۰ نفر

یمن: گفتگوی سازنده با اروپا در جریان است

۲ اسفند ۱۴۰۲، ۱۷:۰۴
کد خبر: 826172
یمن: گفتگوی سازنده با اروپا در جریان است

معاون وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن با تاکید بر اینکه کشتیرانی در دریای سرخ در امنیت کامل است، تاکید کرد گفت‌وگوهای سازنده‌ای با اتحادیه اروپا در این زمینه وجود دارد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از  ایسنا، حسین العزی، معاون وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن امروز -چهارشنبه- در یک نشست خبری گفت: گفت‌وگوهای سازنده‌ای میان صنعاء و اتحادیه اروپا وجود دارد و در جریان این گفت‌وگوها تاکید کردیم که کشتیرانی بین‌المللی در امنیت است.

به نقل از اسپوتنیک، وی اعلام کرد: قبل از اینکه آمریکا ما را در لیست «تروریستی» قرار دهد، به‌واسطه نروژ وارد مذاکراتی شدیم و به ما پیشنهادهای بزرگی داده شد تا از مواضع خود کوتاه بیاییم اما قبول نکردیم.

حسین العزی خاطرنشان کرد: قرار گرفتن ما در لیست «تروریستی» آمریکا، نشان‌دهنده پیروزی ما در حمایت از فلسطین است و اگر پیشنهادهای آنها را قبول می‌کردیم، این اقدام ما خنجری به پشت فلسطین بود.

معاون وزیر خارجه یمن در بخش دیگری از اظهاراتش تاکید کرد: آمریکا در مورد کشتیرانی و امنیت دریایی دروغ می‌گوید و حرکت کشتیرانی در امنیت بوده و از طرف یمن هیچ تهدیدی وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: تنها کشتی‌های سه طرف صهیونیستی، آمریکایی و انگلیسی از کشتیرانی منع شدند و تامین امنیت کشتیرانی بدون صنعاء توهم بوده و هرکه گمان می‌کند چنین اتفاقی رخ می‌دهد، در اشتباه است. آمریکا حتی نمی‌تواند امنیت کشتی‌های خود را فراهم کند، کشتی‌های این کشور قبل از تجاوز به یمن به راحتی عبور می‌کردند اما اکنون از انجام این کار عاجز هستند.

این مقام یمنی در بخش دیگری از سخنانش گفت: متاسفانه ادعاهای آمریکا روی برخی از شرکت‌های حمل و نقل تاثیر گذاشته‌ و در نتیجه نظامی کردن دریای سرخ توسط آمریکا، تردد کشتی‌ها کاهش یافته است.

حسین العزی همچنین اعلام کرد: طی هفته گذشته ۲۸۳ کشتی با امنیت کامل از دریای سرخ عبور کردند و مهدی المشاط، رئیس شورای عالی سیاسی یمن یک «شورای انسانی» برای تردد ایمن کشتی‌ها در دریای سرخ تشکیل داده و هماهنگی‌ها ادامه دارد.

وی در مورد وتوی قطعنامه پیشنهادی الجزایر برای برقراری آتش‌بس در غزه از سوی آمریکا هم خاطرنشان کرد: وتوی آمریکا در شورای امنیت ثابت کرد که این کشور دشمن اول صلح است. آمریکا قطعنامه آتش‌بس را وتو کرد، در حالی که جو بایدن چند ساعت قبل از آن درمورد اهمیت جان فلسطینی‌ها صحبت می‌کرد و این یک تناقض آشکار است.

پیش از این «گدئون گلبر» مدیرکل بندر ایلات در سرزمین‌های اشغالی در سخنانی به خسارات رژیم صهیونیستی به دلیل تهدیدهای ارتش یمن مبنی بر جلوگیری از حرکت کشتی‌ها به سمت اراضی اشغالی اذعان کرد. مدیرکل بندر ایلات در این باره تأیید کرد که تهدیدات یمن در راستای جلوگیری از حرکت کشتی‌ها به سمت سرزمین‌های اشغالی، ۸۰ تا ۸۵ درصد سود این بندر را از بین می‌برد.

در پی تداوم جنایات صهیونیست‌ها، جبهه‌های مقاومت لبنان، یمن و عراق هم به عملیات «طوفان الاقصی» مقاومت فلسطین ملحق شده و تا بدین لحظه ضربات سنگینی را به رژیم صهیونیستی و متحد اصلی آن، آمریکا وارد کردند.

در همین راستا ارتش یمن پیشتر حرکت کشتی‌ها به سمت بنادر اراضی اشغالی را ممنوع اعلام کرده بود. سرتیپ یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح یمن در این باره تاکید کرده بود: از عبور کشتی‌هایی که به سمت فلسطین اشغالی از هر ملیتی در حرکت باشند، جلوگیری می‌کنیم و این کشتی‌ها هدفی مشروع برای ما خواهند بود.

ارتش یمن همچنین طی هفته‌های گذشته در حمایت از ملت فلسطین و پشتیبانی از مقاومت در نوار غزه، چند کشتی رژیم صهیونیستی را در دریای سرخ و تنگه باب المندب هدف قرار داد. همچنین در پی توقیف یک کشتی رژیم صهیونیستی توسط ارتش یمن و هدف قرار گرفتن چند کشتی دیگر این رژیم، رسانه‌های عبری‌زبان، یمن را یک تهدید راهبردی برای رژیم اشغالگر ارزیابی کرده‌اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha