۵ نفر

جزئیات قرارداد جدید بیمه تکمیلی / رقم بیمه بازنشستگان اعلام شد

۱۵ آذر ۱۴۰۲، ۱۰:۲۵
کد خبر: 812145
جزئیات قرارداد جدید بیمه تکمیلی / رقم بیمه بازنشستگان اعلام شد

دبیر کانون بازنشستگان کارگری تهران گفت: سازمان باید پرداخت ۷۰ درصد از هزینه‌ی بیمه تکمیلی را برعهده بگیرد. علاوه بر این نباید در روند خدمات‌رسانی بیمه تکمیلی بازنشستگان اخلال به وجود بیاورد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایلنا، بازنشستگان و مستمری‌بگیرانِ سازمان تامین اجتماعی از افزایش هزینه‌های درمان در سال‌های اخیر انتقاد دارند؛ آن‌ها می‌گویند براساس قانون الزام تامین اجتماعی، بایستی صفر تا صد خدمات درمانی در تمام بخش‌ها به صورت صد درصد رایگان و از طریق بیمه پایه ارائه شود اما شرایط به گونه‌ای پیش رفته که عملاً بیمه پایه‌ی تامین اجتماعی کارکرد چندانی ندارد؛ بازنشستگان مجبورند ماهانه هزینه‌ی مازاد برای بیمه تکمیلی بپردازند و علیرغم این پرداخت، بازهم خدمات درمانی مکفی و رایگان دریافت نمی‌کنند.

علی اکبر عیوضی، دبیر کانون بازنشستگان تامین اجتماعی استان تهران، در رابطه با مساله درمان بازنشستگان و چالشی به نامِ «بیمه‌ی تکمیلی» به ایلنا گفت: اتمام قرارداد قبلیِ بیمه تکمیلی ۳۰ آبان ماه امسال بود؛ از اول آذر، قرارداد جدید شروع شده است؛ پیش از آذر، کانون عالی بازنشستگان تشریفات قانونی کار از مناقصه گرفته تا عقد قرارداد را انجام داد؛ مساله اینجاست که شرکت‌های بزرگ بیمه‌گذارِ تکمیلی مثل بیمه ایران یا بیمه آسیا در مناقصه‌ی امسالِ کانون عالی شرکت نکردند، شرکت‌هایی که در این مناقصه شرکت کردند در حد و اندازه‌ای نبودند که بخواهند به بازنشستگان سراسر کشور خدمات‌رسانی صورت دهند.

جزئیات قرارداد جدید بیمه تکمیلی

او افزود: با توجه به اینکه ۲۷ استان به کانون عالی بازنشستگان مجوز داده بودند که به صورت متمرکز، کار عقد قرارداد با بیمه‌گذار تکمیلی انجام شود، با شرکت بیمه آتیه‌سازان حافظ قرارداد مجدد منعقد شد و خدمات‌رسانی از اول آذرماه آغاز شده است.

به گفته عیوضی، مبلغ بیمه تکمیلی در قرارداد جدید، ۳۱۰ هزار تومان به ازای هر نفر است و امیدواریم سازمان تامین اجتماعی در پرداخت بخش قابل توجهی از این رقم – حدود ۷۰ درصد- مشارکت داشته باشد تا بار مالی بازنشستگان سبک‌تر شود.

دبیر کانون بازنشستگان کارگری استان تهران اضافه کرد: در قرارداد جدید، سقف تعهدات بیمه‌گذار تکمیلی در خدمات کلینیکی و پاراکلینیکی و بیمارستانی افزایش یافته و آتیه‌سازان متعهد شده به نحو احسن به بیمه‌شدگان خدمات بدهد البته به شرط اینکه سازمان تامین اجتماعی با عملکرد خود بازنشستگان را دچار مشکل نسازد.

