۰ نفر

هوای اصفهان و شاهین‌شهر پاک شد

۲۴ فروردین ۱۴۰۳، ۱۱:۰۳
کد خبر: 835752
هوای اصفهان و شاهین‌شهر پاک شد

شاخص کیفیت هوای کلان‌شهر اصفهان امروز جمعه ۲۴ فروردین برای دومین روز پیاپی وضعیت پاک را نشان می‌دهد.‌

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۳ ایستگاه سنجش فعال در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح جمعه بیست و چهارم فروردین با میانگین ۴۶ وضعیت پاک را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر امروز در ساعت انتشار این گزارش در ایستگاه پایش خیابان احمدآباد با عدد ۵۵، میدان انقلاب ۵۴، رهنان ۵۶، خیابان زینبیه ۶۴ و کردآباد ۶۳ AQI در وضعیت قابل قبول است.

شاخص هوای اصفهان همچنین در ایستگاه خیابان میرزا طاهر با عدد ۲۵، خیابان فیض، بولوار کاوه، پارک زمزم و ولدان ۳۹، دانشگاه صنعتی ۳۶، خیابان فرشادی ۳۷ و سپاهان‌شهر ۴۷ AQI وضعیت پاک را نشان می‌دهد.

امروز شاخص هوا در خمینی‌شهر و مبارکه با میانگین ۵۲ و سجزی با میانگین ۸۶ در وضعیت قابل قبول، شاهین شهر با میانگین ۳۳ در وضعیت پاک و زرین شهر با میانگین ۱۳۷ و قهجاورستان با میانگین ۱۰۵ AQI ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهرهای مجاور اصفهان از جمله نجف آباد، منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۲:۴۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۴
    0 0
    چه کار بزرگی شد