دهقان دهنوی در نشست کمیسیون اصل ۹۰ مجلس تشریح کرد؛

سه عامل اثرگذار بر ایجاد نوسان بازار سهام

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید دارد سه عامل بر نوسان بازار سهام تاثیرگذار بوده و این عوامل را تشریح کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خانه ملت، محمدعلی دهقان دهنوی با حضور در نشست کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، به عوامل صعود و نزول در بازار سهام اشاره کرد و گفت: باید عوامل تاثیرگذار در صعود و نزول بازار سرمایه را جدا کنیم. برخی افراد تلاطم در بازار را به یک عامل منتسب می‌کنند که این خارج ‌شدن از مدار انصاف است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید کرد: عوامل تاثیرگذار بر نوسان شدید بورس را به سه عامل می‌توان تقسیم کرد. عامل کلان اقتصادی که مواردی چون رشد نقدینگی و جهش ناگهانی نرخ ارز و انتظارات فعالان اقتصادی را در دسته نخست قرار داد.

دهقان با اشاره به عامل دوم در نوسان بازار سرمایه اظهار داشت: عامل باز برون زا در کنترل دیگران است  و مسائلی مثل  قیمت‌گذاری، سیاست‌گذاری، قانون‌گذاری و البته اظهارنظر‌های سیاسی را شامل می‌شود.

وی تاکید کرد: با این حساب باید مواظب اظهارنظرها باشیم تا موجب تخریب بازار نشود. چراکه مهم‌تر از نقدینگی، برای بازار آرامش لازم است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه به عامل سوم پرداخت و گفت: شفافیت و ایجاد نظارت از جمله وظایف سازمان بورس است که باید تقویت شود. در این مسیر اقداماتی صورت گرفته، اما باید توسعه یابد. البته باید گفت هیچ‌کس انتظار چنین استقبالی را نداشت و تصور نمی‌شد در بازه زمان کوتاهی این حجم از نقدینگی به بازار سرمایه بیاید. اما نباید فراموش کرد هر چه بازار بزرگتر شود، تخلفات آن نیز وسیع می‌شود که باید این خطرات شناسایی شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر