اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

گزارش روزانه صندوق های ETF‌(۳۱شهریور۱۴۰۰) / بازگشت پالایش به صدر جدول با رشد قیمت همراه شد

در بورس امروز ۱۷۵میلیارد تومان دارا یکم و ۴۳۰میلیارد تومان پالایشی یکم خرید و فروش شد، معاملات صندوق‌های قابل معامله به دو هزار و ۶۰میلیارد تومان رسید و مازاد سرمایه‌گذاری اشخاص حقوقی در این صندوق‌ها سه میلیارد تومان بود.

اقتصادآنلاین امیر مهدی زاده؛ بیشترین ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در روز جاری به صندوق پالایشی یکم (پالایش) با ارزش ۴۳۰میلیارد تومان تعلق داشت و بعد از آن صندوق با درآمد ثابت کمند (کمند) بود که دومین صندوق پرمعامله لقب گرفت. صندوق امین یکم فردا (امین یکم) نیز در جایگاه سوم معاملات صندوق‌های ETF قرار گرفت.

حقیقی‌ها معادل ۳۰میلیارد تومان واحدهای صندوق «امین یکم» را از حقوقی‌ها خریدند (۱۳درصد از معاملات صندوق) و اشخاص حقوقی نیز بخشی از مالکیت صندوق «پالایش» را به ارزش ۲۳میلیارد تومان به نفع خود تصاحب کردند (۶درصد معاملات).

دارندگان صندوق سرمایه گذاری مختلط سپهر اندیشه نوین (صنوین) رشد ۲.۹درصدی دارایی خود را به چشم دیدند و از طرف دیگر مالکان صندوق ثروت هامرز (ثهام) با زیان ۳.۳درصدی در یک روز مواجه شدند. هیجانات امروز همچنین باعث شد که بیشترین نوسان قیمت (۱۵.۳درصد) در رابطه با صندوق زمین ساختمان نگین شهر ری (نگین) در تابلو معاملات نقش ببندد.

دو صندوق واسطه‌گری مالی و پالایشی یکم روی هم ۶۰۰میلیارد تومان معامله شدند یعنی ۲۹درصد از خرید و فروش‌های صندوق‌های قابل معامله به این دو صندوق دولتی اختصاص داشت.

از سویی دیگر جمع معاملات صندوق‌های طلایی به حدود ۱۰میلیارد تومان رسید. همچنین بیشترین رشد قیمت (۱.۳درصد) این گروه به صندوق پشتوانه طلای لوتوس (طلا) اختصاص یافت.

کل ارزش معاملات صندوق‌های معامله‌پذیر در نهایت به رقم دو هزار و ۶۰میلیارد تومان رسید و خروج پول حقیقی سه میلیارد تومان شد، این در حالی است که گردش امروز بازار سهام در حدود ۸هزار و ۱۸۰میلیارد تومان و مقدار خروج پول حقیقی ۴۲۰میلیارد تومان بود.

1

2

ارسال نظر