سازمان بورس و اوراق بهادار؛

ضوابط جدید انتشار اوراق با استفاده از رتبه اعتباری ابلاغ شد

رییس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار بدهی سازمان بورس از ابلاغ ضوابط جدید انتشار اوراق بهادار با استفاده از رتبه اعتباری با هدف تسهیل و تسریع تامین مالی شرکت‌ها خبر داد.

ضوابط جدید انتشار اوراق با استفاده از رتبه اعتباری ابلاغ شد

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از  بازار سرمایه ایران؛ مرتضی چشان با بیان اینکه هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در راستای تسهیل و تسریع تامین مالی شرکت‌ها، ضوابط جدید تامین مالی با تکیه بر رتبه اعتباری شرکت و بدون استفاده از ضامن را ابلاغ کرد، افزود: بر اساس این ابلاغیه، شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران یا فرابورس ایران در صورت اخذ رتبه اعتباری BBB به بالا از موسسات رتبه‌بندی دارای مجوز فعالیت، مجاز به تأمین مالی بدون استفاده از رکن ضامن شده‌اند.

وی با اشاره به اظهارنظر موسسات رتبه‌بندی در خصوص توانایی متقاضی تامین مالی تصریح کرد: موسسات رتبه‌بندی در گزارش رتبه‌بندی خود با توجه به وضعیت مالی و نقدینگی متقاضی، ملزم به اظهارنظر در خصوص توانایی متقاضی تامین مالی در پرداخت اصل و فرع اوراق در سررسید مقرر هستند.

چشان اظهار داشت: در صورت احراز تاخیر هر یک از متقاضیان در واریز مبالغ اقساط و اصل اوراق منتشره قبلی در بازار سرمایه بر اساس تکالیف موجود در مقررات، قراردادها، مدارک یا مستندات، انتشار اوراق جدید بدون استفاده از توثیق وثایق یا ضامن معتبر، تا زمانی که رتبه اعتباری آن یک رتبه ارتقا یابد، امکان‌پذیر نیست.

به گفته این مقام مسوول، امکان سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت بدون ضامن و با رتبه اعتباری قابل قبول به موضوعات سرمایه‌گذاری در امیدنامه نمونه صندوق‌ها افزوده شده و حد نصاب سرمایه‌گذاری صندوق‌ها در اوراق بهادار یادشده به شرح حداکثر ۱۵ درصد از ارزش کل دارایی‌های صندوق مشروط بر اینکه حداکثر ۵ درصد از کل دارایی‌های صندوق، در اوراق بهادار منتشره از طرف یک ناشر سرمایه‌گذاری شود، تعیین شده است.

رییس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار بدهی سازمان بورس با اشاره به ضوابط جدید در این ابلاغیه، اذعان کرد: انتشار اوراق بهادار دارای رتبه اعتباری BBB به بالا برای تمامی اشخاص حقوقی دارای شرایط مندرج در دستورالعمل‌های مربوطه از طریق کاهش درصدی از کل وثایق موردنیاز (شامل اصل و فرع اوراق) نیز فراهم شده است.

چشان عنوان کرد: همچنین متقاضیان تامین مالی از طریق بازار سرمایه (ناشر/بانی)، در صورت عدم رتبه‌بندی یا اخذ رتبه اعتباری در سایر طبقات از شرکت رتبه‌بندی اعتباری دارای مجوز فعالیت، به‌منظور انتشار اوراق بهادار بدهی ملزم به استفاده از رکن ضامن (ارائه تضمین) مطابق مقررات مربوطه هستند.

منبع: بازار سرمایه ایران
ارسال نظر
ارسال نظر