بازار سهام در انتظار پول های تازه

بورس تهران هفته‌ای دیگر را پشت سر گذاشت؛ هفته‌ای که یک روز معاملاتی کمتر داشت و وارد آخرین ماه از تابستان شد؛ فصلی که تا به اینجای کار برای سهامداران با گرمای معاملاتی همراه بوده و رشد حدود ۳۳ درصدی برای شاخص کل بازار سهام به ارمغان آورده است.

 به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ به این ترتیب شاخص کل بورس تهران در هفته منتهی به ۳ شهریور با رشد ۳۵/ ۳ درصدی همراه و به میانه کانال ۵/ ۱ میلیون واحد وارد شد. شاخص کل هم‌وزن به عنوان نماینده گروه‌های کوچک‌تر بازار سهام نیز با ثبت بیشترین رشد هفتگی از ابتدای دی ۹۹ معادل ۵۵/ ۶ درصد افزایش ارتفاع داد.
فارغ از تمامی رکوردهای ثبت شده در این هفته، بازگشت سهامداران خرد به زمین خرید بورس تهران در نوع خود راضی‌کننده بود. در این راستا معاملات هفته گذشته بورس تهران در حالی به پایان رسید که حقیقی‌ها با ثبت خالص خرید ۷/ ۱۴۷ میلیارد تومانی پس از ۳ هفته دوری مجددا وارد گردونه معاملات شدند.
 
از رفتار بازیگران خرد همواره می‌توان به عنوان متغیری برای تشخیص روند بازار استفاده کرد. به نظر می‌رسد با برطرف شدن ابهامات مربوط به اعضای کابینه اقتصادی دولت سیزدهم در هفته جاری، سهامداران مطمئن‌تر از گذشته در گردونه معاملات بازار سهام حاضر شوند و تصمیمی بدون تردید بگیرند.

   همگام با بازیگران صنایع

در هفته‌ای که سهامداران خرد در مجموع خالص خرید 147 میلیارد و 713 میلیون تومانی را رقم زدند، گروه محصولات شیمیایی شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش 136 میلیارد و 55 میلیون تومان در مسیر حقوقی به حقیقی بود. پس از آن نوبت به خودرویی‌ها رسید. این گروه در مجموع هفته منتهی به 3 شهریور، با خالص خرید 110 میلیارد و 834 میلیون تومانی حقیقی‌ها همراه شد. این رقم در شرکت‌های زیرمجموعه صنعت قندوشکر به 85 میلیارد و 531 میلیون تومان رسید. به نظر می‌رسد سخنان اخیر اعضای کابینه دولت جدید در جلسه‌های تاییدصلاحیت در مجلس شورای اسلامی در خصوص مبارزه با رانت و فساد و لزوم حذف قیمت‌گذاری دستوری اثر خود را بر تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران نیز گذاشته است؛ جایی که شاهد اقبال معامله‌گران به گروه‌هایی بودیم که طی سال‌های گذشته بیشترین آسیب را از سیاست‌های مربوط به قیمت‌گذاری دستوری پذیرا بوده‌اند. در مجموع هفته گذشته در میان صنایع فعال بورسی، 29 گروه مورد توجه سهامداران خرد واقع شد و در مقابل شاهد خروج این دسته از بازیگران بورسی از 9 صنعت بودیم.

در این راستا فلزی‌ها در اولویت نخست سهامداران خرد برای خروج قرار گرفتند. این گروه در هفته‌ای که گذشت شاهد انتقال سهامی به ارزش 195 میلیارد و 992 میلیون تومان از سبد سهام حقیقی‌ها به پرتفوی معامله‌گران عمده بورس تهران بودند. پس از آن نوبت به پالایشی‌ها رسید تا در لیست فروش حقیقی‌ها قرار بگیرند. به این ترتیب هفته گذشته زیرمجموعه‌های گروه فرآورده‌های نفتی با خالص فروش 117 میلیارد و 879 میلیون تومانی سهامداران خرد مواجه شدند. به نظر می‌رسد رشد خوب گروه‌های کالایی در هفته‌های اخیر سبب شده تا سهامداران حقیقی که عمدتا ریسک‌گریز هستند، به شناسایی سود در گروه‌های مذکور پرداخته و ترجیح دهند تا شانس خود را در صنایعی امتحان کنند که می‌پندارند از رشد اخیر جامانده‌اند و باید همسو با شرکت‌های دلاری در مسیر رشد قیمت گام بردارند. دو گروه بانک و سیمان نیز هفته گذشته مجموعا با خالص فروش 139 میلیارد و 753 میلیون تومانی از جانب سهامداران خرد مواجه شدند.

   نگاهی به روزهای هفته گذشته

یکشنبه: با بازگشایی تالار شیشه‌ای پس از تعطیلات کرونایی 6 روزه، برخلاف انتظارات شاهد رشد نماگرهای سهام بودیم. روز یکشنبه شاخص کل با صعود 04/ 1 درصدی همراه شد و به پیشروی در ابرکانال 5/ 1 میلیون واحد ادامه داد. این مهم در حالی رقم خورد که تحلیلگران نموداری بر این اعتقاد بودند پس از ورود شاخص کل به این محدوده شاهد حرکت‌های نوسانی و حتی احتمال بازگشت به ابرکانال 4/ 1 میلیونی برای چند روز خواهیم بود اما افزایش تقاضا در قیمت‌هایی که از نظر سرمایه‌گذاران با توجه به شرایط کلان اقتصادی و ریسک‌های پیرامونی ارزنده است سبب شد تا رشد قیمت‌ سهم‌ها نیز ادامه یابد.

در این شرایط تالار شیشه‌ای شاهد انتقال سهامی به ارزش 2 میلیارد و 516 میلیون تومان در مسیر حقوقی به حقیقی بود تا بازیگران خرد هر چند کم‌مقدار اما در زمین خرید سهام خودی نشان دهند. در این روز 23 گروه از صنایع فعال بورسی با خالص خرید مثبت سهامداران خرد همراه شدند. در صدر این لیست خودرویی‌ها قرار داشت که شاهد جابه‌جایی 114 میلیارد و 242 میلیون تومانی در مسیر حقوقی به حقیقی بود. دو لیدر این گروه یعنی «خساپا» و «خودرو» با گرم‌ترین استقبال از سوی سهامداران خرد همراه شدند. پالایشی‌ها نیز با محوریت «شتران» در این روز خالص خرید 36 میلیارد و 463 میلیون تومانی از سوی سهامداران خرد را تجربه کردند. در آن سوی بازار اما دیگر گروه‌های کامودیتی‌محور شرایط متفاوتی را تجربه کردند. در این راستا گروه فلزات اساسی در صدر لیست فروش حقیقی قرار گرفت و شاهد خروج 118 میلیارد و 49 میلیون تومانی سهامداران خرد بود. حقیقی‌ها روز یکشنبه زیرمجموعه‌های پتروشیمی را نیز در لیست فروش خود قرار دادند تا این گروه شاهد انتقال 24 میلیارد و 94 میلیون تومانی در مسیر حقیقی به حقوقی باشد.

دوشنبه: در میانه هفته گذشته نماگر اصلی تالار شیشه‌ای پس از فراز و فرود چندباره، رنگ سبز خود را حفظ کرد و 02/ 0 درصد افزایش ارتفاع داد. در این روز اما افزایش اقبال به سهام گروه‌های با ارزش بازار پایین‌تر، نماگر هم‌وزن را با رشد 9/ 0 درصدی همراه کرد. این رشد میانگین وزنی قیمت‌ها اما نتوانست سبب ورود سرمایه‌های حقیقی به گردونه معاملات سهام شود. به این ترتیب روز دوشنبه شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش 103 میلیارد و 697 میلیون تومان از سبد سهام حقیقی‌ها به پرتفوی معامله‌گران عمده بورس تهران بودیم با این حال از نظر تعدادی، بیشترین صنایع بورسی با خالص خرید حقیقی همراه شدند. جایی که در مقابل ورود سرمایه‌های خرد به 22 صنعت، 15 گروه با حمایت حقوقی همراه شدند. در این روز دارویی‌ها در صدر لیست خرید سهامداران خرد قرار گرفتند. این گروه روز دوشنبه شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش 22 میلیارد و 861 میلیون تومان در مسیر حقوقی به حقیقی بود. پس از آن نیز دیگر صنایع ریالی بودند که مورد توجه حقیقی‌ها قرار گرفتند. در این خصوص می‌توان به گروه ماشین‌آلات با خالص ورود حدود 16 میلیارد تومانی حقیقی‌ها اشاره کرد. پس از آن کانی‌های غیرفلزی شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش 14 میلیارد و 795 میلیون تومان در مسیر حقوقی به حقیقی بود. در آن سوی بازار اما چهار گروه فرآورده‌های نفتی، فلزات اساسی، بانک و خودرو با بیشترین خروج سهامداران حقیقی مواجه شدند.

