کد خبر 558697

اقتصادآنلاین گزارش می‌ دهد؛

مقایسه صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری قابل معامله / پنج صندوق از افت شاخص در امان ماندند

صندوق‌های ETF «سهامی» بیش از دو درصد و صندوق‌های مبتنی بر طلا بیش از سه درصد با افت همراه شدند.

اقتصاد آنلاین امیر مهدی زاده، صندوق‌های معامله‌پذیر سرمایه‌گذاری در سهام در هفته‌ای که گذشت به طور متوسط ۲.۴درصد افت قیمت را تجربه کردند و خالص ارزش دارایی‌های آن‌ها ۱.۹درصد کاهش یافت، این در حالی بود که شاخص کل بورس افت ۱.۹درصدی را به ثبت رسانید.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام (سهامی، مختلط و شاخصی)

بیشترین بازدهی هفتگی قیمت ۵.۵درصد و مربوط به صندوق آوای معیار بود، همچنان بهترین عملکرد در اختیار صندوق «آوا» قرار گرفت به طوری که خالص ارزش دارایی‌های آن ۳.۶درصد ارتقا یافت.

بیشترین سقوط قیمت صندوق‌های قابل معامله در این هفته به صندوق سپهر کاریزما اختصاص داشت؛ صندوق «کاریس» هم‌جهت با تنزل ۳.۳درصدی ارزش دارایی‌های تحت تملکش با افت ۲.۸درصدی قیمت مواجه شد.

صندوق مدیریت ثروت بازنشستگی (مدیر) را می‌توان ارزان‌ترین صندوق در شروع هفته بعد نام برد زیرا قیمت آن روی تابلو ۷.۷درصد زیرNAV  ابطال قرار دارد. صندوق تجارت شاخصی کاردان (کاردان) نیز به عنوان گران‌ترین صندوق با انحراف ۳.۸درصدی قیمت به استقبال هفته بعد رفت.

صندوق‌های دولتی

در طول هفته صندوق واسطه‌گری مالی یکم ۶.۶درصد افت قیمت داشت و ارزش سبد بانکی و بیمه‌ای آن ۸.۶درصد کاهش یافت. دومین صندوق دولتی یعنی صندوق پالایشی یکم ۱.۶درصد افت قیمت داشت درحالی که به ارزش سبد دارایی‌های پالایشگاهی آن هفت درصد اضافه شد. بدین ترتیب قیمت «دارا یکم» ۲۷.۵درصد و «پالایش» ۱۳درصد زیر NAV ابطال بسته شد.

صندوق‌های کالایی (طلا و زعفران)

در طول هفته جاری صندوق‌های مبتنی بر سکه طلا به طور میانگین زیان ۳.۱ درصدی برای سرمایه‌گذاران خود به همراه داشتند، به موازات آن گواهی سپرده یک روزه سکه طلای بانک رفاه ۲.۳درصد افت قیمت داشت و ۰.۳درصد بالای قیمت سکه بازار آزاد به معاملات این هفته خود پایان داد.

از میان صندوق‌های کالایی، صندوق ETF گروه زعفران سحرخیز (سحرخیز) بیشترین زیان (۴.۶درصد) را به نام خود ثبت کرد، حباب منفی صندوق طلای سرخ نوویرا (نهال) نیز به ۱۶.۷ درصد رسید.

بورس

بورس

بیشتر بخوانید
ارسال نظر