۰ نفر

بررسی هلدینگ بزرگ معدنی و فلزی «ومعادن» و شمارش امواج نمودار

۲۳ اسفند ۱۴۰۲، ۱۵:۲۹
کد خبر: 830526
بررسی هلدینگ بزرگ معدنی و فلزی «ومعادن» و شمارش امواج نمودار

شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین هلدینگ‌های صنایع معدنی و فلزی محسوب میشود که تاثیر مهمی بر شاخص بازار سرمایه نیز دارد. ومعادن با P/E حوالی 55 درصد در بازار داد و ستد میشود و با توجه به پروژه های متنوع در دست اجرا و افزایش ذخایر سنگ آهن و افزایش ظرفیت تولید، و نیز سرمایه گذاری های سوداور در بخش معادن و فلزات با دید میان مدت پتانسیل افزایش قیمت مناسبی را دارد.

به گزارش اقتصاد آنلاین، توسعه معادن و فلزات با در اختیار داشتن سهم مناسبی از دوقلوهای سنگ‌آهنی (چادرملو و گل‌گهر) و شرکت سنگ‌آهن گهرزمین به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکنندگان سنگ‌آهن کشور، مجتمع فولاد خراسان به‌عنوان قطب چهارم تولید فولاد کشور و همچنین بسیاری از شرکت‌های واقع در حوزه‌های تولیدی، خدمات‌دهنده فولادی، بازرگانی، کارگزاری و… علاوه بر ایجاد پتانسیل سودآوری بالا، نقش موثر و حائز اهمیتی به‌لحاظ مدیریتی و تامین منابع مالی لازم برای شرکت‌های زیرمجموعه خود را دارد. افزایش ذخایر سنگ آهن در صبانور و قراردادهای جدید پروژه انرژی پویا از پتانسیل های دیگر شرکت است.

حق انتفاع ۵ درصدی معادن در سال گذشته تاثیر منفی بر روی ارزش سهم شرکت‌های چادرملو، گل‌گهر و گهرزمین گذاشت؛ با توجه به اینکه بخش بزرگی از پورتفوی «ومعادن» را این سه شرکت تشکیل می‌دهند، تاثیر آن بر ارزش «ومعادن» نیز نمایان شد. مدیر عامل ومعادن اقداماتی که «ومعادن» برای جبران این تاثیر و همچنین جلوگیری از تاثیرات این چنینی انجام داده، سرمایه‌گذاری در پروژه‌های متعدد و متنوع است و شرایط شرکت در چند سال آینده متفاوت از وضعیت فعلی خواهد بود.

شرکت در بهمن ماه 35 میلیارد تومان کسب درآمد داشته است. 

پرتفوی بورسی

معدنی و صنعتی چادرملو، سنگ آهن گل گهر، امین مواد اولیه فولاد صبانور، ملی صنایع مس ایران و .. سهام بورسی شرکت را تشکیل میدهند.

در بهمن ماه بیشترین سهم پرتفوی بورسی ومعادن مربوط به سنگ آهن گل گهر است که 37082 میلیارد تومان ارزیابی شده است.

ارزش پرتفوی بورسی شرکت در بهمن ماه به 143582 میلیارد تومان رسیده و 2871 میلیارد کاهش داشته است.

پرتفوی غیر بورسی شرکت:

تولید و توسعه پویا انرژی نگین سبز خاورمیانه(معدنی دفینه ثمین پویا)

سعه آهن و فولاد گل گهر

کاوند نهان زمین

سرمایه گذاری پرتو تابان معادن و فلزات

بین المللی مهندسی ایران و ... است.

ومعادن و افزایش سرمایه:

به تازگی افزایش سرمایه ده هزار و ۷۰۰ میلیارد تومانی «ومعادن» تصویب شد که ارزش برجای ۷۵۰ میلیون دلاری ناشی از اکتشافات داشت:

افزایش سرمایه شرکت از ۱۹۲۴۲۸ میلیارد ریال تا ۳۰۰۰۰۰ میلیارد ریال و به میزان ۱۰۷۵۷۲ میلیارد ریال، معادل ۵۶ درصد، از محل سود انباشته به تصویب رسید. هدف از این افزایش سرمایه جبران مخارج انجام‌شده (مشارکت) در افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه‌پذیر و اصلاح ساختار مالی عنوان شد.

و مدیر عامل هلدینگ در حاشیه  مجمع به افق 1406 اشاره کرد و عنوان داشت :سود شرکت در سال گذشته ۳۹۱ میلیون دلار بود که بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته، سود ۱.۱ میلیارد دلاری در افق ۱۴۰۶ برای «ومعادن» در نظر گرفته شده‌است.  در این بین سهم شرکت گهرزمین ۲۳۱، گل‌گهر ۲۲۸، چادرملو ۱۸۲، ملی صنایع مس ایران ۱۶۸، توسعه آهن و فولاد گل‌گهر ۹۲، صبانور ۸۸، فولاد اقلید پارس ۳۴، تجلی توسعه معادن و فلزات ۲۸، آرتاویل ۲۷ و سایر شرکت‌ها ۱۰۸ میلیون دلار خواهد بود.

پروژه های در دست اجرای ومعادن و پتانسیل های شرکت از دید مدیر عامل:

در حال حاضر شرکت‌های گروه «ومعادن» در ۹۹ پروژه در حال اجرا و برنامه‌ریزی به ارزش ۱۳.۸۴ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری کرده‌اند که سهم «ومعادن» از این میزان ۳.۵ میلیارد یورو، معادل ۱۵۰ هزار میلیارد تومان، می‌باشد.

https://mmdic.ir/wp-content/uploads/2024/02/01-690x388.jpg

طبق نظر کارشناسان، برای اینکه یک مجموعه بتواند با پویایی در مسیر توسعه قدم بردارد، باید سرمایه‌گذاری‌های صورت‌گرفته در آن ۵ برابر میزان سوددهی‌اش باشد. با توجه به سود ۱۴ هزار میلیارد تومانی «ومعادن»، حتی در صورتی که سرمایه‌گذاری این شرکت حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان می‌بود، سرعت حرکت مجموعه مطلوب ارزیابی می‌شد، در حالی که سرمایه‌گذاری شرکت بالغ بر ۱۵۰ هزار میلیارد تومان، یعنی بیش از دو برابر این مقدار است.

همچنین هفت پروژه دیگر نیز با راهبری این هلدینگ در حال اجرا یا برنامه‌ریزی است و سرمایه‌گذاری صورت گرفته در این پروژه‌ها ۱.۲۹ میلیارد یورو و سهم «ومعادن» از این میزان ۰.۶۲ میلیارد یورو است.

سعدمحمدی گفت: احداث کارخانه تولید آهن اسفنجی ۱.۶ میلیون تنی و ذوب و فولادسازی ۱ میلیون تنی در شرکت صنایع فولاد کردستان، احداث کارخانه تولید کنسانتره سنگ آهن با ظرفیت دو میلیون تن در شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور، احداث کارخانه گندله‌سازی شهرک با ظرفیت ۰.۹۲ میلیون تن، بلوک دوم گازی سمنان با ظرفیت ۳۶۶ مگاوات به عنوان نخستین پروژه اجرا شده از طرح‌های پیشران اقتصادی کشور و احداث کارخانه تولید آهن اسفنجی در شرکت‌های صنایع آهن و فولاد آرتاویل و فولاد اقلید پارس هر یک با ظرفیت ۱.۱ میلیون تن، اهم پروژه‌های «ومعادن» را تشکیل می‌دهند.

https://mmdic.ir/wp-content/uploads/2024/02/02-690x367.jpg

اقدامات اکتشافی «ومعادن» و اهمیت بالای آن برای مجموعه:

 متراژ حفاری صورت‌گرفته در شرکت صبانور از ابتدا تا پایان بهمن‌ماه امسال، ۷۶۶۵۰ متر بوده که مقدار ۱۳۸ میلیون تن ذخیره قطعی به ذخایر شرکت اضافه کرده و طی دوسال گذشته ذخایر قطعی صبانور از ۵۰ میلیون تن به ۲۷۰ میلیون تن رسیده است که ارزش برجای این ذخایر، حدود ۷۵۰ میلیون دلار است. میزان حفاری تا پایان امسال به بیش از ۹۰ هزار متر خواهد رسید.

حدود ۲۰ هزار متر حفاری نیز در منطقه جانجا صورت گرفته که باعث ارتقاء ذخایر این معدن شده است. طی دوسال گذشته مجموعاً بالغ بر ۲۰۰ هزار متر حفاری توسط این مجموعه برای شرکت‌های صبانور، جانجا و نیز فولاد مبارکه اصفهان انجام شده است.

افزایش ظرفیت تولید کنسانتره

با توجه به اقدامات اکتشافی و افزایش ذخایر، پروژه احداث واحد کنسانتره‌سازی صبانور از ۱ میلیون تن به ۲ میلیون تن ارتقا پیدا کرد و پس از بهره‌برداری امکان تامین بخشی از مواد اولیه برای پروژه‌های اقلید، آرتاویل و همچنین فولاد مبارکه را نیز دارد.

ظرفیت تولید کنسانتره در «ومعادن» پس از بهره‌برداری از دو پروژه‌ای که در دست اقدام دارد، به ۶.۶ میلیون تن خواهد رسید.

چه خبر از معدن جانجا:

 معدن «جانجا» حاوی مواد معدنی اکسیده نیز می‌باشد.

مدیر عامل شرکت: در حال مذاکره هستیم که علاوه بر کارخانه ۱۳۰ هزار تنی کنسانتره مس، احداث کارخانه لیچینگ ۵ هزار تنی کاتد مس را نیز در این منطقه در دستور کار شرکت قرار دهیم. با توجه به تقاضای بالای مس در منطقه، کاتد مس تولید شده می‌تواند صادر شده و بخشی از نیاز ارزی مجموعه را تامین کند. هفته آینده پیمانکار EPC پروژه انتخاب خواهد شد. با توجه به حفاری‌های در دست اقدام، ذخیره معدن از ۲۶۰ میلیون تن فعلی ارتقا خواهد یافت. آب و برق‌رسانی به معدن نیز در شرایط مناسبی قرار دارد.

سهامداران شرکت:

فولاد مبارکه با بیش از 50 درصد بزرگترین سهامدار ومعادن است. سایر سهامداران  صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر با 19.4 درصد و سرمایه گذاری صدر تامین با 8 درصد ، بانک پاسارگاد با حوالی  2 درصد سرمایه گذاری ملی ایران مجددحوالی 2 درصد و توسعه معین ملت با 1.7 درصد دارندگان بالای یک درصد شرکتند.

ومعادن از دید نموداری و سناریوی شمارش وصعیت جالبی دارد .چارت سهم تعدیلی است و به تازگی افزایش سرمایه داده است. یک الگوی ترکیبی را در این سناریو برای شروع نیمه دوم سال 99 تاکنون مد نظر داریم. که بخش اول به صورت دیامتریک تمام سپس یک X موج شارپ داشتیم و حال در بخش دوم که الگوی دیامتریک را رد نمیکند به سر می برد. ABCDE از الگو را پشت سر گذاشتیم و در نیمه لگ F هستیم. اصلاح خوبی در میانه راه رخ داده و به حمایت 280-300 رسیدیم.انتظار داریم از این محدوده یک رشد تا 400 -410 رخ دهد سپس اصلاح موقت بعدی برای تکمیل لگ G پیش رو باشد و سپس شروع موج صعودی اصلی را خواهیم داشت.

بررسی هلدینگ بزرگ معدنی و فلزی «ومعادن» و شمارش امواج نمودار

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha