تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰

کدام کشور بیشترین زندانی ایرانی را دارد؟

رییس دبیرخانه شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: درحال حاضر بیشترین آمار زندانیان ایرانی خارج از کشور مربوط به کشور ترکیه است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، در سال‌های اخیر با افزایش تعداد سفرهای ایرانیان به خارج از کشور به قصد سفرهای کوتاه مدت یا مهاجرت بلند مدت، موضوع پیشگیری از ارتکاب جرم توسط هم‌وطنان در کشورهای ثالث برای دستگاه‌های اجرایی و قوه قضاییه حائز اهمیت قرار گرفته است.

هرچند بر اساس آمارهای احصاء شده تعداد مجرمان ایرانی در زندان‌های خارج از کشور نسبت به تعداد هم‌وطنان ساکن در خارج کشور اندک است ولی همین تعداد هم زیبنده نظام مقدس جمهوری اسلامی نیست.

بر همین اساس در سال گذشته «کارگروه حقوقی قضایی ایرانیان خارج از کشور» به ریاست وزارت دادگستری تشکیل و معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه به عنوان یکی از اعضای این کارگروه، ریاست «کمیته تخصصی پیشگیری از وقوع جرم ایرانیان خارج از کشور» را ذیل کارگروه مذکور عهده‌دار شد.

دومین جلسه «کمیته تخصصی پیشگیری از وقوع جرم ایرانیان خارج از کشور» با موضوع بررسی ساز و کارهای اجرایی در حوزه خبررسانی، هشدار دهی و اعمال کنترل و محدودیت‌های بیشتر مبادی خروجی با حضور نمایندگان اعضای این کمیته برگزار شد.

علیرضا ساوری مشاور ارشد و رییس دبیرخانه شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در ابتدای جلسه مروری بر مصوبات جلسه قبل کرد و عنوان داشت: کمیته تخصصی پیشگیری از وقوع جرم ایرانیان خارج از کشور ذیل کارگروه حقوقی و قضایی شورای عالی ایرانیان خارج از کشور فعالیت خود را آغاز نموده است. «ارتقا آگاهی‌های عمومی و گسترش فرهنگ پیشگیری از وقوع جرم» برای اتباع ایرانی مقیم خارج از کشور و یا هم‌وطنانی که قصد عزیمت به خارج از کشور را دارند از اهداف اصلی تشکیل و راه‌اندازی این کمیته است.

ساوری اظهار کرد: وظیفه اداره این کارگروه بر عهده معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گذاشته شده است و هدف اصلی آن ارتقای آگاهی‌های عمومی، دانش پیشگیری و گسترش فرهنگ پیشگیری و اطلاع‌رسانی مناسب و مؤثر به ایرانیان خارج از کشور است.

ساوری با بیان اینکه برای این کارگروه دو جامعه هدف در نظر گرفته شده است، گفت: گروه اول ایرانیانی هستند که قصد سفر به خارج از کشور را دارند و دسته دوم ایرانیان مقیم خارج از کشور هستند.

وی بیان کرد: نگاه معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه این است که با مجموعه اقدامات در حوزه ارتقای آگاهی‌ها و گسترش فرهنگ پیشگیری بتواند از برخی جرایم و تخلفات و موضوعاتی که برای ایرانیان در خارج از کشور یا حین سفر رخ می‌دهد، جلوگیری کنیم و آمار مربوط به این موضوعات را کاهش دهد.

رییس دبیرخانه شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه بیان کرد: کارگروه حقوقی_قضایی شورای عالی ایرانیان خارج از کشور حمایت و معاضدت قضایی از ایرانیان مقیم خارج از کشور و ایرانیانی که قصد سفر به خارج از کشور دارند را به عنوان سیاست راهبردی کلان در پیش گرفته است. این راهبردی است که توسط شورای عالی ایرانیان خارج از کشور ابلاغ شده است.

منبع: معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه
این مطلب برایم مفید است
۰ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها