخواهد داشت و در تا پایان بهار 93 نیز با ثبات نسبی قیمت و افزایش حجم معاملات همراه می‌شود.حسام عقبایی - رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران - در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار مسکن خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) بازار مسکن امسال را تحلیل و اظهار کرد: امسال با بیشترین رکود در حجم معاملات طی 10 سال گذشته مواجه بودیم و افزایش قیمتی تا پایان سال پیش‌بینی نمی‌شود.به گفته وی سه ماه ابتدایی سال آینده با ثبات نسبی همراه با افزایش حجم معاملات همراه است.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  فاز دوم طرح هدفمندی یارانه ها طبق گفته معاون وزیر اقتصاد فعلا اجرایی نخواهد شد --- منبع خبرگزاری فارس

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آخی دلم برای بورسی های بیچاره کباب شد. همینطور داره از ارزش سرمایه شان کاسته میشه. از کامنتهاشون میشه پی به وخامت روحی وروانی شان برد ! خوب البته حق هم دارن. جلوی چشمشون هر روز شاخص بورس بیشتر سقوط میکنه و سرمایه هاشان بیشتر دود میشه ومیره هوا !!!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آخی دلم برای دلان مسکن کباب شد همینطور داره از ارزش سرمایه شان کاسته میشه . از کامنتهاشون میشه پی به وخامت روحی و روانی شان برد ! خوب البته حق هم دارن . جلوی چشمشون هر ماه قیمت مسکن بیشتر در رکود فرو میره و سرمایه هاشون بیشتر دود میشه و میره هوا !!!

 • منبع خبرگزاری فارس
  ۰ ۰

  تبصره هدفمندی در کمیسیون قضایی مجلس رد شدکمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با تبصره هدفمندی مخالفت و آن را رد کرد.میرهادی قره‌سید نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به جلسه امروز (یکشنبه) کمیسیون قضایی و حقوقی خانه ملت گفت: در این جلسه تبصره هدفمندی بررسی شد.وی اضافه کرد: با توجه به ادغام درآمدها و تحمیل مستقیم هزینه‌ها به مردم درباره افزایش بهای انرژی، نان و خدمات کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با تبصره هدفمندی مخالفت و  آن را رد کرد.

 • منبع خبر آنلاین
  ۰ ۰

  در صورتی که عدد تورم روی نرخ متوسط 25 درصد قفل شود و از سوی دیگر امکان افزایش سطح مبادلات خارجی نیز ایجاد شود، امکان رشد قیمت مسکن از بین می رود.در این شرایط هزینه های تمام شده ساخت خانه کاهش می یابد. از سوی دیگر هزینه نهایی تولید مصالح ساختمانی مانند سیمان که به شدت به مبادلات خارجی وابسته است، هم روند نزولی را پیش می گیرد. البته بخشی از خانه هایی که در نیمه اول سال آینده عرضه می شوند در نیمه اول و دوم سال جاری تولید شده اند. به همین دلیل قیمت تمام شده این خانه ها از نرخ متوسط ساخت با تورم 25 درصد بالاتر خواهد بود. قیمت مصالح ساختمانی حداقل 20 درصد در بهای ساختمان اثر دارد.به این ترتیب می توان پیش بینی کرد نیمه اول سال آینده با کاهش قیمت همراه نباشد ولی در نیمه دوم قیمت ها قدری کاهش یابد.

 • فرشاد
  ۰ ۰

  خبرشوک آور اول : کلیات تبصره هدفمندی یارانه ها برای اجرای فاز دوم این طرح در جلسه امشب کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی به تصویب اعضای این کمیسیون رسید .
  خبرشوک آور دوم :طبق مصوبه صحن غیرعلنی شورای شهر تهران، شهرداری پایتخت اجازه یافت تراکم فروشی را ادامه دهد، البته 24درصد گرانتر از پیش!!!
  خبرشوک آور سوم : سقوط شاخص بورس به کانال 70000 واحد (برای شادی روح انمرحوم جمیعا فاتحه ... !!!)