کد خبر 497004

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تاکید کرد؛

ایجاد ملاحظات ویژه برای دارو در صورت تک نرخی شدن ارز

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: در جلسه امروز این کمیسیون تاکید شد که در صورت تک نرخی شدن قیمت ارز باید ملاحظات ویژه ای برای بخش دارو در نظر گرفت تا باعث فشار مضاعف بر بیماران نشود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، زهرا شیخی در توضیح جلسه امروز کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: در این جلسه موضوع نرخ ارز تخصیصی به دارو در لایحه بودجه ۱۴۰۰ کل کشور با حضور مسئولانی از وزارت بهداشت، وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی، دیوان محاسبات، فعالان صنعت دارو و مرکز پژوهش ها مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: در این جلسه بحث های زیادی مطرح شد از جمله اینکه تمامی زیرساخت ها قانونی است اما نگرانی درباره نظارت و توزیع دارو و قیمت مناسب برای اکثر افراد وجود دارد که با تک نرخی شدن ارز به لحاظ اجتماعی قشر آسیب پذیر دچار مشکل شوند. این در حالیست که طبق سیاست های ابلاغی نظام سلامت، تاکید مقام معظم رهبری بر برخورداری عدالت و توجه ویژه به اقشار آسیب پذیر و کم درآمد بوده و حتی ایشان فرمودند که نباید بیمار دغدغه تامین هزینه برای بیماری اش را داشته باشد.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خاطرنشان کرد: ممکن است تک نرخی شدن ارز به نفع تولید کننده داخلی و برداشته شدن رانت شود اما در عین حال باید شرایط به گونه ای مدیریت شده که به قشر آسیب پذیر فشار مضاعف وارد نشود.

وی توضیح داد: کمیسیون بهداشت معتقد است که در صورت تک نرخی شدن ارز باید ملاحظات لازم و ویژه ای در بخش دارو اعمال کرد تا باعث فشار مضاعف بر بیماران به خصوص اقشار آسیب پذیر نشود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر