۰ نفر

ظرفیت نگهداری معتادان متجاهر به ۲۲ هزار نفر رسید

۲۳ اسفند ۱۴۰۲، ۱۹:۴۱
کد خبر: 830605
ظرفیت نگهداری معتادان متجاهر به ۲۲ هزار نفر رسید

مدیرعامل سازمان خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران گفت: درحال حاضر شهرداری تهران ۷ هزار و ۵۰۰ ظرفیت برای معتادان متجاهر راه اندازی کرده ، در حالیکه در ابتدا درقرارگاه اجتماعی ظرفیت مورد نیاز ۹ هزار نفر اعلام کردند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از برنا، احمد احمدی صدر مدیرعامل سازمان خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران امروز چهارشنبه 23 اسفندماه در نشست خبری  اظهار کرد: در قرار گاه اجتماعی که توسط زاکانی تاسیس شد، شهردار تهران به عنوان نماینده رییس جمهور در حوزه آسیب اجتماعی شد،رییس جمهور و نماینده رییس جمهور در حوزه های که به بحران تبدیل می شود، حضور پیدا خواهند کرد تا امکانات و توان ملی را برای حل بحران پای کار بیاورد. رییس جمهور برای حساسیت این موضوع نماینده ای انتخاب کرده است.
وی ادامه داد: آسیب اجتماعی موضوع پیچیده ، چند وجهی است و اگر به همه ابعاد آن نگاه مشود، امکان دارد که آسیب بیشتر شود که مشکلات اقتصادی و فرهنگی باعث ایجاد این آسیب های اجتماعی می شود.

مدیرعامل سازمان خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران گفت: در دوسال اخیر در حوزه آسیب های اجتماعی از جمله معتاد متجاهر اقدامات انجام گرفت و در دو بعد می توان به این اقدامات نگاه کرد، یکی از این دو بعد با حضور در مناطق از جمله خاک‌سفید ، کوه سنگی، شوش، هرندی ، دروازه غار و دره فرحزاد که هزار معتاد متجاهر، در کوه سنگی هزارو پانصد معتاد متجاهر داشته است و اکنون با جمع آوری معتادان متجاهر به محله ای آرام  تبدیل شده است. 
احمدی صدر بیان کرد: برآورد پلیس در سال ۱۴۰۰ حدود ۲۰ هزار معتاد متجاهر در تهران بود، درسال ۱۴۰۰ ظرفیت مراکز ۹ هزار بوده است و طبیعتا حدود ۱۰ هزار نفر در جامعه حضور داشته است. اکنون بیش از ۲۲ هزار ظرفیت ایجاد شده است و اکنون هم ۵ هزار ظرفیت خالی داریم و ۱۶ هزار نفر در مراکز هستند، مابقی در طرح جمع آوری پلیس جمع آوری شده است.
وی عنوان کرد: طبق براورد پلیس حدود ۸۰۰ معتاد متجاهر زن در تهران داشتیم و شهرداری تهران دراین راستا  یاور شهر ویژه بانوان و برای منع پذیرشی ها  راه اندازی کردیم،  در سه یاور شهر  ظرفیت ۵۵۰ نفره ایجاد شده و با افتتاح مرکز یاور شهر ۱۰ ظرفیت ۲۰۰ نفره راه اندازی می شود ، در نهایت ظرفیت ویژه بانوان به ۷۵۰ ظرفیت رسیده است.

