کد خبر 108263

واکنش به دلار ۲۹۹۷ تومانی در بودجه؛

نرخ ارز در بودجه ارزان تعیین شد؟

یک کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه در سال ۹۵، نرخ دلار در بازار آزاد به چهار هزار تومان خواهد رسید، گفت:با نفت ۴۰ دلاری و ارز حدود ۲۹۹۷ تومانی بودجه محقق نمی شود.

وحید شقاقی در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین درباره نرخ ارز که در بودجه سال آینده 2997 تومان تعیین شده است، اظهار کرد: برآورد من این است که دولت نرخ ارز را پایین تعیین کرده و اصول این بود که نرخ ارز در بودجه سال 95 بیش از سه هزار تومان در نظر گرفته شود. وی در ادامه افزود:پیش بینی مسوولان دولیت از قیمت نفت حدود 40 تا 50 دلار بوده و با لغو تحریم ها که میزان فروش نفت به 1.5 تا 1.8 میلیون بشکه افزایش می یابد باید قیمت دلار 3 هزار و 200 تا 3 هزار و 300 تومان تعیین می شد. این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه بازار تمایل به افزایش نرخ ارز دارد، تصریح کرد: به نظر می‌رسد نرخ دلار در سال 95 به چهار هزار تومان برسد. عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی با اشاره به اینکه قیمت نفت رو به کاهش است و اکنون به حدود 30 دلار رسیده، اضافه کرد: رکود اقتصاد چین، ژاپن و همچنین تمایل به استفاده از سایر انواع انرژی ها به ویژه انرژی های تجدید پذیر موجب شده که پیش بینی شود که قیمت نفت باز هم کاهش یابد که البته این در شرایطی است که اوضاع عراق و سوریه ناآرم است و با برقراری ثبات در این کشورها و عرضه بیشتر نفت قیمت باز هم کاهش خواهد یافت. شقاقی با بیان اینکه هر چه قیمت نفت پایین‌تر بیاید مشکل دولت در تامین منابع بیشتر خواهد شد، گفت: از سوی دیگر کنگره آمریکا قانون لغو روادید را تصویب کرده و اگر چه وزیر خارجه آمریکا در نامه ای به وزیر خارجه کشورمان اطمینان داده که دولت آمریکا با استفاده از همه ابزارهای در اختیار اجازه نخواهد داد که قانون جدید آمریکا درباره ویزا هیچ مانعی برای منافع اقتصادی ایران ایجاد کند اما به هرحال این قانون تصویب شده و دولت آمریکا در سال آینده تغییر خواهد کرد و این قانون پا بر جا خواهد بود. وی همچنین به دعوای عربستان با ایران و کاهش قیمت نفت اشاره و خاطرنشان کرد: عربستان 700 میلیارد دلار کنار گذاشته و تصمیم به قمار گرفته تا ایران را زمین بزند. این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه کل منابع بلوکه شده ایران که در سال آینده آزاد می شود حداکثر چهار میلیارد دلار است، اضافه کرد: با در نظر گرفتن همه عوامل می بینم که دولت با محدودیت تامین منابع روبه رو است و به نظر نمی رسد با نفت 40 دلار و ارز حدود 3 هزار تومان بودجه محقق شود. شقاقی با بیان اینکه شنیده می‌شود دولت میزان درآمدهای مالیاتی را در سال آینده 95 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته است، افزود: میزان درآمدهای مالیاتی در بودجه 94 ، 87 هزار میلیارد تومان تعیین شده بود و به نظر می‌رسد تحقق 95 هزار میلیارد تومان در سال آینده امری دشوار باشد. عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی با بیان اینکه سال آینده سال سختی برای اقتصاد ایران خواهد بود، گفت:باید توجه کرد که هر گونه افزایش نرخ رسمی ارز بار تورمی دارد و با توجه به اینکه یکی از اهداف اصلی دولت کنترل تورم است این رقم را برای دلار در بودجه تعیین کرده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • حبیب تبریزیان
  ۰ ۰

  با توجه به ادامه سقوط بهای نفت که بسوی 20$ میرود،(سبد اوپک جمعه 31.63$ یعنی نفت ایران زیر 30$ بخاطر تخفیفها)، که بیشتر انهم وصولی غیر دلاری و یوروئی است. با توجه به رکودی که صنایع و ساختمان را گرفته که موجب کاهش چشمگیر درآمد مالیاتی دولت میشود. با توجه به سقوط قیمت تولید کانی (معدنی)، با توجه به نامعلوم بودن مقدار و نحوه آزاد سازی سپرده های بلوکه شده ارزی دولت در بانکهای خارجی و با توجه افزایش هزینه جنگ سوریه و یمن و در صورت شروع بازسای آنها، تعهدات سنگین دولت ما برای کمک به بازسازی آندو کشور جنگزده؛ نرخ گذارده شده برای دلار کاملاً مصنوعی و توهمی است. دولت و بانک مرکزی حتی بعید است مانند سالهای گذشته بتوانند در بازار مصنوعی ارزی مهندسی شده از سوی خود زیاد اثر گذاری کنند
  و مطمعناً میتوان گفت در چنین شرایطی بازار آزاد ارز (کنترول و مدیریت شده فعلی) راه دیگری برای فعالیت و آزاد سازی خود از کنترول بانک مرکزی خود خواهد یافت مانند قاچاق مرزی بصورت قاچاق کالا و دام از مرزها (صادرات) و یا تجارت وارداتی صوری و صادرتی غیر واقعی بصورت ارزیابیهای گمرکی نادرست و ساختگی بمنظور صدور کالا بدون تحویل ارز واقعی حاصله به بانک مرکزی و دیگر بانکها. دولت باید باپول ملی و اقتصاد مملکت و بازار با زبان و سازو کار های اقتصادی و پولی رفتار کند نه مانند پوکر بازان

