در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین مطرح شد؛

تورم و نرخ ارز، عوامل محرک بازار سرمایه/ بورس روند صعودی خواهد داشت؟

مدیرعامل کارگزاری بورس بیمه ایران گفت: عوامل محرک بازار سرمایه، نرخ ارز و تورم هستند.

اقتصادآنلاین - سارا محسنی؛ مهدی رباطی، مدیرعامل کارگزاری بورس بیمه ایران در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین گفت: در اقتصاد کشور ما، خلق ارزشی صورت نمی‌گیرد. به دلیل اینکه عمده شرکت‌ها، شرکت‌های فرآوری مواد اولیه یا شرکت‌هایی هستند که ماده معدنی خود را به فروش می‌رسانند.

وی افزود: چنین شرکت‌هایی، وابستگی شدیدی به قیمت‌های جهانی و نرخ دلار دارند. برخی از شرکت‌ها نیز، تولیدات صنعتی خود را دارند که در این شرکت‌ها هم، خلق ارزشی صورت نمی‌گیرد و سودآوری آنها، به صورت عمده از محل تورم است. در این مورد میتوان شرکت‌هایی مانند خودروسازی‌ها، لوازم خانگی و... را مثال زد.

مدیرعامل کارگزاری بورس بیمه ایران تصریح کرد: با بررسی محرک‌های اشاره‌شده، میبینیم که بازار سرمایه در سال آینده، روند رشد قطعی و خنثی خواهد داشت. رشد قابل توجه در بازار سهام باتوجه به شرایط اقتصادی و سیاسی کشور، بعید به نظر می‌رسد.

رباطی اضافه کرد: به احتمال زیاد در سال آینده، روندی خنثی و بدون رشد قابل توجه‌ای را مانند سال جاری در بازار سرمایه خواهیم داشت.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • حمید آزادیان
    ۰ ۰

    امثال این آقا که هر چی از دهنش در میاد پیشبینی سال آینده مگه تو چکارهای اینجور تو دل مردم بدبخت خالی میکنی کسی نیست به امثال اینا بگه برا چی تو مسعول کارگزاری همچین حرفای میزنی هدفت از این پسش بینی چیه