۰ نفر

خاندوزی؛

رشد ۳۷ درصدی درآمدهای دولت/ از تنخواه‌گردان بودجه استفاده نکردیم

۸ اسفند ۱۴۰۲، ۱۱:۴۲
کد خبر: 827142
رشد ۳۷ درصدی درآمدهای دولت/ از تنخواه‌گردان بودجه استفاده نکردیم

سخنگوی اقتصادی دولت با بیان اینکه امسال از تنخواه گردان بودجه استفاده نکردیم، گفت: تا پایان بهمن ماه یک هزار و ۵۷۹ هزار میلیارد تومان درآمد برای دولت محقق شده که بیانگر رشد ۳۷ درصدی است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، احسان خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت امروز در نشست خبری با بیان اینکه در بخش واقعی اقتصاد مهم‌ترین معضل اقتصاد کشور شرایط رشد اقتصادی منفی، صفر یا ناپایدار در کنار وضعیت نگران کننده متغیرهای اسمی بود، گفت: اقتصاد ایران در یک چرخه فرسایش و کلنگی شدن قرار گرفته بود؛ رشد سرمایه گذاری ها منفی بود؛ ناترازی بودجه کشور موجب شده بود دولت وقت از هر ابزاری مانند نظام بانکی، بورس و… بودجه خود را تأمین کند، از طرفی بانک‌های خصوصی به محلی برای تأمین مالی سهام داران خود تبدیل شده بودند و با خلق نقدینگی، از جیب مردم بر می‌داشتند و به جیب سهامداران اصلی می‌ریختند.

خاندوزی اضافه کرد: در چنان شرایطی دولت سیزدهم وقتی کارش را آغاز کرد، باید تدابیر مهمی در ۳ زمینه رفع ناترازی‌های بودجه و نظام بانکی و نجات اقتصاد از رشدهای اقتصادی منفی و ناپایدار و همچنین مهار متغیرهای اسمی مانند رشد نقدینگی و تورم را رقم می‌زد.که تازه‌ترین آمار مراجع رسمی بیانگر تداوم حرکت اقتصاد کشور در مسیر اصلاحی است.

ثبات اقتصادی در کشور حاکم شده است

وی افزود: آمارهای اخیر نشان می‌دهد که در شاخص‌های بخش واقعی اقتصاد ایران که در صدر آنها رشد اقتصادی است در ۹ ماهه امسال شرایط رشد باثبات فصول قبلی را تکرار کردیم و در پاییز امسال نرخ رشد اقتصادی به ۵.۱ درصد با احتساب نفت و ۲.۵ درصد بدون احتساب نفت رسیده است.

خاندوزی ادامه داد: رشد بخش نفت به ۲۱.۸ درصد رسید که در پاییز سال قبل ۱۰.۷ درصد بود که بیانگر افزایش ۲ برابری است. این موضوع نشان می‌دهد که کشور در زمینه تحریم شکنی ها قابلیت بسیار بالایی دارد.
یادمان نرود که در دولت قبلی، در زمینه فروش نیمی از عدد صادراتِ امروزِ ما، چقدر مشکل وجود داشت.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: طی فصل پاییز در بخش صنعت ۱.۳ درصد رشد داشتیم که در ادامه رشد بیش از ۷ درصدی پاییز پارسال است. در بخش ساختمان هم همچون دو فصل قبلی (تابستان و بهار ۱۴۰۲) رشد مثبت ۴ درصد بود که در پاییز پارسال منفی ۴.۶ درصد بود. در بخش خدمات هم رشد ۴.۶ درصدی را شاهد هستیم که پاییز پارسال هم همین عدد ثبت شده بود اما در بخش کشاورزی به دلیل خشکسالی‌های پیاپی رشد منفی یک درصد ثبت شده که البته در پاییز پارسال منفی ۵.۸ درصد بود.

وی به دخل و خرج دولت اشاره کرد و گفت: در پایان بهمن ماه امسال درآمدها یک هزار و ۵۷۰ هزار میلیارد تومان محقق شده که ۸۲ درصد عدد مصوب قانون بودجه است. نسبت به ۱۱ ماهه پارسال هم ۳۷ درصد رشد نشان می‌داد.

