۰ نفر

«اقتصاد آنلاین» گزارش می دهد؛

دیدگاه نامزدهای ریاست جمهوری برای مسکن/ از افزایش مدت زمان بازپرداخت اقساط تا خانه دار شدن سریع

۲۳ خرداد ۱۴۰۳، ۱۲:۵۱
کد خبر: 847198
دیدگاه نامزدهای ریاست جمهوری برای مسکن/ از افزایش مدت زمان بازپرداخت اقساط تا خانه دار شدن سریع

دیدگاه نامزدهای ریاست جمهوری برای بخش مسکن در این چند روز نشان داد آنها به این موضوع واقف هستند که خانه دار شدن تا چه حدی می تواند در کسب رای بیشتر برای آنها مفید باشد. اکثر این اظهارات حول محور خانه دار شدن سریع و پرداخت تسهیلات می چرخد.

به گزارش «اقتصاد آنلاین»؛ با اجرای برنامه‌های تبلیغاتی نامزدهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در رسانه ملی اکثر این کاندیداها به خوبی نشان دادند که از بخش مسکن و برنامه های مناسب در این بخش می توان رای خوبی کسب کرد. اما در میان این نامزدها تنها فردی که به آن شکل برنامه ای در بخش مسکن نداشت مصطفی پورمحمدی بود.

او که در دولت احمدی نژاد رییس سازمان بازرسی و البته وزیر کشور بود در خصوص مسکن گذر کوتاهی کرد و نشان داد که چندان نزدیکی با بخش مسکن ندارد و شاید هم مشاوران او هنوز بر روی این نکته مهم ورود نکرده اند.

به هر سوی هریک از شش نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری برنامه هایی برای اقتصاد کشور و حوزه مسکن در این سه روز از ورود به کارزار انتخاباتی از خود نشان داده اند که اتفاقا برخی از این برنامه ها شاید بیش از حد دور از دسترس باشد.

دیدگاه نامزدهای ریاست جمهوری برای مسکن؛ از افزایش مدت زمان بازپرداخت اقساط تا خانه دار شدن سریع

قالیباف: مدت زمان خانه دار شدن را به ۷.۵ سال می رسانم

محمد باقر قالیباف یکی از این گزینه هایی بود که برنامه های اعلامی او برای بخش مسکن در روز دوم برنامه های تبلیغاتی خود در رسانه ملی تا حدود زیادی دور از دسترس بوده و اگر هم بخواهد این برنامه پیاده شود بدون شک به تنهایی به بخش مسکن مربوط نخواهد بود.

او در رسانه ملی اعلام کرد: باید به سمتی حرکت کنیم که یک کارمند و یک کارگر تمامی درآمد خود را برای مسکن بگذارد باید در عرض ۷.۵ سال درآمد خود بتواند مسکن خریداری کند.

قالیباف تاکید کرد: شاخص صاحب مسکن شدن در ایران ۱۳ تا ۱۴ سال است و باید آنرا به نصف یعنی ۷.۵ سال کاهش دهیم. برای این که مردم زودتر صاحب مسکن شوند باید مسکن را ارزان تر و زنجیره تولید و بازار سرامیه را اصلاح کنیم.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: دولت نباید از شرکت های بزرگ به صورت دستوری پول بردارد. نتیجه این اقدام این خواهد شد که بخش خصوصی بی رغبت شده و وارد سرمایه گذاری نشود و صندوق ها نیز شکل نگیرند.

قالیباف در صفحه مجازی خود در شبکه ایکس، ضمن تاکید بر اینکه ''هزینه بالای مسکن زندگی مردم را سخت کرده است، ریشه این موضوع را در قیمت بالای زمین دانسته و این اطمینان را به مردم داد که در صورتی که به ریاست جمهوری دولت چهاردهم برسد، با برنامه ریزی دقیق و سرعت بالا به این موضوع خواهد پرداخت و ٣٣٠ هزار هکتار زمینی که در قانون برنامه ی هفتم به ظرفیت سکونتگاهی اضافه شده است را اجرا خواهد کرد.

او وجود یک میلیون هکتار زمین در سازمان ملی زمین و مسکن را یک فرصت بی بدیل دانست.