مدیرعامل سازمان خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران تصریح کرد:  شهرداری تهران مخصوص معتادان متجاهر با زخم باز ، بیماری هپاتیت، ایدز   و مخصوص معلولین یاور شهر راه اندازی کرد در صورتی که وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی براساس قانون در این زمینه مسئول بودند.
وی ادامه داد:  درحال حاضر شهرداری تهران ۷ هزار و ۵۰۰ ظرفیت برای معتادان متجاهر راه اندازی کرده ، در حالیکه در ابتدا درقرارگاه اجتماعی ظرفیت مورد نیاز ۹ هزار نفر اعلام کردند.
احمدی صدر گفت:  براساس مستندات پلیس مواد مخدر که جرم اول تهران در سال ۱۴۰۰ بوده است، از ۱۰ جرم اول کلانشهر  تهران خارج شده است. جرم مواد مخدر کاهش یافته است، به دلیل اینکه  معتادان در مراکز یاور شهر ساماندهی و نگهداری می شود.
مدیر عامل سازمان  افزود: آسیب اجتماعی که ۳۰ سال طول کشیده است ، به صورت ناگهانی ازبین نمی رود بلکه یک پروسه است نه پروژه. ما می توانیم در ۶ ماه چهره شهر را پاک کنیم.
وی عنوان کرد: در مراکز یاور شهر گام ۹گانه تربیتی انجام می گیرد که این ۹ گام در مراکز یاور شهر اجرا می شود،   در گام اول سم زدایی، گام دوم سلامت جسمانی، گام سوم هویت بخشی، گام چهارم معنویت افزایی است به طوری که هم اکنون در مرکز یاور شهر ویژه افراد بالای ۶۵سال ۳۰ نفر حافظ قرآن هستند، گام پنجم حرفه آموزی ، گام هقتم اشتغال پایدار درآمدزا، گام هشتم جامعه پذیری است. در حوزه جامعه پذیری ۳ مرکز  برای نگهداری افرادی که توسط خانواده پذیرفته نمی شود، راه اندازی کرده ایم .
احمدی صدر گفت: ۲۰۰ نفر از مرکز یاور شهر ویژه زنان معتادان متجاهر و ۲۰۰ مرد معتاد متجاهر در مرکز یاور شهر گام های تربیتی را طی  و خارج شدند.
۲۰۰ طبق سنوات گذشته ۱۸۰ نفر دوباره بازمی گردد.  بیش از ۵ هزار نفر در حالی سپری کردن گام های  تربیتی هستند.  حدود ۱۵ درصد از این افراد دوباره جمع آوری شده است. مابقی مددکار ما هستند.
 احمدی صدر گفت: اماد گی ایجاد کردیم که ۵ هزار نفر بهبود یافتگان   مراکز یاور شهر را به سازمان مدیریت پسماند شهرداری معرفی کرده و در شغل  پاکبانی مشغول به کار می شوند و حقوق ۱۵ الی ۲۰ میلیونی دریافت کردند.  مردان به 
وی بابیان اینکه در یکی از مراکز یاور شهر ویژه بانوان متادول درمانی را حذف کردیم، ترک مواد مخدر در بانوان به دلیل شرایط روحی و روانی سخت تراست زیرا که وقتی از بانوان خانه ترک می کنند، از سوی خانواده ترد می شوند.  
 احمدی صدر صدر درباره طرح ساماندهی کودکان کار  گفت: شهرداری با جمع اوری کودکان کار مخالف است،  در حوزه ساماندهی کودکان کار پلیس برای جمع آوری  و سازمان بهزیستی برای نگهداری مسیول بودند . در دوره کودکان کار با برگزاری جلسات متعدد به یک طرح ۵ ضلع  رسیدیم ، درایت ای طرح و در ضلع اول باید  فرهنگ‌سازی شود که مردم به کودکان کار کمک نکنند زیرا باعث ماندن به عنوان کودکان کار و بازماندن از رشد می شود، مدل کمک رسانی به کودکان کار توسط دستگاه ها انجام می گیرد. در  راستا که کردم به کودکان کار کمک نکنند تیزرهایی را آماده کردیم. 
وی عنوان کرد: در ضلع دوم این طرح باید با سر شبکه ها برخورد شود،  طبق قانون باید با متکدیان برخورد شود و در این نقص قانون وجود دارد زیرا که باید با استفاده فیلم اثبات شود. ضلع سوم جذب است که سازمان بهزیستی باید در این ضلع وظیفه خود را به درستی انجام دهد و در ابتدا باید شناسایی، تذکر  و غربالگری آن انجام دهد. ضلع چهارم تربیت و استعدادیابی کودکان کار است که دراین راستا ۳۸ مرکز تربیتی و  ۲ مرکز استعدادیابی راه اندازی و در مدارس به صورت رایگان آموزش دیده اند. ضلع پنجم حمایت از خانواده است، در سه ماه ۸۰۰ کودکان ساماندهی شده و خانواده های این ۸۰۰  کودک بررسی شده است  و در این راستا ازخانواده های کودکان کار   ۵ هزار بسته حمایتی به مناسبت توزیع می کنیم. دراین راستا به سازمان بهزیستی ۲۲ خودرو برای ساماندهی و غربالگری دادیم. به بهزیستی داده شده است. 
 احمدی صدر درباره جمع آوری متکدیان گفت:  ۴ هزار و  ۸۵۰ متکدی را از فروردین ۱۴۰۲ تا اکنون را جذب  و ساماندهی کردیم که اکثرا اتباع هستند که باید رد مرز  شود.از این تعداد هزارو ۵۰۰  متکدی حرفه ای به دستگاه قضایی سپرده شده است و ما دراین راستا مشکل اثبات داریم که باید به دستگاه قضا گزارشی از حساب بانکی داده شود.متکدیان باید همراه با ضابط قضایی پلیس جمع آوری شوند که در راستا تعدادی نیرو در اختیار ما قرار داده  اند.
وی ادامه داد: باتوجه به  افزایش متکدیان در آستانه عید نوروز در سطح شهر تهران ۳۷ خودرو گشت حامی شهر  ویژه جمع آوری متکدیان فراهم کرده ام.‌

  مدیرعامل سازمان خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران گفت:۴۰۰ غرفه ویژه خانواده های معتادان متجاهر و سرپرست خانواده در شهر تهران آره اندازی کردیم .

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha