کد خبر 480174

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

چرا دلار پس از پیروزی قطعی بایدن سقوط نکرد؟/ منتظر کاهش قیمت دلار باشیم یا افزایش؟

پس از اعلام پیروزی قطعی بایدن نه تنها یکشنبه شاهد ریزش قیمت ها نبودیم که قیمت دلار افزایشی اندک را تجربه کرد و به ۲۴۵۰۰ تومان رسید.

به گزارش اقتصادآنلاین، در روزهایی که شانس بایدن بیشتر شده بود خصوصا پنج‌شنبه، جمعه و شنبه، نرخ دلار کاهشی بود و حتی در معتملات شبانه به ۲۳۵۰۰ تومان هم رسید. اما پس از اعلام پیروزی قطعی او نه تنها یکشنبه شاهد ریزش قیمت ها نبودیم که قیمت دلار افزایشی اندک را تجربه کرد و به ۲۴۵۰۰ تومان رسید.

دلیل کاهش مشخص است اما دلیل این افزایش چه بود؟

اقتصاددانان برجسته کشور در ماه‌های گذشته پیش بینی می‌کردند که بزودی نرخ دلار در محدوده رقابت‌پذیری تجاری ایران یعنی حدود ۲۰ تا ۲۴ هزار تومان قرار خواهد گرفت. در ابتدا هم بنظر میرسید دلار به سمت ۲۰ هزار تومان در حرکت است اما افزایش ناگهانی آن محاسبات برخی فعالان را تغییر داد.

اما چه خواهد شد؟ آیا نرخ دلار افزایش خواهد یافت یا کاهش؟

مدل‌های اقتصادی توسعه داده شده در اقتصاد آنلاین نشان می‌دهد که محدوده قیمت حقیقی دلار حدود ۱۹ تا ۲۳ تومان است و همانطور که اقتصاددانان پیش‌بینی کرده‌اند نرخ دلار بزودی به این محدوده خواهد رسید.

دلیل افزایش این روزهای نرخ دلار اقدام غیرقانونی وزارت صنعت در باز کردن ارز اشخاص و ایجاد تقاضای گسترده برای خرید ارز در بازار است بنحوی که واردکنندگان کالاهای لوکس و غیرضروری در حال ایجاد تقاضای گسترده برای خرید ارز هستند و همین باعث شده بجای اینکه ارز به حدود ۲۰ هزار تومان برسد در کف ۲۴ هزار تومان بسته شود.

اگر بانک مرکزی موفق شود این مصوبه را لغو کند کاهش نرخ ارز تا حدود ۲۰ هزار تومان کاملا محتمل است. لذا توصیه سیاستی به دولت و بانک مرکزی اینست که اجازه واردات با ارز اشخاص را ندهد و سیاست واردات در مقابل صادرات را کماکان ادامه دهد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • رضا
    ۰ ۰

    خبر تایید واکسن کورنا در چین . و آمدن طرفتار سرسخت برجام به کابینه بایدن و آزاد سازی پولهای بلوکه شده باعث سقوط شدید ارز طلا خواهد شد قابل توجه دلالان دلار و سکه فعلا نفروشید تا به زودی روزگارتان سیاه شود قیمت دلار موقعی که ۲۴ تومن بود رایس بانک مرکزی گفت قیمت خیلی پایینتر از این حرفهاست مقاومت فایده ای نداره خریدار نیست و خودشون از خودشون میخرن . البته از وزارت سمت انتظار بیش از این داشت

  • ح ر
    ۰ ۰

    بدبختی این است که به دلیل وجود مافیای پول و قدرت نمی توانند جلوی واردات کالای لوکس که مصرف ساختاری ندارد را بگیرند