خاندوزی ادامه داد: همچنین یک هزار و ۵۸۰ هزار میلیارد تومان هم مصارف دولت بوده است. در بخش مصارف و بودجه عمرانی رقم ۱۸۶ هزار میلیارد تومان محقق شده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۷۹ درصد رشد را نشان می‌دهد.

استفاده دولت از تنخواه صفر است

وزیر اقتصاد گفت: استفاده دولت از تنخواه گردان بودجه مشابه دو سال قبل صفر است و شاهد این هستیم که از جهت ناترازی بودجه عمومی دولت عاملی که موجب بهم خوردن تورم در اقتصاد ایران شود، وجود نداشته است.

خاندوزی تصریح کرد: در ۹ ماهه ۱۴۰۱ رشد اقتصادی با نفت ۴.۸ درصد، در سال ۱۴۰۰ معادل ۶.۸ درصد در سال ۹۹ معادل ۲ درصد و در سال ۹۸ منفی ۵.۴ درصد و در سال ۹۷ معادل ۳.۸ درصد بوده است.

وی ادامه داد: بنابراین در ۱۴۰۲ بعد از ۹ ماهه سال ۹۶ اولین سالی است که رشد اقتصادی بالای ۶ درصد را تجربه می‌کنیم.

نرخ رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در پاییز به ۳.۴ درصد رسید

خاندوزی افزود: در شاخص سرمایه‌گذاری نیز نرخ رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در پاییز به ۳.۴ درصد رسیده است و نوید بخش فراهم شدن زمینه رشد اقتصادی برای فصول آینده است. همچنین تورم نقطه به نقطه بهمن‌ماه با ۲.۷ واحد درصد کاهش به ۳۵.۸ درصد رسیده است.

وی در مورد پرداخت ۳۰ درصدی سود مشارکت، گفت: ستاد اقتصادی دولت مجوزی را به بانک مرکزی برای انتشار گواهی سپرده خاص برای پروژه‌های ویژه اقتصادی با نرخ سقف ۳۰ درصد داد. هدف بانک مرکزی هم از این سیاست مساله مدیریت نوسانات بازار ارز بود؛ به این معنا که بخش سیار نقدینگی را که عمدتاً در سپرده هایِ به شکل پول است به سپرده‌های مدت دار تبدیل کند که این اتفاق در زمان اعطای مجوز اول رخ داده است.

خاندوزی افزود: برای تداوم این سیاست بحث‌های کارشناسی در دولت وجود دارد. البته برای سپرده‌های خاص بیرون از بانک هم هیچ تصمیمی فعلاً اتخاذ نشده است.

جزئیات مالیاتی طرح یسنا

سخنگوی اقتصادی دولت درباره قیمت کالاها در ایام ماه رمضان و عید نوروز، اظهار کرد: دولت برای کمک به تأمین کالاهای مورد نیاز اقشار ضعیف جامع سه طرح را در دست اجرا دارد؛ نخست طرح فجرانه است که تاکنون بیش از ۱۴ میلیون خانوار و حدود ۴۲ میلیون نفر از این طرح استفاده کردند. به لحاظ میزان خرید هم حدود ۳۸ هزار میلیارد تومان خرید کالای اساسی صورت گرفته است که این طرح تا عید فطر هم ادامه دارد.

وی افزود: برنامه دوم طرح ملی یسنا است که برای مادران دارای فرزند زیر ۲ سال با دهک درآمدی یک ۴۰۰ هزار تومان کالابرگ می‌پردازد. برنامه سوم هم طرح امنیت غذایی کودکان زیر ۵ سال است که برای دهک‌های یک تا ۵ یک میلیون تومان و دهک‌های بالاتر ۶۰۰ هزار تومان است.

سخنگوی اقتصادی دولت ادامه داد: برای تنظیم بازار شب عید هم تمام تلاش وزارت جهاد کشاورزی و ستاد تنظیم بازار این است که در شب عید مردم با وفور کالاهای مورد نیاز مواجه شوند. در کنار این اقدام نظارت بر قیمت‌ها نیز به صورت مستمر انجام خواهد شد.

در حال تکمیل....

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha