کد خبر 509188

پاسخ همتی به سخنان واعظی؛

بازار ارز یک بازار حساس است/ نرخ ارز باید توسط سازوکار بازار تعیین شود

رییس کل بانک مرکزی تاکید کرد نرخ ارز باید توسط سازوکار بازار و مستقل از سیاست های مالی و بودجه ای تعیین شود و انتظار دارد که با تصحیح انتظارات و تخیله اثر شوک های سیاسی، نرخ ارز در مسیر اصلاح توسط ساز و کار بازار قرار گیرد.

به گزارش اقتصادآنلاین، عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی در اینستاگرام خود نوشت: از نیمه سال ۹۷، بانک مرکزی سیاست ارزی خود را، بر مبنای صیانت از ذخایر خود و همزمان تامین منابع لازم برای واردات کالاهای اساسی و دارو قرارداد.

وی ادامه داد: در دوسال گذشته، این سیاست نشان داد که با موفقیت کشور را از میانه بزرگترین جنگ اقتصادی تاریخ به سلامت عبور داد. در این میان ، فشار زیادی، از ناحیه تحریم های ظالمانه و غیر انسانی بر مردم عزیزمان وارد شد، اما اینکه، بدون سیاستهای بانک مرکزی در این دوره، چه سرنوشتی در انتظار متغیرهای اصلی اقتصاد مانند نرخ ارز و تورم بود قابل تصور نیست.

همتی با اشاره به اینکه بانک مرکزی همچنان اعتقاد راسخ دارد، نرخ ارز باید توسط سازوکار بازار  و مستقل از سیاستهای مالی و بودجه ای تعیین شود و انتظار داردکه باتصحیح انتظارات و تخیله اثر شوک های سیاسی، نرخ ارز درمسیر اصلاح توسط ساز و کار بازار قرار گیرد.

وی تاکید کرد: بارها گفته ام، تقویت ارزش پول ملی ، مهمترین دغدغه بانک مرکزی است و تا به حال نیز تمام تلاش خود را علیرغم برخی مرارتها، بکار بردم تا نیازهای بودجه ای دولت نتواند در این مسیر خدشه زیادی وارد کند.

رییس کل بانک مرکزی یادآور شد: بازار ارز ، یک بازار حساس و تخصصی است . در اولین جلسه حضور در هیات دولت قبل از انتصاب ودر اولین جملات خود از آقای رییس جمهور و اعضای محترم دولت درخواست کردم که ، اگر به انتصاب اینجانب رأی میدهند، با این شرط همراه باشد که در خصوص مسائل ارزی،اعلام سیاست ها را به بانک مرکزی واگذار کنند و قطعاً این بهترین کمک مسئولین محترم به بانک مرکزی و نیز ثبات در بازار های پول وارز است.

photo_2021-02-26_20-16-06

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۲ ۰

  تا آخر سال می بینم آقای همتی ! دیگه کسی گول نمیخوره بتونید دلار از دست مردم جمع کنید مردم زرنگ شدن

 • نادر
  ۰ ۰

  ما ثبات نخواستیم شما هم سالی ۲۰درصد قطعی بیار رو دلار نه بیشتر و نه کمتر همه راضی هستیم

 • ناشناس
  ۲ ۰

  حرفهای تکراری !

 • رضا
  ۰ ۰

  اگه دست خود بازار بدید میرسه به بالای ۳۰ تومن ما هم از ضرر خلاص میشیم چطوری در ۳۲ تو پاچه مون کردید ۴۵ هزار دلار ببین چقد ضررش میشه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  امشب کاخ سفید اعلام کرد تحریم ها رو برنمیداره بزار بازار قیمتو تعیین کنه