خبر خوب برای جاماندگان سهام عدالت؛ این افراد زودتر سهام می‌گیرند

مشاور رئیس سازمان بورس گفت: از مسائل مهم حوزه سهام عدالت، بحث اطلاع رسانی است، چرا که هنوز حدود ۳میلیون سهامدار از وجود سهام عدالت خود اطلاع ندارند.

خبر خوب برای جاماندگان سهام عدالت؛ این افراد زودتر سهام می‌گیرند

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، حسین قربانزاده عضو کارگروه سهام عدالت و رئیس سابق سازمان خصوصی‌سازی بر بررسی بیشتر موضوع سهام عدالت در فضای کاملا تعاملی با حضور مدیران، دست اندرکاران و همچنین سهامدار خرد یا صاحب نظر بازار سرمایه در قالب یک پرسش تاکید کرد و گفت: مقام معظم رهبری از سال ۸۴ با اجرای طرح سهام عدالت تاکید بسیاری بر توانمندسازی خانوارها، توزیع عادلانه و ثروت آفرینی پایدار کردند.

او ادامه داد: ثروت آفرینی شرط توزیع عادلانه مالکیت است. ظرفیت استفاده از بخش تعاون در بیانات مقام معظم رهبری وجود دارد و استفاده از آن غایت است، چرا که مردمی سازی را هدف قرار می‌دهد.  هدف این است که مردم از سهام عدالت باید بهره‌مند شوند و همچنین سطح سواد و دانش مالی در فضای اقتصادی متوقف نماند.  ما باید سهام عدالت را به سطحی که در آن آگاهی مردم ارتقا می‌یابد برسانیم و فضای انتخاب برای مردم فراهم کنیم.  شورای عالی بورس در موضوع سهام عدالت قدرت فراقانونی دارد.

دو برابر شدن سود سهام عدالت در سال ١٤٠١

حمیدرضا دانش کاظمی عضو شورای عالی بورس، در خصوص بازگشت شرکت‌های تعاونی به موضوع سهام عدالت، اظهار کرد: مبحث سهام عدالت ۱۰ تا ۱۱ درصد بازار سرمایه ایران را شامل می‌شود، مسائلی که بار‌ها در خصوص سهام عدالت دچار تغییر شده دلایلی پشت آن وجود دارد، بیش از ۴۰ گره اساسی و قانونی بر سهام عدالت وجود دارد که تاکنون بخشی از آن رفع شده است. در یک سال و نیم گذشته در تمامی جلسات شورای عالی بورس مسئله سهام عدالت مطرح شده است. یکی از دلایلی که مسئله سهام عدالت را مقام معظم رهبری به شورای عالی بورس سپرده، بحث شفافیت عملکرد اعضای این شورا است.  

او می‌گوید: یکی از دلایل طولانی شدن بحث سهام عدالت، رفت و آمد مباحث مربوط به این مسئله در بین قوه قضائیه، مجریه و مقننه است که در این بین بیشترین ضربه متحمل سهامداران سهام عدالت و سرمایه گذاران این شرکت‌ها است.  در کارگروه سهام عدالت ۱۰۰ جلسه مستمر ۴ ساعت به بالا تاکنون در راستای رفع مشکلات سهام عدالت برگزار شده است.  سود سهام عدالت در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ دو برابر شد که این نشان می‌دهد کارگروهی که برای سهام عدالت تشکیل شده با دقت به بررسی این مسئله پرداخته است، همین فضا برای پرداخت سود سال ۱۴۰۲ نیز دیده شده است.

فرهنگ‌سازی را به تعاونی‌های استانی سهام عدالت بسپاریم

مهدی حاجی‌وند، دستیار ویژه و مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور سهام عدالت اظهار کرد: از جمله مسائل مهم حوزه سهام عدالت، بحث فرهنگ سازی و اطلاع رسانی است، چرا که به عنوان مثال بعد از گذشت حدود دو دهه، هنوز حدود ۳میلیون سهامدار هستند که از وجود سهام عدالت خود اطلاع ندارند.  کلاهبردار‌ی‌هایی که این روز‌ها در حوزه سهام عدالت صورت می‌گیرد نشان از عدم فرهنگ سازی مناسب در این زمینه دارد.  یکی از کارکرد‌های مهمی که می‌توانستیم به تعاونی‌های سهام عدالت بسپاریم بحث فرهنگ سازی بود، در حال حاضر می‌توان طرح جامع فرهنگ سازی و اطلاع رسانی سهام عدالت را راه اندازی کرد.

حاجی وند گفت: در حال حاضر ۳۶ شرکت بورسی و ۱۳ شرکت غیر بورسی در پرتفوی سهام عدالت است. حدود یک میلیون هشتصد هزار نفر کارت سهام عدالت را دارند، اما سهامدار نیستند، زیرا در سامانه درج نشدند که وقتی صحبت از جاماندگان به میان می‌آید این گروه مقدم‌تر هستند.  

وی افزود: اکنون ۳ میلیون ۶۰۰ هزار نفر از سهامداران سهام عدالت فوت شد اند. تا سال ۹۹ تمام مسئولیت‌های سهام عدالت با سازمان خصوصی سازی بود و از همان سال همراه آزاد سازی سازمان بورس نیز در این امر دخیل شد.

ارسال نظر
ارسال نظر
 • ناشناس
  ۰

  خیلی از افراد کم درامد سهام عدالت ندارند . لطفا رسیدگی کنید .بعضی افراد سرمایه دار سهام عدالت دارند و در صورتی که افراد بی بضاعت ندارند. چرا سرمایه داران سهام عدالت دارند و بعضی افراد نیازمند و بی بضاعت ندارند. لطفا رسیدگی شود و حداقل سهام عدالت افراد پولدار که نیازی به ان ندارند را به افراد نیازمند بدهند .

 • مهدی
  ۱

  چه سهامی؟ یک بازنشسته ام باحقوق ۱۸۰۰سهام عدالت بهم تعلق نمیگیره!!!!!

 • اکبر رضائی
  ۰

  هیچ سهامی برای من پرداخت نشده

 • ناشناس
  ۱

  من سهام ثبت نام کرده ام با موفقیت هم ثبت شده، کد پیگیری هم دارم اما متاسفانه سهامی بیم تعلق نگرفت، الان بلاتکلیف هستم

 • ملیحه
  ۰

  سهام عدالت متوفی ها رو بدین

 • ناشناس
  ۱

  با سلام خسته نباشی به دستندرکاران ومدیران محترم سهام عدالت آقایان ببخشی مادیگه به والا بریدیم بااین همه وعده وسرکارگذاشتن هرروز یک حرف توخالی میگین ماهاهم توهچل انداختین من دوتا بچه دارم هیچ کدامشون سهام عدالت نداره ازسال 84 خداپدرمادرشو آقای احمدی نژادرا
  بیامرزه که اومد این همه پول حق مردم به با درفت را نده کردحالاحق بچه های من ازاون موقه چیشدچکاربایدکرد

 • سیداصغرحسینی
  ۰

  من هم بازنشسته هستم ثبت نام سجاد انجام دادم ولی خبری از سهام نیست لطف چکار کنم

 • لیلا
  ۰

  ماکه زیرنظر بهزیستی هستیم چرا تعلق نمیگیره سرکارندارین مردم و خودتونم تکلیف خودتونونمیدونید