سه‌شنبه: در این روز روند صعودی شاخص کل شدت گرفت و به 8/ 1درصد رسید. همسو با این فضای صعودی رشد کوچک‌ترها نیز با سرعت بیشتری دنبال شد و شاخص هم‌وزن با ثبت رکوردی 9 ماهه به رشد 5/ 2 درصدی دست یافت. به این ترتیب شاهد بازگشت حقیقی‌ها به زمین خرید بودیم. در این راستا روز سه‌شنبه این دسته از بازیگران بورس تهران خالص خرید 190 میلیارد و 370 میلیون تومانی را رقم زدند که بیشترین میزان ورود سرمایه‌های حقیقی از 9 مردادماه بود. در این روز حقیقی‌ها 24 صنعت را در لیست خرید خود جای دادند. در صدر آنها گروه‌های فلزات اساسی و بانک‌ها خودنمایی می‌کردند. این 2 گروه در مجموع روز سه‌شنبه شاهد ثبت خالص خرید 66 میلیارد و 427 میلیون تومانی حقیقی‌ها بودند. در مقابل بیشترین خروج سرمایه‌های خرد از زیرمجموعه‌های سیمانی به میزان 17 میلیارد و 704 میلیون تومان رقم خورد و پس از آن در میان خودرویی‌ها شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش 12 میلیارد و 164 میلیون تومان در مسیر حقیقی به حقوقی بودیم.

چهارشنبه: در پایان هفته گذشته شاخص 43/ 0 درصد دیگر رشد کرد و پس از 10 ماه به میانه ابرکانال 5/ 1 میلیون واحد بازگشت. در این روز نیز شاهد سبقت سهام ریالی از دلاری‌ها بودیم. همزمان ورود سهامداران خرد نیز ادامه یافت اما خالص خرید این دسته از بازیگران سهام به 58 میلیارد و 524 میلیون تومان محدود شد. در این روز در مقابل ثبت خالص خرید مثبت حقیقی‌ها در 19 صنعت، 18 گروه خروج سهامداران خرد را تجربه کردند.

روز چهارشنبه گروه محصولات شیمیایی با محوریت نماد «پارسان» مورد ‌توجه سهامداران خرد واقع شدند تا مجموع خالص خرید حقیقی‌ها در این گروه 151 میلیارد و 710 میلیون تومان برآورد شود. قندی‌ها نیز وارد لیست خرید حقیقی شدند و روز چهارشنبه شاهد ورود 90 میلیارد و 562 میلیون تومان نقدینگی خرد به شرکت‌های زیرمجموعه خود بود. حقیقی‌ها در این روز سهام بانکی خود را به فروش رساندند تا شاهد جابه‌جایی سهامی (در گروه بانکی) به ارزش 76 میلیارد و 747 میلیون تومان در مسیر حقیقی به حقوقی باشیم.

سه گروه کامودیتی‌محور فلزات اساسی، فرآورده‌های نفتی و کانه‌های فلزی نیز در شرایط مشابه در مجموع با خالص فروش 132 میلیارد و 528 میلیون تومانی حقیقی‌ها مواجه شدند.

ارسال نظر