کد خبر 324138

۳ اثر مثبت ماه شمار شدن نرخ سود سپرده‌های بانکی

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه، ماه شمار شدن نرخ سود سپرده های بانکی سه اثر مثبت بر بازار و نظام اقتصادی دارد،گفت: ماه‌شمار شدن سپرده‌های بانکی به بهبود تراز مالی بانک‌های کشور کمک می‌کند و ضمن تاثیرمثبتی که بر کاهش سرعت گردش نقدینگی دارد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، در خصوص ماه‌شمار شدن سود سپرده‌های بانکی و خروج آن از وضعیت روزشمار، اظهار داشت: بانک مرکزی چندین سیاست را در دستور کار قرار داده است تا بتواند ضمن کنترل پولشویی، سرعت گردش پول را کاهش دهد. این سیاست‌ها، تصمیم‌هایی درست است که می‌تواند دسترسی به این اهداف را محقق کند.

وی ادامه داد:‌ سیاست ماه‌شمار کردن نرخ سود سپرده‌های بانکی می‌تواند حجم سود بانکی را کاهش دهد و طبیعی است اگر سپرده‌گذاران انتخاب سودآور دیگری به غیر از نرخ سود سپرده بانکی داشته باشند، این اختیار را دارند که سپرده‌های خود را در بانک‌ها کاهش دهند اما واقعیت این است که وضع هیچ یک از بازارهای کالایی مناسب‌تر از نرخ سود بانکی نیست و سپرده‌گذاری بانکی با تصمیم اخیر بانک مرکزی کاهش نخواهد یافت.

بهبود تراز مالی بانک‌ها با ماه‌شمار شدن نرخ سود سپرده‌ها

بخشی عنوان کرد: بانک‌ها با ماه‌شمار شدن پرداخت سپرده بانکی نرخ سود کمتری پرداخت کرده و این شرایط به بهبود تراز مالی بانک‌های کشور کمک خواهد کرد.

وی ادامه داد: این تصمیم به نفع سیستم بانکی است و بسیار بعید به نظر می‌رسد که حجم سپرده‌های بانکی کاهش یابد.

این کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به وضعیت سایر بازارهای کالایی، گفت:‌ با تثبیت بازارهای ارزی و سکه و طلا، سفته‌بازی در این بازارها کاهش یافته است و همانند ماه‌های پیشین برای خریداران سودآور نیست. طبیعی است که بخش مهمی از نقدینگی تمایل به سپرده‌گذاری بانکی دارد که اگر به پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی اختصاص یابد، نقش موثری در بهبود وضع تولید کشور خواهد داشت.

بانک مرکزی در کنترل سرعت گردش نقدینگی موفق عمل کرده است

بخشی در مورد کنترل سرعت  گردش نقدینگی گفت: سیاست‌های بانک مرکزی در کنترل سرعت  گردش نقدینگی در کشور موفق بوده است و در تلاش هستند تا این سیاست‌ها ادامه یابد که در نهایت اگر دولت موفق شود معاملات پنهان را شفاف کند به نفع اقتصاد کشور است.

 با رسانه ای شدن بخشنامه اخیر بانک مرکزی به بانک ها مبنی بر توقف پرداخت سود روزشمار به سپرده های کوتاه مدت که برگرفته از مصوبه شورای پول و اعتبار بود، واکنش های مختلفی به این تصمیم جدید بانک مرکزی و شورا مطرح شد. عده ای اما معتقدند قبلاً هم سودهای بانکی ماه شمار پرداخت میشده و این بخشنامه برگشت به عقب است.

عده ای دیگر از کارشناسان اما معتقدند، پرداخت سودهای روزشمار، عملا پارک پول برای سفته بازی و موجب به هم ریختن بازار ارز و طلا شده بود و با وجود اینکه این حساب‌ها بلندمدت نبود، سود و امتیاز بلندمدت به آنها تعلق می‌گرفت و عاملی برای عدم تزریق پول از سوی بانک‌ها به تولید و صنعت کشور شده بود.

آنطور که بررسی‌ها نشان می‌هد، در هیچ یک از کشورهای دنیا، بانک‌ها این نوع سپرده‌ها را به این شکل پرداخت نمی‌کنند و عملا سود جاری پرداخت می‌شود. همچنین این اقدام بانک مرکزی گامی است در جهت ثبات بیشتر بازار ارز، زیرا سفته‌بازان و دلالان با استفاده از سپرده‌های خود در بانک‌ها، موجب اخلال در بازار ارز شده که توقف حساب‌های سپرده روزشمار می‌تواند گامی در جهت بهبود بیش از پیش بازارهای مبادلات کشور از جمله ارز و طلا باشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • میلاد
  ۱ ۰

  با سلام
  همینطور ایده دادن و عملی کردن بدون توجه کامل به اثراتش ضررات جبران ناپذیری ایجاد می کنه
  سابقه نشون داده تمامی این تصمیمات این چنینی(سرعت انجام بدون توجه به نتیجه) تاثیرشون رو مستقیما به زندگی مردمی که جزء قشر بسیار کم درآمد هستند میگذاره. بعدش دوباره باید یه تصمیم دیگه گرفته بشه که شرایط این مردم که عموما زیر خط فقر زندگی میکنن رو چجوری تغییر بدن.
  نکته اصلی که به نظرم در این تصمیم دیده نشده اینه که خیلی از افراد تمام درآمد ماهیانشون تو این سپرده هاست و در طول ماه خرجش میکنن که فقط زندگیه روزمرشون بگذره. اگه این ده درصد سود که جبران کننده بخش کوچکی از تورم هستش رو هم قطع کنن اونوقت این مردم همینطور ضعیف و ضعیف تر میشن.
  یکی از اهداف این تصمیم، انتقال سپرده های کوتاه مدت به بلند مدته ولی بهتره واسه قشر بسیار کم درآمد هم فکری بکنه که اون پول رو نمیتونه ببره سپرده بلند مدت بذاره چون میخواد زندگی کنه. شاید یک راهش مشخص کردن سقف این سپرده های کوتاه مدت برای واریز سود باشه. یعنی بیشتر از یه مبلغی سود واریز نشه در ماه برای سپرده های کوتاه مدت.

  به هرحال بهتره قبل از دستور دادن و عملی کردن هر تصمیمی بیشتر راجع بهش تو این مملکت فکر بشه.

 • آراد
  ۱ ۰

  هرکی پول داره برمیداره از بانکها مطمئن باشین.ببینیم کی ضرر میکنه.پولامون رو تو خونه نگه داریم بهتر از سود چندرغاز هست.ضعیف کشها

 • سیامک
  ۰ ۰

  اشتباه بسیار بزرگ همتی

 • مریم
  ۰ ۰

  اینا میخوان ازاین طریق حال بانک مرکزی خوب کنن براشونم اهمیت نداره که قشرضعیف وکسانی که ازطریق این سپرده گذاری امرارمعاش میکنن قربانی بشن، 70میلیون سوم بهمن گذاشتم توبانک آخرماه دیدم سودبخش تعلق نگرفته برای اینکه باید یکم میزاشتم درحقیقت سودش توجیبی بانک مرکزی رفت ومن صدقه سربانک مرکزی بهمن ماه خرجی نداشتم، ولی مگه من وامثال من اهمیتی هم داریم؟ اینا میخوان جیبشون پرنشه حتی اگه شده ملت ازگرسنگی بمیرن، اومدم پولمو جابجا کنم بازم میگن هربانکی بزاری باید از30ام بزاری که دراینصورت چون تقبل ازیکم پولتو برداشت کردی بهت سودی تعلق نمیگیره اینم از سود ماه بعد، ببین چه ظلمی به ما میشه واینا برا خودشون چرتکه میندازن وحساب کتاب میکنن