دیدگاه نامزدهای ریاست جمهوری برای مسکن؛ از افزایش مدت زمان بازپرداخت اقساط تا خانه دار شدن سریع

زاکانی: تقویت قرارگاه تولید مسکن در تهران و استقبال از سرمایه گذاران خارجی

علیرضا زاکانی یکی دیگر از نامزدهای انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری اگر چه بارها و بارها در مسند شهردار تهران از تولید مسکن و ایجاد قرارگاه ساختمان سخن گفته است اما در این سه روز گذشته هنوز به بخش مسکن ورود نکرده است اما آنچه که مشخص است این است که او قطعا یکی از برنامه های خود را در روزهای آینده به بخش مسکن و ورود سرمایه گذاری خارجی به این بخش اختصاص خواهد داد.

او که از سال ۱۴۰۰ به عنوان شهردار تهران برگزیده شده تاکید زیادی بر تقویت قرارگاه ساخت مسکن در تهران داشته و بر روی آن نیز حساسیت خاصی دارد. با توجه به نزدیکی مسئولیت های شهرداری با ماموریت های وزارت راه و شهرسازی، زاکانی طی دو سال و ۹ ماه گذشته برنامه هایی را برای این حوزه ارایه کرد که به نوعی مهم ترین آن تشکیل قرارگاه مسکن بوده است.

او در ابتدای مسئولیت خود اعلام کرد شهرداری نمی تواند نسبت به مسکن مردم بی تفاوت باشد. تلاش برای تامین مسکن افراد بی بضاعت و کم استطاعت و نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد از جمله اهداف وی در دوران تصدی شهرداری تهران بوده است.

زاکانی بر ساخت ۳۰۰ هزار واحد مسکن حمایتی غیر از ساخت یک میلیون مسکن تاکید کرد. برنامه ساخت مسکن توسط سرمایه گذاران خارجی و به خصوص شرکت های چینی تاکید ویژه ای دارد و آنرا از مهم ترین راهکارهای خروج از رکود ساخت و ساز می داند. سال ۱۴۰۲ سازمان نوسازی شهر تهران اعلام کرد که برنامه ساخت ۲۰۰ هزار خانه از طریق یوزانس با کشور چین در دستور کار قرار دارد و تفاهماتی انجام شده است.

دیدگاه نامزدهای ریاست جمهوری برای مسکن؛ از افزایش مدت زمان بازپرداخت اقساط تا خانه دار شدن سریع

پزشکیان: تولید مسکن عقب تر از تقاضا

مسعود پزشکیان یکی دیگر از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری که نماینده مجلس دوازدهم نیز هست در مورد بخش مسکن بر خلاف اینکه رئیس ستاد انتخابات او قبلا وزیر مسکن و شهرسازی بوده است هنوز برنامه مشخصی در مورد مسکن ارائه نکرده است.

البته او در نطق تلویزیونی خود در رسانه ملی به نحوه ساخت مسکن ایراد گرفته و اعلام کرد که مشکل اساسی کشور در بخش مسکن با ساخت این تعداد مسکن حل نمی شود. آن همه پول و امکانات به دست احمدی نژاد رئیس جمهور اسبق آمد اما نتوانست دو میلیون مسکن مهر را تا پایان بسازد، بقیه اش را دولت روحانی رئیس جمهور سابق انجام داد و هنوز هم تعدادی از این واحدهای مسکونی باقی مانده است. حال سوال این است که چطور می خواهند هر سال یک میلیون واحد مسکن احداث کنند؟ اصلا مصالح ساختمانی آنرا دارند و جایگاهش را مشخص کرده اند؟

او گفت: باید با مردم صادق باشیم و سر یک سفره بنشینیم. تا کارمندان دولت ناراضی باشند ما به هدفمان نمی رسیم. باید جلوی رشوه و زمین خواری گرفته شود.

پزشکیان ادامه داد: ما قانونگذاران، سیاستمداران و حاکمان باید سیاستی را برای حل این مشکل در نظر داشته باشیم. رئیس جمهور محترم قول ساخت سالانه یک میلیون مسکن را داده بود که عملا غیرممکن است اما می شود حداقل تلاش کرد به آن سمت برویم اما متاسفانه این تلاش را نمی بینیم.

پزشکیان هم چنین در مقطعی از قانون مالیات بر عایدی سرمایه دفاع کرد. هدف این قانون جلوگیری از فعالیت های سوداگرانه مخرب در بخش های غیرمولد از جمله بازار مسکن است.