 • ناشناس
  ۰ ۰

  متحیرم چه نامم این دلال خواب زده را !!! خخخخخ

 • ناشناس
  ۰ ۰

  دولت نرخ ارز رو در بودجه کم تعیین کرده تا با این شوک مردم دلار دپوییشونو بریزن بازار و تو مسکن و سکه و غیر دلار سرمایه گذاری کنن. اما متاسفانه این سایت های خبری و ... تریبونی شدن برای دلالان و کاسبان بازار ارز و ... با عنوان کارشناسان!!!!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  شاه میبخشه ؛ شاه قلی گیر میده ...ببخشید نیومدن از شما اجازه بگیرن...

 • ناشناس
  ۰ ۰

  کارشناس عزیز همه ی بازاری های با تجربه و اقتصاد دان های بزرگ میدانند که با این کسری بودجه و قیمت نفت و حجم بالای نقدینگی قیمت ارز این نیست و قیمت واقعی یک دلار حداقل بین ٣٨٠٠تا ٤٥٠٠تومان است خود بانک مرکزی هم میداند که قیمت ارز خیلی بیش از این است منتهی بخاطر کنترل تورم ذخایر ارزی را به باد میدهد و تا زمانی که قیمت ارز واقعی نشود بعید به نظر میرسد که کل بازار ها از رکود خارج شوند.

 • شعیب
  ۰ ۰

  در مقایسه با دولت احمدی نژآد که دلار را 800 تومان تحویل گرفته و 3600 تومان تحویل داده این دولت یابد بعد از چهار سال دلار را بالای 10000 تومان تحویل دهد. با این وصف دلار 3000 تومانی بسیار ارزان است.

  • مخالف عملکرد دولتهای احمدی نژاد و روحانی
   ۰ ۰

   احمدی نژاد اگر در ظرف 8 سال دلار را بیش از 4 برابر کرد، دولت کریمه روحانی در 2/5 سال از 2700 تومان رساند به 3700 و قطعا تا عید بالای 4000 هم میرود. با این روند زیال دلخوش عملکرد این دولت هم نباشید چون احتمالا تا سال آخر ریاست جمهوریش (5/5 سال دیگه!) اونم قطعا دلار رو سه چهار برابرش میکنه!

 • ali
  ۰ ۰

  چند هزار دلار خریدی که دوست داری گران بشه؟

  حتمالا بالای 5000 هزار سکه داری


  نرخ واقعی دلار با اقیانوسی ثروت ،از گاز و نفت در ایران و ازاد شدن 140 میلیارد دلار ار منابع بلوکه شده نهایتا 2500 است و سکه 700

  مردم مراقب فریب عده خاصی از دلالان باشید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  یادم وزیر اقتصاد و رییس بانک مرکزی مدتی قبل گفتند که دلار در آینده نزدیک ارزان میشود ولی الان که حدود 1.5 ماه میگذرد نه تنها دلار ارزان نشد بلکه رو به افزایش است میخوام بگم مردم گول حرف این اقایون روئسا و کارشناسان را نخورند که تمام حرفهایشان پوچ است و فقط با واقعیت کار خودشان را بکنند.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  جالبه که همه میگن دلار گرون میشه! اما این در واقع ریال بی ارزش ماست که داره روزبروز در مقابل ارزهای خارجی بی ارزشتر میشه!
  از امروز به بعد بزرگترین اشتباه را کسانی میکنند که پول نقد نگهداری کنند و یا وارد بورس شوند. الان زمانیه که باید نقدینگی را به جنس تبدیل کرد.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اگه قرار باشه مردم راحت زندگی کنند دلار باید به ارزش واقعی خودش که زیر 1000تومانه برگرده.ولی چون هم دولت و هم سرمایه دارا به فکر درامد خودشون هستند دوست دارن دلار بره بالا. تا فقط دولت و کاسبا سود ببرند .

 • ناشناس
  ۰ ۰

  متاسفانه بیراهه رفتن اقتصاد رانتی ادامه دارد . دولت بی درد امتداد بی ثباتی اقتصادی را طلب می کند. هرچه درامد های غیر مولد دولت وجامه بیشتر شود . نتیجه ای جز رکود و بی عدالتی را شاهد نخواهید بود. ارز و قیمت ان هیجگونه مزیت اقتصادی جز تورم و رانت ندارد و متاسفانه این شرایط تحمیلی بجز بی ثباتی اقتصادی و با لا بردن هزینه ها و فقر و رکود دستاوردی نداشته پول بازی مخصوص قمار بازان است.