در گفت و گو با اقتصادآنلاین مطرح شد؛

شرکت‌ های پتروشیمی و بی‌خبری از فرمول محاسبه نرخ خوراک / اجازه فروش فرآورده‌ های اصلی به شرکت‌ های پالایشی داده شود

رییس اداره نظارت بر ناشران گروه شیمیایی و غذایی سازمان بورس و اوراق بهادار، به تشریح جزییاتی پیرامون دو پیشنهاد مهم رییس سازمان بورس به وزارت نفت برای سهامداران پالایشی‌ها پرداخت.

اقتصادآنلاین سارا محسنی؛ ولی‌الله جعفری، رییس اداره نظارت بر ناشران گروه شیمیایی و غذایی سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین گفت: با سوال از شرکت‌های پتروشیمی متوجه شدیم که این شرکت‌ها نیز از فرمول فعلی محاسبه نرخ خوراک و سوخت پتروشیمی‌ها، بی‌اطلاع هستند. به همین دلیل، نامه‌ای به وزارت نفت برای اطلاع از نحوه محاسبه نرخ خوراک در زمان فعلی ارسال شده تا پس از آن، تغییری که قرار بر اعمال آن است را بسنجیم.

وی افزود: در حال حاضر، نرخ خوراک در قالب صورت حساب به شرکت‌های پتروشیمی اعلام می‌شود. اما این شرکت‌ها یا از مبنای قیمت‌گذاری مطلع نیستند یا در پاسخ به پیگیری ما، اظهار بی‌اطلاعی کرده‌اند. درواقع متولی اعلام نرخ خوراک که وزارت نفت محسوب می‌شود، نرخ را اعلام نکرده است. 

جعفری درمورد تغییر فرمول قیمت‌گذاری محصولات پتروشیمی بر پایه دلار تصریح کرد: در ابتدا باید فرمول محاسبه مشخص شود و پس از آن، نرخ دلار نیز مورد توجه قرار گیرد. تا زمانی که این مولفه مشخص نشود، نرخ قابل اندازه‌گیری نخواهد بود.

رییس اداره نظارت بر ناشران گروه شیمیایی و غذایی سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: در حال حاضر، پالایشگاه‌ها اقدام به دریافت خوراک نفت خام می‌کنند و محصولات اصلی خود (بنزین، نفت سفید، نفت گاز، نفت کوره و...) که ۸۵درصد از محصولات آنها را تشکیل می‌دهد، در اختیار شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران قرار می‌دهند. 

وی در زمینه هدف ارسال نامه توسط مجید عشقی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به وزیر نفت، خاطرنشان کرد: درخواست سازمان بورس از وزارت نفت این است که نفت خام را با قیمتی شفاف و مشخص در اختیار شرکت‌های پالایشی قرار دهند تا این شرکت‌ها مانند بسیاری از شرکت‌های پتروشیمی، فولادی و... محصولات را خود به فروش برسانند. 

جعفری ادامه داد: به عبارتی باید گفت هدف ارسال نامه نیز این موضوع بوده که نفت خام با قیمت کشف شده در بورس انرژی در اختیار پالایشگاه‌ها قرار گیرد و اجازه فروش فرآورده‌ها به شرکت‌های پالایشی داده شود.

رییس اداره نظارت بر ناشران گروه شیمیایی و غذایی سازمان بورس و اوراق بهادار اضافه کرد: شرکت‌های پالایشی، دو دسته از محصولات یعنی فرآورده‌های اصلی و ویژه را تولید می‌کنند؛ فرآورده‌های اصلی حدود ۸۵درصد از فروش شرکت‌های پالایشی را تشکیل می‌دهد. فرآورده‌های ویژه مانند وکیوم باتوم، گوگرد و... توسط شرکت‌های پالایشی به فروش می‌رسد، اما فرآورده‌های اصلی در اختیار شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران قرار می‌گیرد. شرکت ملی پالایش و پخش به نمایندگی از شرکت‌های پالایشی، این محصولات را به فروش می‌رساند یا سوخت مورد نیاز کشور را تامین و مابقی را صادر می‌کند. 

جعفری ضمن اشاره به نامه رییس سازمان بورس به جواد اوجی، گفت: هدف از نامه آقای عشقی هم این بود که پالایشگاه‌ها، سوخت مورد نیاز کشور را تامین کنند و باقیمانده فرآورده‌های اصلی را که در اختیار شرکت ملی پالایش و پخش قرار می‌دهند توسط خود پالایشگاه‌ها صادر شده و با مکانیزم مورد نظرشان به فروش برسد. 

وی تصریح کرد: پس از آن‌که اطلاعات دوره سه ماهه شرکت‌ها منتشر شد، پرسش‌ها و ابهاماتی برای فعالان بازار سرمایه به وجود آمد. واقعیت این است که سوالات به صورت منسجم، مطرح نمی‌شوند و ما نمی‌توانیم از شرکت‌ها درخواست شفافسازی در زمینه همه ابهامات را داشته باشیم. بنابراین زمانی که صورت‌های مالی ۶ ماهه منتشر شد، این امکان را فراهم کردیم تا اشخاصی که به سامانه «تدان» دسترسی دارند، سوالات خود را دسته‌بندی کرده و از شرکت‌های پالایشی بخواهند تا ابهامات سهامداران پیرامون صورت‌های مالی را کاهش دهند. 

جعفری اظهار داشت: اطلاعیه‌ای که ما مطابق آن از سهامداران و مردم درخواست کرده‌ایم تا سوالات خود را مطرح کنند، روی سامانه کدال منتشر شده است. اما تحلیل‌گران و اشخاصی که دارای مجوز هستند، سوالات خود را در سامانه تدان (تحلیل داده‌های ناشران) مطرح می‌کنند. شب گذشته، مهلت طرح سوالات به اتمام رسید و شرکت‌های پالایشی از روز جاری، پاسخ سوالات مطرح‌شده را روی سامانه کدال منتشر می‌کنند.

ارسال نظر