۲ نفر

خبر مهم برای کارمندان و معلمان / میزان افزایش حقوق‌ها اعلام شد + جزییات

۵ بهمن ۱۴۰۲، ۱۲:۰۰
کد خبر: 821233
خبر مهم برای کارمندان و معلمان / میزان افزایش حقوق‌ها اعلام شد + جزییات

حاجی‌بابایی گفت: فوق‌العاده خاص شامل همه حقوق‌بگیران و آن‌هایی که تاکنون فوق‌العاده دریافت نکرده‌اند، می‌شود؛ بر این اساس حقوق‌های تا ۲۰ میلیون تومان ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش و حقوق‌های بیش از ۲۰ میلیون تومان نیز حدود ۳۰ درصد افزایش خواهد داشت.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، رسیدگی به جزئیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ از روز (یکشنبه اول بهمن ماه) در دستورکار نمایندگان قرار گرفته و بسیاری از مفاد لایحه به تصویب رسیده و برخی از مفاد برای بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق ارجاع شده است.
یکی از مفاد لایحه که به کمیسیون تلفیق ارجاع شد مربوط به اختصاص فوق‌العاده خاص به مشاغل است که این کمسیون در جلسه اخیر خود این موضوع را بررسی و با اکثریت آرا به تصویب رساند.
رحیم زارع سخنگوی کمسیون تلفیق در تشریح این جلسه و توضیح مصوبه اعضای کمسیون تلفیق دربهر اختصاص فوق‌العاده خاص به مشاغل، گفت: اعضای کمیسیون مواد ارجاعی از جلسه علنی را بررسی کردند.

به گفته وی، اعضای کمیسیون در این جلسه به موضوع افزایش حقوق گروه‌های شغلی در بودجه سال آینده پرداختند که براساس مصوبه اعضا و براساس توافق با رئیس سازمان برنامه و بودجه، مقرر شد فوق العاده خاص به همه گروه‌های شغلی که تاکنون فوق العاده خاص دریافت نکردند، پرداخت شود.

زارع بیان کرد: بر این اساس معلمان، کارمندان وزارت ورزش و جوانان، همچنین کارمندان وزارت رفاه و سایر گروه های شغلی که تاکنون فوق العاده خاص دریافت نکرده‌اند، مشمول این مصوبه خواهند بود.

حاجی بابایی: فوق‌العاده خاص به همه گروه‌های شغلی پرداخت می‌شود

حمیدرضا حاجی بابائی رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۳ نیز با اشاره به مصوبه این کمیسیون درباره پرداخت فوق‌العاده خاص، گفت: براساس لایحه دولت افزایش حقوق تمامی کارکنان برای سال آینده به صورت میانگین ۱۸ درصد پیش‌بینی شده بود که کمیسیون تلفیق این عدد را به ۲۰ درصد رساند، البته معافیت مالیاتی به صورت پلکانی اعمال و این عدد در سال آینده ۱۲ میلیون در نظر گرفته شد، همچنین کف حقوق نیز ۱۰ میلیون تومان پیش‌بینی شد.

وی درباره مصوبه فوق‌العاده خاص ادامه داد: براساس مصوبه کمیسیون فوق‌العاده خاص به همه پرداخت می‌شود؛ البته تلاش خواهد شد، عدالت در این موضوع رعایت شود.

وی نحوه پرداخت فوق‌العاده خاص را با ذکر مثالی توضیح داد و گفت: حقوق فردی که در سال ۱۴۰۲ حدود ۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است، پس از رشد ۲۰ درصدی و دریافت فوق العاده خاص، بیش از ۴۰ درصد افزایش می‌یابد و این روند ادامه می‌یابد؛ هرچند فوق‌العاده خاص به حقوق بیش از ۲۰ میلیون تومان نیز افزوده می‌شود اما درصد آن کمتر است. بنابراین فوق‌العاده شامل همه می‌شود البته بحث هیات علمی‌ها و قضات جدا است، اما این موضوع مربوط به کارکنان دولت، معلمان و کارمندان آموزش و پرورش، پرستاران و ... است، ما منابع موردنیاز این اقدام را نیز پیش‌بینیکرده‌ایم.

 منظور از فوق‌العاده خاص برای کارمندان دولت چیست؟

وی در همین راستا ادامه داد:  فوق‌العاده خاص شامل همه حقوق‌بگیران کشور می‌شود البته آن‌هایی که تاکنون فوق‌العاده را دریافت نکرده‌اند.

نماینده همدان با توجه به مصوبه کمیسیون تلفیق برای افزایش حقوق کارکنان در سال آینده و همچنین افزایش ۳ هزار امتیازی فوق‌العاده خاص ، گفت: بر این اساس حقوق‌های تا ۲۰ میلیون تومان ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش پیدا خواهند کرد. همچنین حقوق‌های بیش از ۲۰ میلیون تومان حدود ۳۰ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

منادی: افزایش فوق العاده خاص، شامل معلمان نیز می‌شود

بنابراین گزارش، علیرضا منادی سفیدان رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس هم با اشاره به تصویب افزایش فوق العاده برای کارکنان دستگاه‌های مختلف تا ۳ هزار امتیاز در کمیسیون تلفیق بودجه،گفت: بر اساس توافق کمیسیون تلفیق و دولت فوق العاده خاص به همه گروه‌‎های شغلی که تاکنون این فوق العاده خاص را دریافت نکردند، پرداخت خواهد شد.

رئیس کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه افزایش فوق العاده خاص، شامل معلمان نیز می‌شود ، ادامه داد: اواخر دی ماه در نامه ای به وزیر آموزش و پرورش خواستار ترمیم حقوق پرسنل آموزش و پرورش شده بودیم که با این مصوبه کمیسیون تلفیق تا حد زیادی این خواسته تأمین می‌‎شود.

منادی بیان کرد: با این مصوبه حقوق دستگاه‌های مشمول، حدود ۳۰ الی ۴۰ درصد افزایش می‌‎یابد که کمک بسیار خوبی به ویژه به افرادی که حقوق پایین تر دریافت می‌کند، می‌شود.

 «فوق العاده ویژه» و «فوق العاده خاص» چیست؟

به صورت کلی، نظام پرداخت کارمندان دستگاه‌های اجرائی براساس امتیاز حاصل از ارزشیابی عوامل شغل و شاغل و سایر ویژگی‌های مرتبط است و این امتیاز در ضریب ریالی ضرب می‌گردد و مبنای تعیین حقوق و مزایای کارمندان قرار می‌گیرد. فوق‌العاده‌های مختلف ابزارهایی برای افزایش امتیاز مذکور و در نتیجه، افزایش حقوق و مزایای کارمندان دستگاه‌های اجرایی است.

در بند ۱۰ ماده ۶۸ قانون مدیریت خدمات کشوری درباره «فوق العاده ویژه» آمده است: «فوق‌العاده ویژه در موارد خاص با توجه به عواملی از قبیل بازار کار داخلی و بین‌المللی، ریسک‌پذیری، تأثیر اقتصادی فعالیتها در درآمد ملی، انجام فعالیت و وظایف تخصصی و ستادی و تحقیقاتی و حساسیت‌ کار با پیشنهاد سازمان و تصویب هیئت وزیران امتیاز ویژه‌ای برای حداکثر (۲۵ درصد) از مشاغل،‌ در برخی از دستگاههای اجرائی تا (۵۰ درصد) سقف امتیاز حقوق ثابت و فوق‌العاده‌های مستمر مذکور در این فصل در نظر گرفته خواهد شد».

اما در قانون مدیریت خدمات کشوری هیچ اثری از «فوق العاده خاص» نیست و عملا با تصویب قانون «فوق العاده خاص کارمندان سازمانهای پزشکی قانونی و انتقال خون ایران» در اردیبهشت ماه ۹۰، این مفهوم به ادبیات قانونگذاری در کشور اضافه شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 11
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • کارگر شهرداری IR ۱۳:۳۷ - ۱۴۰۲/۱۱/۰۵
  0 0
  هیچوس تو فکر کارگران نیست برای کارگران ۲۰ درصد ولی برای اونهایی که حقوقشون بالای ۲۰ تومان است ۳۰ تا ۴۰ درصد تو فتو ذات این مجلسی‌ها و اون حاج بابایی
 • IR ۱۴:۳۱ - ۱۴۰۲/۱۱/۰۵
  0 0
  حقوق ها رو افزایش ندهید قیمت ها رو کاهش دهید ۱۰درصد حقوق افزایش می‌دهید ۸۰ درصد اجناس بالا میره وسفره های حقوق بگیران روزبروز کوچکتر شده تورم رو مهار کنید طبق خواسته رهبر امسال مهار تورم پس چی شد ما منتظریم که تورم مهار بشه
 • معلم IR ۱۷:۴۴ - ۱۴۰۲/۱۱/۰۵
  0 0
  انشاالله که ترفندهای انتخاباتی نباشه.ماهم میگیم انشاالله نیست.
 • IR ۲۳:۰۰ - ۱۴۰۲/۱۱/۰۵
  0 0
  بنده خدا بنزین بشه ۸۰۰۰ تومان تورم ۳۰۰ درصد به حقوق ۲۰ درصد چه این خو بیچارگی
 • IR ۰۰:۲۱ - ۱۴۰۲/۱۱/۰۶
  0 0
  جلو دلار رو بگیرید
 • علی IR ۱۲:۰۱ - ۱۴۰۲/۱۱/۰۶
  0 0
  مردم در تنگنا و سختی فقط نفس می‌کشند ، آینده خطرناکی متصور است ،
 • خدمت گذار شهرداری IR ۱۹:۳۹ - ۱۴۰۲/۱۱/۰۶
  0 0
  این وسط فقط کارمندان شهرداری مظلومن تورو خدا فکری هم به حال کارکنان شهرداری بکنید که هر نیرو 10 تا کار انجام میده ولی از افزایش حقوق ها هیچی نصیبش نمیشه، یه کارمند شهررداری با 9میلیون حقوق چیکار کنه تو این گرونی ها؟؟!!
 • علی IR ۲۳:۲۹ - ۱۴۰۲/۱۱/۰۶
  0 0
  با سلام پس این نظامی ها که شب روز ندارن و بجز شغل خودشون دیگه شغل دوم ندارن نه اضافه کاری نه...چقدر افزایش
 • حجت IR ۱۲:۲۵ - ۱۴۰۲/۱۱/۰۷
  0 0
  سلام فوق العاده خاص کارمندان دولت در بازنشستگی این افراد لحاظ می‌شود مثلا کسی که الان پا به سن شصت سالگی و سئو دوسال خدمت کرده به چه منوال عمل می شود آیا با کسور بازنشستگی تامین اجتماعی به ایشان تعلق می گیرد یا باید دوسال بیمه بر اخت شود
 • ناشناس IR ۱۶:۳۰ - ۱۴۰۲/۱۱/۰۹
  0 0
  فقط پرستارهای زحمت کش صاحب ندارن و با فقر باید بسوزن و بسازن برای وزارت کشور که گردن کلفت هست ضریب یک ونیم اجرا میکنن و برای بهداشت و درمان و پرستاران بیچاره ضریب 25/ تا ۵/ وزیر بهداشت و درمان هم که اولولک سر لته هست
 • ناشناس IR ۰۲:۰۱ - ۱۴۰۲/۱۱/۱۲
  0 0
  انشاألله که این مهم برای ما معلمان وسایر ارگان ها که تاکنون نداشتند اجرا شود ،آمین