۰ نفر

محکومیت آمریکا به پرداخت یک میلیارد دلار به ایران

۱ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۹:۳۶
کد خبر: 837396
محکومیت آمریکا به پرداخت یک میلیارد دلار به ایران

قوه قضاییه از محکومیت آمریکا در یک دادگاه عمومی حقوقی تهران به پرداخت یک میلیارد دلار به دلیل حمایت از رژیم پهلوی خبر داد.

به گزارش اقتصاد آنلاین، قوه قضاییه در این باره اعلام کرد:

در پی دادخواهی و طرح دعوای حقوقی ۱۵ نفر از زندانیان سیاسی قبل از انقلاب، شعبه ۵۵ دادگاه عمومی حقوقی تهران (شعبه ویژه رسیدگی‌کننده به دعاوی بین‌المللی)، به‌دلیل مشارکت در تأسیس و گسترش ساواک و همچنین حمایت از رژیم دیکتاتوری پهلوی‎، رای به محکومیت یک میلیارد دلاری دولت آمریکا به پرداخت خسارت مادی، معنوی و تنبیهی در حق خواهان‌ها صادر کرده است.

 بر اساس مستندات مربوطه دولت آمریکا با آگاهی از جنایات غیرانسانی رژیم دیکتاتوری پهلوی علیه ملت ایران طرح تشکیل ساواک (سازمان اطلاعات و امنیت کشور در زمان محمد رضا شاه پهلوی) را به رژیم پهلوی ارائه داد و سپس با برگزاری دوره‌های آموزشی برای اعضای ساواک و کمک به دستگیری اشخاص و سایر موارد مطرح شده اقدام به پشتیبانی و کمک به ساواک کرد که در این رابطه نه تنها حق تعیین سرنوشت را برای ملت ایران رعایت نکرده بلکه با حمایت‌های همه جانبه اصول انسانی را با حمایت از جنایات سازمان دیکتاتوری پهلوی زیر پا گذارد.
 
کلیه خواهان‌های این پرونده از مبارزین آزادی بخش ایران از حکومت استبدادی و دیکتاتوری رژیم پهلوی بودند که به دلیل مخالفت با این رژیم توسط ساواک دستگیر و سال‌ها تحت شکنجه‌های غیرانسانی قرار گرفته‌اند و به دلیل شکنجه‌های غیرانسانی ساواک درد، رنج و آسیب‌های جدی جسمی، روانی و اجتماعی به آن‌ها وارد شده است. 

کلیه خواهان‌ها اثبات کرده‌اند اگر حمایت‌های دولت آمریکا از دیکتاتوری پهلوی نبود چنین آسیب‌های به آن‌ها وارد نمی‌شد.

بر اساس رای صادره توسط شعبه ۵۵ دادگاه عمومی و حقوقی تهران (شعبه ویژه رسیدگی کننده به دعاوی بین‌المللی) مبلغ محکومیت دولت آمریکا از باب خسارات ناشی از هزینه‌های پزشکی از جمله درمان و مراقبت‌های پزشکی و دارویی و وسائل و تجهیزات و با عنایت به سوابق بالینی هر یک از خواهان‌ها و خسارات ناشی از تحمل صدمات بدنی و درد و رنج فرساینده از جمله بیماری‌های ناشی از تحمل دوران اسارت و شکنجه‌های طاقت فرسا برای هر روز حبس خواهان‌ها به پرداخت ده هزار دلار مجموعا برای تمام ۱۵ خواهان مبلغ ۱۳۶ میلیون و ۴۸۰ هزار دلار محکوم شده است.

همچنین دولت آمریکا از باب خسارات معنوی وارده به خواهان‌ها به پرداخت ۲ برابر خسارات مادی برای تمام ۱۵ خواهان به میزان ۲۷۲ میلیون و ۹۶۰ هزار دلار محکوم شد.

دادگاه همچنین دولت آمریکا را از باب خسارت تنبیهی و جلوگیری از تکرار در آینده حکم به ۵ برابر خسارات مادی به میزان ۶۸۲ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار محکوم کرده است.

