کد خبر 509474

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

اظهارنظرهای محمود واعظی، رییس دفتر ریاست جمهوری در خصوص دلار حاشیه‌ساز شده‌‌ و اینگونه برداشته شد که دولت تعمداً نرخ ارز را افزایش داده‌است.هرچند از صحبت‌های واعظی سوءبرداشت شد اما پرسش اساسی این است که در شرایط حساس سیاسی و اقتصادی کنونی چرا باید افراد در خصوص مسائل تخصصی به اظهار نظر بپردازند.موضوعی که با واکنش بانک مرکزی همراه بود.

به گزارش اقتصادآنلاین ؛ آرامش و اطمینان از آینده حلقه گمشده این روزهای اقتصاد کشور است. مسئله‌ای که هر چند تحریم‌ها در شکل‌گیری آن مؤثر بوده‌ اما مصاحبه‌ها و اظهارنظرهای گاه ‌و‌ بی‌گاه برخی مسئولان نیز تأثیر بسزایی داشته‌است. در غالب کشورها سیاست‌گذاران در سخنرانی‌ها، مصاحبه‌ها و پیام‌های شبکه‌های اجتماعی می‌کوشند تا اظهارنظر غیرتخصصی و خلاف واقع نکنند. اما در ایران مصاحبه‌های غیرمسئولانه سیاست‌گذاران به منشاء بسیاری از نااطمینانی‌های اقتصاد ایران تبدیل شده‌ است.

محمود واعظی، رییس دفتر ریاست جمهوری یکی از افرادی است که طی چند وقت اخیر با اظهارنظرهای غیرتخصصی خود فضای اقتصادی کشور را ملتهب کرد‌ه‌است.

در شهریور امسال و در بحبوحه ریزش بورس بود که واعظی در برنامه گفتگوی ویژه خبری، محدوده حمایتی شاخص کل را یک میلیون و 600 هزار واحد بیان کرد. اظهار نظری که تعجب بسیاری از کارشناسان را به همراه داشت و از آن زمان شاخص بیش از 30 درصد اصلاح کرد. اوایل بهمن نیز واعظی با بیان اینکه باید دخالت‌ها در بورس کاهش یابد گفت که روند بورس قطعاً تغییر خواهد کرد؛ اتفاقی هرگز رخ نداد!

حالا چند روزی است که اظهار نظرهای رییس دفتر ریاست جمهوری در خصوص بازار ارز حاشیه‌ساز شده‌است. واعظی گفته بود که از نظر اقتصادی نرخ ارز ۲۵ یا ۲۷ هزار تومان نیست و ما این کار را کردیم تا بتوانیم اقتصاد کشور را اداره کنیم. اظهار نظر واعظی موجب شد تا این برداشت شود که دولت تعمداً نرخ ارز را افزایش داده‌است و واکنش بانک مرکزی را در پی داشت و تلویحاً مسئولین را به سکوت در خصوص مسائل ارزی کشور دعوت کرد.

واعظی اما بلافاصله صحبت‌های خود را اصلاح کرد و آن را سوءبرداشت دانست و گفت که عامل افزایش نرخ ارز تحریم‌هاست و دولت هیچگاه به دنبال گران کردن دلار نبوده و قیمت بالای ارز را یکی از موانع مهم اداره کشور می‌داند.

عبدالناصر همتی، رییس بانک مرکزی نیز با انتشار پستی به اظهار نظرهای واعظی واکنش نشان داد. همتی بیان داشت اعلام سیاست‌های بانک مرکزی توسط این بانک جزء پیش شرط‌ های قبول مسئولیتش بوده است. همچنین او در این پست بیان کرد که قطعاً بهترین کمک مسئولین به بانک مرکزی و نیز ثبات در بازارهای پول و ارز عدم اظهار نظر در اینباره است!

به نظر می‌رسد رییس دفتر ریاست جمهوری بهتر باشد با توجه به شرایط ویژه اقتصادی و سیاسی کشور به توصیه رییس بانک مرکزی توجه کند.

حجم ویدیو: 9.53M | مدت زمان ویدیو: 00:03:26
ارسال نظر

 • آقانادر
  ۲ ۰

  ای دروغ گوشماآخه برای چی زنده هستید؟اگربمیریدحداقل شایدبتونیدنقش کودروبازی کنیداونم شایدمن اگه بودم دزدرودست شما نمی دادم.

 • فرهاد
  ۲ ۰

  بهترین و عاقلانه ترین و دلسوزانه ترین کاری که میشه در قبال این ملک و مردمش انجام داد حذف این قبیل افراد بی کفایت و غیر مسئول و جابجایی آنها با بسیاری از افراد تحصیل کرده و متخصص که فقط بخاطر نداشتن رانت، سرجایی که باید باشن نیستن. وانگهی اگه این گفته ها به هردلیلی که گفته شده، درست باشه، بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و مسئولین ذیربط دولتی باید پاسخگو باشن. حرفهای رییس بانک مرکزی یک جور پاک کردن صورت مسئله است. یعنی چی کسی حرفی نزنه تا آقایون هر گندی میخوان بزنن و به غارتشون ادامه بدن؟

 • ناشناس
  ۳ ۰

  برداشت نشده یک واقعیت است که ناخواسته از زبان واعظی در رفته و ماست مالی کردن اون دردی دوا نمیکند از عمد مطرح کردند که سیگنال بدهند اگر دلارها به ایران برگرده می توانند دستوری روی ۲۵ تا ۲۷ نگهش دارند

پربازدیدترین ویدیو ها