۰ نفر

آمار مجازین آزمون ارشد؛ زمان آخرین مهلت انتخاب رشته

۱۵ خرداد ۱۴۰۳، ۱۲:۰۹
کد خبر: 845727
آمار مجازین آزمون ارشد؛ زمان آخرین مهلت انتخاب رشته

مدیرکل روابط عمومی سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور با اشاره به پایان مهلت انتخاب‌رشته در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۴۰۳ گفت: «تاکنون بیش از ۶۳ هزار نفر از افراد مجازشده در ‌این آزمون، انتخاب‌رشته کرده‌اند.»

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، علیرضا کریمیان امروز (سه‌شنبه) افزود: در مجموع ۴۷۶ هزار و ۹۶ نفر در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۴۰۳ شرکت کردند که از این تعداد ۳۶۶ هزار و ۲۵۹ نفر مجاز به انتخاب رشته شدند و از این تعداد ۵۴ درصد زن و ۴۶ درصد مرد هستند.

وی ادامه داد: انتخاب رشته از ۱۲ خرداد آغاز شده است و فردا (چهارشنبه، ۱۶ خرداد) این مهلت به پایان می‌رسد، تاکنون بیش از ۶۳ هزار نفر از افراد مجاز شده انتخاب رشته کرده اند.

کریمیان یاداور شد: البته روند انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی از طریق درگاه این دانشگاه انجام می‌شود و دواطلبان مجاز و علاقه‌مند به انتخاب رشته‌های تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی به درگاه اطلاع رسانی مرکز آزمون این دانشگاه مراجعه کنند.

انتخاب رشته داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۳ دانشگاه آزاد اسلامی نیز از روز ۱۲ خرداد آغاز شد و تا روز ۱۶ خرداد ادامه خواهد داشت.

آن دسته از داوطلبان شرکت کننده در آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۳ که براساس کارنامه صادره ازسوی سازمان سنجش آموزش کشور مجاز به انتخاب رشته شده اند و علاقه‌مند به انتخاب رشته‌محل‌های دایر در دانشگاه آزاد اسلامی هستند، می‌توانند با استفاده از کد دسترسی انتخاب رشته مندرج در ذیل کارنامه سازمان سنجش آموزش کشور با مراجعه به سامانه ثبت نام الکترونیکی مرکز سنجش، پذیرش و فارغ التحصیلی به آدرس www.azmoon.org نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند.

آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۴۰۳ در ۱۵۴ شهر، ۳۶۱ حوزه اصلی و ۱۳۴۰ حوزه فرعی و در شش گروه آزمایشی؛ شامل علوم انسانی، علوم پایه، فنی و مهندسی، کشاورزی، هنر و دامپزشکی روز چهارم اسفند برگزار شد. داوطلبان می‌توانستند بر اساس علاقه به رشته یا رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی حداکثر در دو مجموعه امتحانی (اصلی یا شناور) در این آزمون شرکت کنند؛ بنابراین آن دسته از داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد که علاوه بر کدرشته امتحانی اصلی متقاضی شرکت در رشته امتحانی دوم نیز بودند، باید کارت شرکت در آزمون رشته امتحانی دوم خود را نیز دریافت و چاپ می‌کردند و زمان برگزاری آزمون رشته‌های شناور کارشناسی ارشد بعدازظهر امروز (جمعه ۴ اسفند) ساعت ۱۴:۳۰ بود. رشته‌های شناور هنگام نام‌نویسی در آزمون کارشناسی ارشد توسط سازمان سنجش آموزش کشور مشخص شده بود.

بر اساس اخبار پیشین سازمان سنجش آموزش کشور نتایج نهایی آزمون کارشناسی‌ارشد ناپیوسته نیز سال ۱۴۰۳ دهه اول شهریور ماه ۱۴۰۳ روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار می‌گیرد.

روند نام‌نویسی در آزمون کارشناسی ارشد از هفتم آبان آغاز شد و تا ۱۳ آبان ادامه داشت و یکبار هم تا ۱۷ آبان تمدید شد. بر اساس آمار سازمان سنجش آموزش کشور در مجموع ۴۷۶ هزار و ۹۶ نفر برای شرکت در این آزمون نام نویسی کردند که از این تعداد ۲۵۳ هزار و ۹۵ نفر (۵۳ درصد) زن و ۲۲۳ هزار و ۱ نفر (۴۷ درصد) مرد بودند.

پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکتری) بر اساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی مصوب ۱۸ اسفند ۱۳۹۴ مجلس شورای اسلامی همچنین آیین‌نامه اجرایی مربوطه و مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی و مطابق این اطلاعیه و شرایط و ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت‌نام و پذیرش آزمون مذکور که در زمان ثبت‌نام (آبان ۱۴۰۲)، توسط سازمان سنجش منتشر می‌شود، صورت خواهد گرفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha