۰ نفر

وضعیت وخیم آلودگی هوا در این کلانشهر/ سفر نروید

۲۵ خرداد ۱۴۰۳، ۹:۵۴
کد خبر: 847664
وضعیت وخیم آلودگی هوا در این کلانشهر/ سفر نروید

شاخص کیفیت هوای کلانشهر اصفهان صبح جمعه ۲۵ خرداد وضعیت بسیار ناسالم و بنفش را نشان می‌دهد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۳ ایستگاه سنجش فعال در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت ۸ صبح جمعه ۲۵ خرداد با میانگین ۲۰۷ وضعیت بسیار ناسالم و بنفش را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر امروز در ساعت انتشار این گزارش در ایستگاه خیابان ۲۵ آبان با عدد ۱۸۹، انقلاب ۱۹۴، دانشگاه صنعتی ۱۶۶، خرازی ۲۰۰، رهنان ۱۸۳، زینبیه ۱۹۸، سپاهان شهر ۱۸۵، فیض ۱۸۸، کاوه ۱۸۶ و کردآباد ۱۸۳، میرزا طاهر ۱۸۹و ولدان با شاخص ۱۷۸ AQI وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم را نشان می‌دهد.

کیفیت هوا در ایستگاه پارک زمزم با قرار گرفتن بر روی شاخص ۲۱۶ وضعیت بنفش و بسیار ناسالم را نشان می‌دهد. همچنین ایستگاه سنجش آلاینده‌ها در خیابان‌های استانداری و فرشادی قطع است.

امروز شاخص کیفی هوا در خمینی‌شهر با میانگین ۵ AQI وضعیت پاک را نشان می‌دهد و این در حالی است که شاخص کیفی هوا در شاهین شهر ۱۶۲ AQI وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم را نشان می‌دهد.

کیفیت هوا در زرین شهر با ۱۱۵ و مبارکه با ۱۰۶ AQI وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

ایستگاه سنجش آلودگی هوای قهجاورستان، سگزی، کاشان، نجف آباد و منطقه صنعتی دولت آباد قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha