کد خبر 510131

یک مقام مسئول تشریح کرد؛

در چه شرایطی دلار ۱۵هزار تومان می‌شود؟

معاون اداره عملیات بازار باز بانک مرکزی گفت: اگر در سال ۱۴۰۰ بتوانیم ۲.۵ میلیون بشکه نفت را صادر کنیم، قیمت دلار معادل ۱۵ هزار تومان می‌شود و در غیر اینصورت، نرخ ارز در سال آینده بالای ۳۰ هزار تومان خواهد بود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، رضا بوستانی در نشست موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی با عنوان "چشم انداز نرخ ارز در سال ۱۴۰۰"، گفت: اینکه نرخ ارز تحت تاثیر چه عواملی قرار می‌گیرد، بسیار مهم است که طبق تئوری  برابری قدرت خرید وابسته به این است چه سال پایه‌ای انتخاب و چه نرخ تورمی در نظر گرفته می‌شود. از فروردین ۱۳۶۹ تا دی ۱۳۹۹ نرخ ارز تعادلی که از این طریق بدست می‌آید  در دو قله ۱۴ تا ۱۵ و ۲۲ تا ۲۳ هزار تومان قرار دارد.

وی افزود: در این زمینه صادرات نفت یکی از متغیرهای کلیدی موثر بر نرخ ارز است به گونه‌ای که هر زمان میزان صادرات نفت کم شده، نرخ ارز در بازار آزاد افزایش پیدا کرده است. علاوه براین، نرخ ارز تحت تاثیر تورم نیز است که تاکنون امکان مدیریت آن فراهم نشده است بنابراین، در کنار متغیرهای اقتصادی چون تورم، نقدینگی و سیاست‌های پولی و ارزی در راستای نرخ ارز باید به صادرات نفت هم توجه شود که خارج از کنترل ایران است.

معاون اداره عملیات بازار باز بانک مرکزی با بیان اینکه عرضه و تقاضا تنها عامل تعیین کننده در نرخ ارز نیست، ادامه داد: با توجه به اینکه بین اکتشاف نفت، تولید و صادرت نفت وقفه ۵ ساله وجود دارد اما زمانی که خبری مبنی بر اکتشاف نفت منتشر می‌شود، نرخ ارز شروع به کاهش قیمت می‌کند بنابراین، یک متغیر به شدت اثر گذار در کنار تورم‌های داخلی و خارجی که صادرات نفت است نوسانات ارز را ایجاد می‌کند.

بوستانی در ادامه گفت: باید با وجود تحریم‌ها و سیاسی شدن صادرات نفت در سال‌های اخیر یک محل درآمد هموار شده‌ای از نفت داشته باشیم که این راه هموار شده از طریق اصلاح بودجه می‌تواند محقق شود که دولت و مجلس در حال حاضر در رابطه با بودجه رویکردهای کاملا متفاوتی دارند. از سوی دیگر،   قوانین و مقررار شبه بودجه‌ای وجود دارد که در بودجه ذکر نمی‌شود به عنوان مثال، برای تامین خسارات یک زلزله از صنذق ذحیزه ارزی برداشته می‌شود بنابراین، حتی اگر بودجه را هم اصلاح کنیم، آن قدر فعالیت‌های شبه بودجه در قوانین دیگر وجود دارد که بودجه را با چالش مواجه می‌کنند.

وی با تاکید براینکه تنها راه حلی که می‌توان با آن سایر مشکلات اقتصادی را حل کرد، کنترل تورم است، افزود: تبعات کنترل تورم هم در بودجه، مدیریت نهادهای مالی و هم در نرخ ارز خود را نشان می‌دهد و هیچ هدفی مهم‌تر از این نباید باشد که ثبات اقتصادی بوجود آید که مهم‌ترین مولفه آن مدیریت و کنترل تورم است.

بوستانی درباره چشم انداز نرخ ارز در سال آینده گفت: اگر در سال ۱۴۰۰ بتوانیم ۲.۵ میلیون بشکه نفت را صادر کنیم، قیمت دلار معادل ۱۵ هزار تومان می‌شود و در غیر اینصورت، نرخ ارز در سال آینده بالای ۳۰ هزار تومان خواهد بود.

معاون اداره عملیات بازار باز بانک مرکزی در پایان خاطرنشان کرد که از آنجا که اقتصاد کشور در سال آینده دو موقیعت و احتمال ۵۰ درصدی رفع تحریم یا ثبات تحریم‌ها را در پیش دارد، بهترین کار برای تولید کننده با این افق نا اطمینان این است که فعالیتی انجام ندهد زیرا، هر یک از این دو موقعیت استراتژی خاص خود را می‌خواهد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱ ۰

  در چه شرایطی دلار ۱۵۰۰۰ تومان میشود ؟ زمانی که از پولهای بلوکه شده ایران در کره و ژاپن جیب مسئولین و اعوان و انصارشون پر بشه یک ۵۰۰ هزار دلاری با این قیمت پخش میشه تا بگن دیدیت ما کردیمش ۱۵۰۰۰ تومان ؟؟؟؟؟

 • کارگر
  ۲ ۰

  آقای معاون منظور شما این است که کشور ما فقط با فروش نفت می‌تواند به گرانی ها پایان دهد شاید ما به فروش 2500 بشکه درروز نرسیم آنوقت چه می‌شود؟ تمام عمر ما در حسرت یک زندگی عادی گذشت ما از شما مسولین عزیز فقط و فقط خواستار ارزانی هستیم دیگر با حقوق کارگری و مستاجر مردم بودن حتی نمی‌شود زندگی کرد خواهشن چاره‌ای بیندیشید و فقط وعده فردا ندهید که مشکل ما با وعده فردا حل نمی‌شود

 • سید
  ۱ ۰

  اون موقع دلار ۱۵۰۰۰ نه ۱۵۰۰ می شده که مدیران کارکشته و کاربلد سر کار باشن نه مدیرانی که فقط الکی نام دکتر و پروفسور یدک می کشن

 • جادر
  ۰ ۰

  یه روز اعلام میکنید نرخ ارز دست خودتونه ،یروز حاصل تحریم ،یه روز حاصل اون آقا که میرفت بالای صندلی در بازار صرافی،یه روز هم تحت تاثیر فروش نفت.بابا خجالت هم خوب چیزیه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  هیچ موقع ارزان نخواهد شد همه اش فیلمه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  در کشوری که در هر دقیقه ۸ میلیون تومان نقدینگی تولید میشود هرگز دلار ۱۵۰۰۰ تومان نخواهد شد💥🔥⚠️