در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین مطرح شد؛

تخلیه شوک تنش‌های سیاسی از بازار طلا/ طلا و سکه ارزان می‌شود

نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران از تخلیه شوک تنش‌های سیاسی از بازار طلا خبر داد و گفت: بعد از یک دوره صعود قیمت‌ها متاثر از حوادث اخیر سیاسی، در حال حاضر بازار طلا کاملا آرام است.

تخلیه شوک تنش‌های سیاسی از بازار طلا/ طلا و سکه ارزان می‌شود

اقتصادآنلاین - فاطمه اکبرخانی؛ محمد کشتی‌آرای در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادآنلاین به اتفاقات سیاسی اخیر اشاره کرد و افزود: طی دو هفته گذشته، اونس جهانی متاثر اتفاقات سیاسی به بالاترین قیمت خود طی هفت سال اخیر رسید و همچنین نرخ ارز صعودی شد و به همین خاطر شاهد افزایش قیمت طلا و سکه در بازار داخلی بودیم اما در حال حاضر این شوک از بازار تخلیه شده و اونس جهانی نیز روند نزولی در پیش گرفته است.

این فعال بازار در پاسخ به این پرسش که چرا با وجود کاهش بهای اونس جهانی و نرخ ارز، قیمت طلا و سکه کاهش نیافته است؟ گفت: طلا معاملات ابتدایی امروز را متاثر از افت نرخ ارز و بهای اونس جهانی کاهشی آغاز کرد اما در ادامه روز با افزایش قیمت دلار به 13400تومان، مجددا روند صعودی به خود گرفت؛ بنابراین افزایش فعلی بهای طلا صرفا متاثر از نوسانات نرخ ارز است.

کشتی‌آرای اضافه کرد: اما به طور کل می‌توان گفت، در حال حاضر بازار طلا با وجود نوسانات جزیی، بعد از یک دوره التهاب به ثبات رسیده و قیمت‌ طلا و سکه شفاف و بدون حباب شده و دقیقا متناسب با نرخ ارز و اونس جهانی است.

کشتی‌آرای همچنین به کاهش داد و ستدهای بازار طلا اشاره کرد و گفت: به خاطر ایام فاطمیه حجم تقاضا برای طلا و سکه کاهش یافته و این موضوع نیز بر تثبیت قیمت‌ها اثر گذاشته است.

نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران با تشریح قیمت‌ طلا و سکه در بازار امروز خاطرنشان کرد: در حال حاضر، قیمت هر مثقال طلا دو میلیون و 112هزار تومان و قیمت طلای 18 عیار  گرمی 487هزار تومان است؛ همچنین بهای سکه امامی چهار میلیون و 770 هزار تومان، سکه طرح قدیم چهار میلیون و 740 هزار تومان، نیم سکه دو میلیون و 440 هزار تومان و ربع سکه یک میلیون و 450 هزار تومان است.

کشتی‌آرای با اشاره به اتمام تعطیلات سال نو میلادی تاکید کرد: با کاهش بهای اونس جهانی و ادامه این روند در شروع معاملات روز گذشته، انتظار داریم که قیمت طلا و سکه تا پایان هفته جاری ارزان شود.

او همچنین درباره تاثیر افزایش تقاضا در روزهای پایانی سال شمسی بر قیمت طلا بیان کرد: فعلا برای اظهارنظر درمورد وضعیت بازار طلا در روزهای پایانی سال زود است و نمی‌توانیم قیمت آن روزها را پیش‌بینی کنیم.

ارسال نظر