مجموع محکومیت دولت آمریکا در این پرونده یک میلیارد و نود و یک میلیون و هشتصد و چهل هزار دلار است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 8
 • شبگرد بیدار IR ۱۳:۳۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۱
  0 0
  چقدر زیبا. از این دادگاه ها بیشتر تشکیل بدین.
 • ع IR ۱۶:۰۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۱
  0 0
  امریکا هم همین الان دو دستی پول تقدیم میکنه
 • عبدالهی IR ۱۲:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۲
  0 0
  خدا نکند روزی بیاید که متخلفین از حقوق ملت با چنین حکمی مواجه شوند حالا میبینیم بعداز ۵۰سال ۱۵ نفر به حقوقشان دارند میرسند این از معجزه های قرآن که میفرماید وعده خداوند حتمی وانکار ناپذیر است .آن الله بالغ الامر
 • عبالهی IR ۱۲:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۲
  0 0
  درود وسپاس وخدا قوت بر کسانی که پیگیر حقوق ملت از آمریکا هستند بدانند وعده خداوند خلل ناپذیر هست دستشون بوسیدنی است ۸۴۹
 • اسکندرخان IR ۲۳:۳۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۲
  0 0
  نوش دارو بعد از مرگ سهرابها،این دیپلماسی ودادگاه شما زمان جنگ کجا بود.
 • DE ۰۷:۵۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  4 0
  مشکلی نیست . بنده همه این خسارات را به جای دولت آمریکا پرداخت می‌کنم . 🤣 خوب ما یک پرونده قضایی داریم که سه تا متخلف قضایی وجود دارد . و پرونده برای همیشه بسته شد . از این حیث دولت ایران مبلغ ۲۵۰ میلیون دلار بعنوان خسارت های ناشی از جرم محکوم می‌گردد . و بعنوان مجازات تنبیهی که در آینده چنین اتفاقی رخ ندهد . مبلغ ۲ میلیارد دلار بعنوان مجازات تنبیهی می‌باشد . که از این حیث علاوه بر جبران بدهی آمریکا به دولت ایران از این مبلغ کسر می‌گردد . دولت ایران موظف و مکلف به پرداخت مابقی مبلغ از این خواسته می‌باشد . 🤣 فکر کنم الان حساب بدهی آمریکا به ایران صفر شده است . که موضوع به اطلاع وزارت دادگستری ایالات متحده خواهد رسید 🤣 راستی لطفاً مابقی پول را به حسابم واریز کنید . 🤣
 • IR ۱۱:۳۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  0 0
  😀😀😀😀😀😀
 • هوشنگ IR ۱۷:۰۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  0 0
  خیلی خوبه که قوه قضاییه فکر این بندگان خدا هست و بعد از سالیان بسیار در پی احقاق حق هست،،لطفا مرحمت نموده در پی حق قانونی و مسلم جانبازان و ایثارگران و خانواده شهدا و همچنین آزادگان در بحث اخذ و واگذاری غرامت جنگی 8سال دفاع مقدس که این بندگان مخلص خدا در پی آن هستند و چندین سال هست که پیگیر آن هستند و در مجتمع قضایی شهید مفتح درخواست های خود را به ثبت رسانده‌اند ولی تا به امروز نتیجه ای نداشته اقدامات لازم را انجام دهید ،
 • حمید IR ۱۹:۲۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۵
  0 0
  خب بد نیست دادگاه طریق اجرای حکم رو هم برای ما توضیح دهد هر چه فکر کردم نفهمیدم الان دارایی‌های آمریکا تو ایران چی وکلا هستند تا بشه از اونها طلب ایران رو وصول کرد ویا اینکه این رای در کدام کشور خارجی قابل اجرا ست اگه یکی برام توضیح بده ممنون میشم
 • Aa IR ۱۳:۱۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۶
  0 0
  پس غرامت جنگ چی میشه دولت عراق با پول مردم ایران در حال عیش است و مردم ایران در فقر.
 • یک هموطن US ۰۲:۱۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۷
  0 0
  باش تا صبح دولتت بدمد
 • کوروش IR ۲۳:۰۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۷
  0 0
  اگر گرفتید این پولها را بخشی را هم برای درمان اسکیزوفرنی هزینه کنید یا نذری بدهید !