کد خبر 550244

رابطه سکته مغزی با ویروس کرونا

تیمی از محققان با همکاری دانشگاه ریدینگ انگلیس به نتایج قابل توجهی در مورد ارتباط آنتی بادی غیرطبیعی با ایجاد لخته خون در بیماران کرونایی دست یافتند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران ،  التهاب و لخته شدن خون که در موارد بسیار شدید کووید-۱۹ دیده می‌شود، ممکن است توسط آنتی بادی‌های ارسال شده برای مبارزه با بیماری، پلاکت غیرضروری در ریه‌ها را فعال کند.

به گزارش مدیکال اکسپرس،مقاله جدید منتشر شده در مجله Blood نشان می‌دهد که چگونه آنتی بادی‌های تولید شده توسط بدن ما برای محافظت در برابر کووید-۱۹ باعث افزایش عملکرد پلاکت‌ها می‌شود که ممکن است باعث لخته شدن خون کشنده در بیماران مبتلا شود. پلاکت‌ها سلول‌های کوچکی هستند که در خون یافت می‌شوند و برای جلوگیری از خونریزی لخته ایجاد می‌کنند، اما در مواردی که پلاکت‌ها به درستی عمل نکنند، می‌تواند منجر به نگرانی‌های جدی در مورد سلامتی مانند سکته‌های مغزی و قلبی شود.

در این مطالعه، آنتی بادی‌های تولید شده برای مقابله با پروتئین سنبله ویروس کرونا، از افراد مبتلا به عفونت شدید ناشی از کووید-۱۹ گرفته شد و آن‌ها را برای آزمایش در آزمایشگاه شبیه سازی کرد. تیم تحقیق دریافت که قند‌های کوچک موجود در سطح این آنتی بادی‌ها با آنتی بادی‌های افراد سالم متفاوت است و وقتی آن آنتی بادی‌های شبیه سازی شده در آزمایشگاه به سلول‌های خونی گرفته شده از اهداکنندگان سالم وارد می‌شوند، باعث افزایش فعالیت پلاکت‌ها می‌شود. 

یافته‌ها نشان می‌دهد که ممکن است دارو‌هایی که در حال حاضر برای درمان مشکلات سیستم ایمنی بدن استفاده می‌شوند سلول‌ها را از ایجاد یک واکنش پلاکت اغراق آمیز متوقف کنند.

پروفسور جان گیبینز مدیر انستیتوی تحقیقات قلب و عروق و متابولیک در دانشگاه ریدینگ گفت: تاکنون ما فقط پیش فرض‌هایی در مورد اینکه چرا پلاکت‌های درگیر در لخته شدن در طی عفونت کووید-۱۹ فعال می‌شوند، داشته‌ایم. یک راه برای فکر کردن در مورد آنچه اتفاق می‌افتد این است که پاسخ ایمنی که برای محافظت از شما در برابر عفونت در برخی موارد ساخته شده است، در واقع آسیب بیشتری به بدن می‌رساند. در این حالت آنتی بادی‌هایی که برای جلوگیری از  گسترش سلول‌های آلوده به کووید-۱۹ تولید می‌شوند، پلاکت‌هایی را که باعث لخته شدن می‌شود، فعال می‌کنند، حتی اگر هیچ زخمی وجود نداشته باشد. 

او افزود: ما به ویژه هیجان زده هستیم زیرا مطالعات ما در مورد پلاکت در آزمایشگاه مکانیسم‌های مهمی را ایجاد می‌کند که توضیح می‌دهد چگونه و چرا ممکن است لخته‌های خون خطرناک در بیماران کرونایی افزایش می‌یابد و مهمتر از همه سرنخی از چگونگی پیشگیری از این بیماری فراهم می‌کند.

نیکولا کوپر یکی دیگر از محققان این مطالعه گفت: من که در تحقیقات اولیه در مورد لخته شدن خون مربوط به التهاب شرکت کرده‌ام، به ذهنم خطور کرد که دارو‌هایی که ما قبلا برای سایر اختلالات استفاده کرده‌ایم، می‌توانند به راحتی برای درمان بیماران کرونایی در دسترس قرار گیرند. هنوز نمی‌دانیم که این دارو‌ها در بیماران چگونه کار می‌کنند، اما امید ما این است که بتوانیم هم پاسخ التهابی را مهار کنیم و هم از بیماری شدید و لخته شدن خون جلوگیری کنیم. دانشگاه ریدینگ از نظریه ما پیشتیبانی کرده و یک پایه علمی مستحکم برای آزمایش‌های بالینی ارائه می‌دهد.

ارسال نظر