کد خبر 557253

اظهارات کاخ سفید از احتمال توقف حضور دیپلماتیک آمریکا در افغانستان

ساکی درباره ادامه حضور دیپلماتیک آمریکا پس از ۳۱ اوت تصریح کرد: ما حضور میدانی دیپلماتیک در افغانستان را پیش‌بینی نمی‌کنیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، اسپوتینک نوشت، جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید اظهار کرد که پس از تکمیل روند خروج از افغانستان، آمریکا ممکن است حضور دیپلماتیک خود را نیز در این کشور متوقف کند.

جن ساکی در یک نشست خبری در پاسخ به پرسش خبرنگاران مبنی بر ادامه حضور دیپلماتیک آمریکا پس از خروج کامل از افغانستان، گفت که احتمال توقف حضور دیپلماتیک وجود دارد.

سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به اینکه آیا این به معنی پایان حضور دیپلماتیک آمریکا پس از ۳۱ اوت است، گفت: من فکر می‌کنم ما روشن کردیم که کارکنان خود را تا ۳۱ اوت خارج می‌کنیم. فکر نمی‌کنم (در این باره) ارزیابی دیگری انجام داده باشیم.

ساکی گفت: «جو بایدن، رییس جمهوری به وزیر خارجه دستور داده است که به تلاش‌های دیپلماتیک ادامه دهد تا مکانیزم‌هایی برای انتقال شهروندان خارجی، افغان‌های دارای ویزه که واجد شرایط برنامه انتقال استند و شهروندان آمریکایی که در افغانستان مانده‌اند، ایجاد کند.»

سخنگوی کاخ سفید همچنین گفت ایالات متحده و متحدانش هیچ عجله‌ای برای به رسمیت شناختن طالبان ندارند.

این اظهارات در حالی است که رییس‌جمهوری آمریکا و تیم امنیت ملی وی در کاخ سفید به‌ منظور گفت‌وگو درباره تحولات اخیر افغانستان نشست ویژه برگزار کردند.

این اظهارات و نشست‌های امنیتی پس از انفجارهای عصر پنج‌شنبه گذشته در کابل صورت گرفت که دستکم ۱۰۰ نفر از جمله ۱۳ نیروهای آمریکایی کشته شدند.

ارسال نظر