۰ نفر

ظرفیت تولید برق در ایران چقدر است؟

۱۵ خرداد ۱۴۰۳، ۳:۰۰
کد خبر: 845692
ظرفیت تولید برق در ایران چقدر است؟

ظرفیت تولید برق ایران در سال‌های اخیر به‌طور قابل توجهی افزایش یافته است. در حال حاضر، ایران با ظرفیت تولید بیش از ۹۰ هزار مگاوات برق، در رتبه ۱۶ جهان قرار دارد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از روزنامه همشهری، برق در ایران عمدتاً از طریق نیروگاه‌های حرارتی (شامل سیکل بخار و گازی) تولید می‌شود. سهم این نیروگاه‌ها در تولید برق کشور حدود ۹۰ درصد است.

۱۰ درصد باقیمانده نیز از طریق نیروگاه‌های برق‌آبی، اتمی و تجدیدپذیر تأمین می‌شود. در سال‌های اخیر، با توجه به افزایش تقاضا برای برق و همچنین محدودیت‌های منابع سوخت فسیلی، شاهد توجه بیشتر به توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر در ایران بوده‌ایم. در حال حاضر، ظرفیت اسمی نیروگاه‌های تجدیدپذیر در کشور حدود ۱۰ هزار مگاوات است.

وضع مصرف برق در ایران

مصرف برق در ایران به‌طور پیوسته در حال افزایش بوده است. در سال ۱۴۰۲، مصرف برق در پیک تابستان به بیش از ۶۰ هزار مگاوات رسید که رکوردی جدید در این زمینه محسوب می‌شود. رشد فزاینده مصرف برق نیز در ایران عوامل مختلفی دارد، از جمله:

رشد جمعیت و افزایش سطح رفاه مردم: با افزایش جمعیت و بهبود سطح زندگی، تقاضا برای لوازم برقی و تجهیزات سرمایشی و گرمایشی نیز افزایش می‌یابد که این امر به نوبه‌خود منجر به رشد مصرف برق می‌شود.

گرمای هوا: اقلیم گرم و خشک ایران، به‌خصوص در فصل تابستان، تقاضا برای استفاده از کولرهای آبی و اسپلیت را افزایش می‌دهد که این امر فشار زیادی بر شبکه برق کشور وارد می‌کند.

افت راندمان در شبکه برق: فرسودگی تجهیزات شبکه برق و هدررفت برق در بخش‌های مختلف، ازجمله مصارف خانگی، تجاری و صنعتی، از دیگر عوامل مؤثر در افزایش مصرف برق در ایران است.

چالش‌های صنعت برق ایران

صنعت برق ایران با چالش‌های متعددی روبه‌روست که ازجمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کمبود منابع آب، محدودیت‌های منابع سوخت فسیلی، سرمایه‌گذاری ناکافی، رشد فزاینده مصرف.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha