کد خبر 584104

۱۰ میلیون نفر در انتظار دریافت کارت ملی

سخنگوی سازمان ثبت‌‌ احوال کشور گفت: با توجه مشکلاتی که در فراهم‌ کردن کارت خام از سوی چاپخانه دولتی وجود دارد ماهانه حدودا پنج تا ۱۰ هزار کارت ملی هوشمند صادر می‌ شود و این در حالی‌ است که ۱۰ میلیون نفر در نوبت دریافت کارت قرار دارند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از دنیای‌اقتصاد، سیف‌‌الله ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت‌‌احوال کشور در پاسخ به این پرسش که چرا با گذشت چند سال از صدور کارت‌ملی هوشمند همچنان تعداد قابل‌توجهی از هموطنان نتوانسته‌اند کارت خود را دریافت کنند، اظهار کرد: تا پایان سال ۹۶ از کارت‌های وارداتی استفاده می‌کردیم و ظرفیت‌‌سازی صورت‌گرفته بود و حدفاصل بین ۹۵ و ۹۶ بیش از ۳۰ میلیون کارت ملی هوشمند صادر شد.

وی تصریح کرد: متاسفانه با اعمال تحریم‌ها و عدم‌انتقال ارز برای وارد‌کردن بدنه کارت، ناگزیر در آغاز سال ۹۷ بر اساس قانون باید از کارت‌های خام چاپخانه دولتی استفاده می‌کردیم و عزیزان در این مجموعه تلاش بسیاری کردند بتوانند کارت مشابه خارجی تولید کنند. در سال‌های ۹۸ و ۹۹ تعداد محدودی کارت خام توسط چاپخانه دولتی در اختیار سازمان ثبت‌احوال قرار گرفت و تا امروز پنج میلیون کارت تولید داخل تحویل شده است و ما نیز اقدام به صدور کارت ملی هوشمند بر اساس کارت‌های داخلی کرده‌‌ایم.

سخنگوی سازمان ثبت‌‌احوال گفت: این سازمان متولی جمع‌آوری اطلاعات مردم و صدور کارت‌ملی است. تامین بدنه بر اساس قانون برعهده چاپخانه دولتی است و دوستان ما در چاپخانه دولتی اشاره می‌کنند که مشکل اعتباری دارند و ما هم آن را تایید می‌کنیم اما در این بخش هموطنان ما بیش از دو سال است که در نوبت دریافت کارت خود قرار دارند و حق هم دارند و هیچ توجیحی هم ندارد که آنها را قانع کنیم.

البته اخیرا وزیر کشور در آغاز کارشان بازدیدی را از سازمان ثبت داشت و اشاره کرد که این حق‌‌الناس است و باید سریع‌‌تر انجام شود. ابوترابی با بیان اینکه بیش از ۵۱ میلیون و ۷۶۰هزار کارت ملی صادر شده است، افزود: خواهش من این است که رسانه‌ها در ارتباط با صدور کارت ملی هوشند پیگیری‌‌‌هایی از چاپخانه داشته باشند، ضمن اینکه مواداولیه بدنه کارت خام هم وارداتی است.

وی افزود: از جامعه ۶۵ و ۶۶ میلیونی واجد شرایط، ۶۲ میلیون و ۲۶۴ هزار نفر تکمیل ثبت‌‌نام کرده‌‌اند. حدود سه تا چهار میلیون نیز هنوز مراجعه نکرده‌‌اند. تقریبا ۱۰ میلیون نفر در نوبت تحویل کارت هستند و در حال‌حاضر خیلی محدود و کمتر از پنج هزار تا ۱۰ هزار عدد صادر می‌کنیم اما ظرفیت ماهانه دو میلیون و ۵۰۰ هزار کارت را داریم و به محض اینکه کارت را در اختیار ما بگذارند ما جامعه هدف را تحت‌پوشش قرار می‌دهیم.

ارسال نظر