کد خبر 426898

اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

ارزش بازار برترین شرکت‌های تکنولوژی آمریکا چقدر کاهش یافت؟/ مایکروسافت تنها شرکت باقی مانده با ارزش یک تریلیون دلار

در حال حاضر شیوع ویروس کرونا، سبب اختلال در زنجیره تامین و کاهش تقاضای بسیاری از مشتریان غول‌های فناوری آمریکا شده و به همین دلیل ارزش بازار این شرکت‌ها، سقوط چشمگیری را تجربه کرده‌اند.

اقتصاد آنلاینمهسا نجاتی؛ با کاهش 2درصدی در روز دوشنبه، ارزش بازار اپل برای نخستین بار از سپتامبر 2019 به زیر 1تریلیون دلار سقوط کرد. مانند بسیاری از شرکت‌های فناوری دیگر، سازنده آیفون نیز به شدت تحت تاثیر ویروس کرونا قرار گرفته و با اختلال در زنجیره تامین مواجه شده است. همچنین این شرکت به دلیل بسته شدن بسیاری از فروشگاه‌های خود و تضعیف تقاضای مصرف‌کننده، به شدت کاهش فروش را تجربه می‌کند.

گفتنی است که از تاریخ 21فوریه، آخرین روز پیش از خبر سرعت بالای انتشار ویروس کرونا در خارج از چین، اپل تقریبا 400 میلیارد دلار از ارزش بازار خود را از داد و از ارزش 1370 میلیارد دلار در این تاریخ، به 982 میلیارد دلار در روز دوشنبه کاهش یافت.

همانطور که در نمودار مشاهده می‌شود، اپل تنها غول فناوری نیست که ارزش بازار آن به زیر یک تریلیون دلار سقوط کرد. بلکه ارزش بازار شرکت‌های آلفابت و آمازون نیز به زیر یک هزار میلیارد دلار کاهش یافته و در حال حاضر مایکروسافت تنها شرکت باقی‌مانده در این ارزش است.

گفتنی است که این شرکت مستقر در ردموند واشنگتن، حتی تا حدودی از بحران فعلی سود برد؛ زیرا صدها میلیون نفر در سراسر جهان مجبور به دورکاری هستند و استفاده از نرم‌افزارهای ابری این شرکت مانند Office 365 در حال افزایش است.

در نمودار ارائه شده، مقایسه ارزش بازار شرکت‌های برتر فناوری آمریکا در تاریخ 21فوریه و 23 مارس را مشاهده می‌کنید؛

WhatsApp Image 2020-03-25 at 2.44.34 PM

 

ارسال نظر