کد خبر 559844

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

گزارش روزانه صندوق های ETF ( ۱۵ شهریور ۱۴۰۰)/ ثبت معاملات ۵۷۰میلیارد تومانی برای پالایش

در بورس امروز ۲۰۰میلیارد تومان دارا یکم و ۵۷۰میلیون تومان پالایشی یکم خرید و فروش شد، معاملات صندوق‌های قابل معامله هزار و ۸۹۰میلیارد تومان رسید و مازاد سرمایه‌گذاری اشخاص حقیقی در این صندوق‌ها ۵۸میلیارد تومان بود.

برای آگاهی از آخرین اخبار بورس اوراق بهادار تهران اینجا کلیک کنید

اقتصاد آنلاین – هانا پاکمند؛ بیشترین ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در روز جاری به صندوق پالایشی یکم (پالایش) با ارزش بیش از ۵۷۰میلیارد تومان تعلق داشت و بعد از آن صندوق اعتماد آفرین پارسیان بود که دومین صندوق پرمعامله لقب گرفت. صندوق واسطه‌گری مالی یکم (دارا یکم) نیز در جایگاه سوم معاملات صندوق‌های ETF قرار گرفت.

حقیقی‌ها معادل ۳۰میلیارد تومان واحدهای صندوق اعتماد آفرین پارسیان را از حقوقی‌ها خریدند (۱۳.۳درصد از معاملات صندوق) و اشخاص حقوقی نیز بخشی از مالکیت صندوق با درآمد ثابت کمند را به ارزش حدود ۹۸میلیارد تومان به نفع خود تصاحب کردند (۵۱.۳درصد معاملات).

دارندگان صندوق امین تدبیرگران فردا (الماس) رشد دو درصدی دارایی خود را به چشم دیدند و از طرف دیگر مالکان صندوق طلای سرخ نوویرا (نهال) با زیان ۲.۲درصدی در یک روز مواجه شدند. هیجانات امروز همچنین باعث شد که بیشترین نوسان قیمت (۱۰.۶درصد) در رابطه با صندوق گنجینه یکم آوید (گنجین) در تابلو معاملات نقش ببندد.

دو صندوق واسطه‌گری مالی و پالایشی یکم روی هم بیش از ۷۷۵میلیارد تومان معامله شدند یعنی ۴۱درصد از خرید و فروش‌های صندوق‌های قابل معامله به این دو صندوق دولتی اختصاص داشت.

از سویی دیگر جمع معاملات صندوق‌های طلایی به حدو ۹۰میلیارد تومان رسید. همچنین بیشترین افت قیمت (۰.۸درصد) این گروه به صندوق پشتوانه سکه طلای لوتوس (طلا) اختصاص یافت.

کل ارزش معاملات صندوق‌های معامله‌پذیر در نهایت به حدود هزار و ۸۹۰میلیارد تومان رسید و خروج پول حقوقی بیش از ۵۸میلیارد تومان شد، این در حالی است که گردش امروز بازار سهام بیش از ۱۰هزار و ۶۵۰میلیارد تومان و مقدار ورود پول حقیقی ۳۲میلیارد تومان بود.

برای مشاهده تصویر  در اندازه اصلی روی آن کلیک کنید

1

2

بیشتر بخوانید
ارسال نظر