اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

مقایسه صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله / صندوق ها ETF همگام با شاخص کل بورس هفته‌ای نوسانی داشتند

صندوق‌های ETF «سهامی» با ۰.۳درصد و صندوق‌های مبتنی بر طلا ۲.۴درصد به صورت متوسط زیان را به سهامداران خود تحمیل کردند.

اقتصاد آنلاینامیر مهدی زاده؛ صندوق‌های معامله‌پذیر «سهامی» و «مختلط» در هفته‌ای که گذشت به طور متوسط ۰.۳درصد افت قیمت را تجربه کردند و خالص ارزش دارایی‌های آن‌ها یک درصد کاهش یافت، این در حالی بود که شاخص کل بورس کاهش ۰.۶درصدی را به ثبت رساند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام

بیشترین بازدهی هفتگی مربوط به صندوق آسمان آرمانی سهام (آساس) با ثبت ۴.۳درصد رشد قیمت بود و NAV این صندوق ۱.۵درصد افزایش یافت که بهترین عملکرد هفتگی بین صندوق‌های سهامی نیز نام گرفت.

بیشترین سقوط قیمت صندوق‌های قابل معامله در این هفته به صندوق امین تدبیرگران فردا اختصاص داشت؛ صندوق «الماس» با افت ۳.۳درصدی قیمت مواجه شد و به حباب منفی ۴درصدی رسید.

بدون درنظر گرفتن دارا یکم، صندوق آوای معیار (آوا) را می‌توان ارزان‌ترین صندوق در شروع هفته بعد نام برد زیرا قیمت نهایی ۱۶.۷درصد زیر قیمت تئوریک آن است. صندوق پالایشی یکم (پالایش) نیز به عنوان گران‌ترین صندوق با انحراف ۲.۳درصدی قیمت به استقبال هفته بعد رفت.

صندوق‌های مبتنی بر سکه طلا

در طول هفته جاری صندوق‌های کالایی مبتنی بر سکه طلا به طور میانگین ۲.۴درصد زیان برای سرمایه‌گذاران خود به همراه داشتند، به موازات آن گواهی سپرده یک روزه سکه طلای بانک رفاه ۳.۳درصد کاهش قیمت داشت و ۱.۸رصد پایین‌تر از قیمت سکه بازار آزاد به معاملات این هفته خود پایان داد.

صندوق ETF پشتوانه طلای لوتوس (طلا) بیشترین افت (۳.۲درصد) گروه صندوق‌های مبتنی بر طلا را ثبت کرد، صندوق پشتوانه طلای زرافشان (زر) نیز که حباب پنج درصدی داشت همچنان بیشترین انحراف قیمت (۴.۲درصد) را در بین صندوق‌های قابل معامله در اختیار دارد.

29

30

بیشتر بخوانید
ارسال نظر