دیدگاه نامزدهای ریاست جمهوری برای مسکن؛ از افزایش مدت زمان بازپرداخت اقساط تا خانه دار شدن سریع

قاضی زاده هاشمی: تاجران و سرمایه‌گذاران باید فعال شوند

امیرحسین قاضی زاده هاشمی که جوان ترین کاندیدای این دوره از انتخابات ریاست جمهوری محسوب می شود در دوره قبل انتخابات نیز در سال ۱۴۰۰ حدود ۴۰ وعده اقتصادی داد که از جمله آن ها پرداخت ۵۰۰ میلیون تومان برای اشتغال، ازدواج و مسکن به هر زوج، حل مشکل بورس در سه روز، رقابت و عدم انحصار و رانت، ایجاد ۴۸۵ پایتخت در کشور، حل مشکل مسکن، تهیه یک بسته غذایی ماهانه به میزان ۳۰۰ هزار تومان، عرضه محصولات کشاورزی در بورس و کاهش نرخ تورم به کمتر از ۵ درصد است.

وی همچنین به برنامه ریزی برای تأمین ۴.۵ میلیون واحد مسکونی در کشور، تأمین مسکن سه دهک پایین جامعه، برقراری اقساط ۳۰ ساله مسکن برای فقرا، مبارزه با قاچاق و بازار سیاه، اصلاح اقتصاد رسانه، ایجاد ثبات شغلی برای خبرنگاران، پرداخت یارانه به فعالان حوزه فرهنگ در ازای مابه التفاوت عدم حقوقشان، حفاظت از مصرف کننده نهایی، برگرداندن رانت ایجاد شده از سوی دولت به جیب مردم، ایجاد شفافیت اقتصادی تام و عام و توسعه فرهنگ استفاده از کالای داخلی نیز تاکید داشت.

اما او در جدیدترین نطق تلویزیونی خود با بیان اینکه یکی از مسائل پیچیده کشور، خروج دولت از بنگاه‌داری است، گفت: تولید مدل حکمرانی، مردمی‌سازی و رساندن آن به مدل اجرا از عمده فعالیت او در بنیاد شهید بوده و معتقد است هرم دولت باید وارونه شود و ارکان دولت بیشترین ارتباط را با مردم داشته باشند.

او همچنین افزود: باید کاری کنیم تا کل ابعاد جامعه با هم تلاش کنند. تلاش برای ارتقاء ارزش سرمایه اجتماعی کشور یکی از مهم ترین اقدامات در دولت بنده خواهد بود. در همین مسیر پاسپورت و پول شهروند ایرانی باید با ارزش باشد. از طرفی مردم سرمایه هستند و سرمایه ثروت آفرین است. در حقیقت این مردم هستند که تمام مشکلات را حل خواهند کرد. نخبگان، تاجران، سرمایه‌گذاران و سایر آحاد جامعه باید فعال شوند.

دیدگاه نامزدهای ریاست جمهوری برای مسکن؛ از افزایش مدت زمان بازپرداخت اقساط تا خانه دار شدن سریع

جلیلی: مردم را خانه دار می کنیم

سعید جلیلی یکی از شش کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در حالی پا به عرصه گذاشته که در برنامه های پیشین او شعارهای اقتصادی زیادی از جمله حل مشکل تورم، روشن کردن موتور تولید و اشتغال، جلوگیری از نوسانات در بازار ارز و رفع مشکل مسکن به چشم می خورد. جلیلی در سال ۱۴۰۰ نیز یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری بود.

«مردم را خانه دار می کنیم» و «حداقل یک میلیون مسکن در سال می سازیم» از وعده های جلیلی محسوب می شود. اعطای تسهیلات و اختصاص زمین برای توسعه ساخت وساز مسکن، برطرف کردن نقایص طرح مسکن مهر و اجرای آن، تهیه برنامه جامع برای تولید مسکن، خانه دار کردن مردم با واگذاری زمین های دولتی به تعاونی های مسکن و ساخت حداقل یک میلیون مسکن در سال از برنامه های جلیلی بود.

دیدگاه نامزدهای ریاست جمهوری برای مسکن؛ از افزایش مدت زمان بازپرداخت اقساط تا خانه دار شدن سریع

پورمحمدی: بی توجه به مسکن؛ برای مردم عدالت و ثروت می خواهم

مصطفی پورمحمدی یکی از شش نامزد انتخابات ریاست جمهوری در سوابق کاری خود وزیر دادگستری دولت روحانی، رییس سازمان بازرسی و البته وزیر کشور در دولت احمدی نژاد بود. طبیعتا قرابت چندانی با حوزه مسکن نداشته و بر این اساس در این باره کمتر اظهارنظر کرده است.

او نام دولت خود را دولت قرار و اولویت های دولت خود را عدالت، ثروت و قدرت دانست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha