کد خبر 507550

ادامه استانداردهای دوگانه آژانس انرژی هسته‌ای؛

مدیرکل آژانس در سفر به ایران بدنبال چیست؟

رافائل گروسی با ادعای تلاش برای آنچه مسئولیت آژانس در حوزه امنیت هسته‌ای جهان خوانده می‌شود راهی تهران خواهد شد که علی‌رغم موافقت ایران با این سفر، این رفتار او را می‌توان ادامه استانداردهای دوگانه آژانس دانست.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار است برای دومین بار ظرف 6 ماه گذشته و بنا به درخواست خودش امشب (شنبه دوم دی‌ماه) وارد تهران شود.

موضوعات فنی و ترتیبات اجرایی توقف نظارت‌های فراپادمانی مندرج در پروتکل الحاقی از جمله محورهای گفت‌وگو در این سفر است.

ایران به‌صورت رسمی اقداماتی را که در چارچوب کاهش تعهدات برجامی خود ذیل بندهای 26 و 36 انجام خواهد داد به اطلاع آژانس رسانده است و سفر گروسی به ایران نیز که نشان‌دهنده اراده ایران برای تداوم همکاری با آژانس است در همین چارچوب انجام می‌شود.

طبق مفاد برجام و با توجه به بدعهدی‌های طرف‌ غربی، ایران حق دارد از تعهدات برجامی خود بکاهد، با وجود این، جمهوری اسلامی از همان ابتدای آغاز گام‌های 5گانه کاهش تعهدات خود، تمام مراحل را به آژانس اطلاع داده و همکاری خود را به‌صورت مستمر با این نهاد ادامه داده است.

تعهدپذیری ایران در حالی است که برخی از کشورها از جمله رژیم صهیونیستی نه‌تنها هیچ‌گونه همکاری فعالی با آژانس ندارند بلکه رژیم صهیونیستی بر اساس اخبار درزکرده از داخل این رژیم و به‌استناد عکسهای ماهواره‌ای دقیق فعالیت‌های هسته‌ای پنهانی خود را  با جدیت ادامه می‌دهد.

گزارش‌هایی که اخیراً از داخل این رژیم درز کرده است حاکی از توسعه سایت هسته‌ای دیمونا در سرزمین‌های اشغالی بدون نظارت آژانس است.

به‌بیان بهتر؛ مقایسه عملکرد ایران با سایر دارندگان تأسیسات هسته‌ای به‌خوبی نشان می‌دهد که چه کشورهایی تهدید امنیت جهانی هستند و کدام کشورها  در چارچوب اصول و مقررات بین‌المللی گام برمی‌دارند.

از سویی؛ حضور گروسی در تهران این پیام را برای جهانیان دارد که ایران کنار ادامه همکاری با آژانس در چارچوب «ان.پی.تی.» حاضر به دست کشیدن از حقوق هسته‌ای خود نیست و به‌دلیل اقدامات غیرقانونی آمریکایی‌ها و بدعهدی کشورهای اروپایی قصد دارد پروتکل الحاقی را که تاکنون داوطلبانه اجرا می‌‌نموده است در چارچوب حفظ حقوق متوقف نماید.

نکته این‌که؛ آژانس بر اساس «ان.پی.تی.» و سایر کشورهای عضو موظف به ارائه خدماتی برای دستیابی ایران به دانش و دستاوردهای هسته‌ای هستند که تا به امروز از اجرای آن خودداری کرده‌اند.

انتظار این است که صداقت و تعهدپذیری ایران، مسئولیت آژانس و سایر کشورهای عضو را برای اجرای تعهداتشان در قبال ایران فعال‌تر کند و به حقوق متقابل ایران در این خصوص احترام بگزارند.

رافائل گروسی با ادعای تلاش برای آنچه مسئولیت آژانس در حوزه امنیت هسته‌ای جهان خوانده می‌شود راهی تهران خواهد شد که علی‌رغم موافقت ایران با این سفر، این رفتار او را می‌توان ادامه استانداردهای دوگانه آژانس دانست.

آژانس در حالی از توقف اجرای پروتکل الحاقی توسط ایران ابراز نگرانی می‌کند که تاکنون در خصوص وظایف خود مبنی بر مقابله با تولید و گسترش سلاح‌های هسته‌ای دیگران اقدامی جدی نداشته است.

ارسال نظر