انتقاد از رفتار سازمان

این فعال صنفی بازنشستگان بیشتر توضیح داد: سازمان تامین اجتماعی براساس قانون الزام مکلف است صفر تا صد خدمات درمانی مورد نیاز بیمه‌شدگان را چه از طریق درمان مستقیم و چه به شیوه‌ی درمان غیرمستقیم، رایگان ارائه دهد؛ متاسفانه سازمان نه تنها قانون الزام را رعایت نمی‌کند، بلکه در مسیرِ تعامل بیمه تکمیلی با بازنشستگان نیز اخلال به وجود می‌آورد به این ترتیب که مبلغ را از حقوق بازنشستگان کسر می‌کند ولی به حساب شرکت بیمه‌گذار واریز نمی‌کند؛ اینجا ارائه خدمات به بازنشستگان دچار مشکل می‌شود و نارضایتی به وجود می‌آید.

به اعتقاد عیوضی، سازمان با رفتار خود به نارضایتی بازنشستگان دامن می‌زند؛ باید بپذیرند اصل، قانون الزام تامین اجتماعی‌ست که سازمان بر این اساس موظف است کلیه خدمات درمانی بازنشستگان را رایگان فراهم سازد، اگر این وظیفه به نحو احسن انجام می‌شد بازنشستگان هرگز سراغ بیمه تکمیلی نمی‌رفتند.

او تاکید می‌کند: بیمه تکمیلی به دلیل ناتوانی سازمان تامین اجتماعی و قصور در انجام تکالیف قانونی به بازنشستگان تحمیل شده است؛ خود مدیران سازمان تامین اجتماعی به این عارضه‌ی تحمیلی کاملاً وقوف دارند و به خوبی می‌دانند که بازنشستگان از روی اجبار به دنبال بیمه تکمیلی رفته‌اند و مجبور شده‌اند بخشی از هزینه‌ها را از جیب خود بپردازند تا در شرایط فعلی که هزینه‌های درمان به شدت بالاست، بتوانند خدمات درمانی مورد نیاز خود و خانواده را دریافت کنند.

بیمه تکمیلی فقط یک اجبار است

«هیچ بازنشسته‌ای از روی خوشحالی و برای تجمل سراغ بیمه تکمیلی نمی‌رود و هزینه‌ی ماهانه‌ی مازاد نمی‌پردازد»؛ دبیر کانون بازنشستگان تهران با بیان این جمله اضافه کرد: بیمه تکمیلی فقط یک اجبار است؛ امروز هزینه‌ی درمان بالاست و حقوق ماهانه بازنشستگان کفاف این هزینه‌ها را نمی‌دهد؛ بازنشستگانی داریم که نمی‌توانند پول داروی خود یا همسران‌شان را تامین کنند؛ در این شرایط، بیمه تکمیلی برایشان به مصداق ضرب‌المثلِ «کاچی به از هیچی» عمل می‌کند؛ می‌گویند بیمه تکمیلی عضو باشیم تا لااقل بخشی از هزینه‌ها برایمان رایگان شود.

به اعتقاد عیوضی، در این میان وظیفه‌ی سازمان تامین اجتماعی، مساعدت با بازنشستگان است و اگر بخواهیم بر مبنای قانون حرف بزنیم باید بگوییم وظیفه‌ی سازمان پرداخت صد درصد هزینه‌ی بیمه تکمیلی بازنشستگان است چراکه براساس قانون الزام، ارائه‌ی رایگانِ تمام خدمات درمانی و تمام ملحقات این خدمات بر عهده‌ی سازمان است.

سازمان ۷۰ درصد هزینه بیمه تکمیلی را بپردازد

حالا بازنشستگان توقع دارند سازمان تامین اجتماعی پرداختِ بخش قابل توجهی از هزینه‌ی بیمه تکمیلی مستمری‌بگیران را متقبل شود؛ عیوضی در این رابطه گفت: سازمان باید پرداخت ۷۰ درصد از هزینه‌ی بیمه تکمیلی را برعهده بگیرد. علاوه بر این نباید در روند خدمات‌رسانی بیمه تکمیلی بازنشستگان اخلال به وجود بیاورد؛ الان سه ماه است که هزینه بیمه تکمیلی از حساب بازنشستگان کسر شده ولی به بیمه‌گذار پرداخت نشده؛ این تاخیرها خدمات‌رسانی را دچار وقفه می‌کند و بازنشستگان به مشکل برمی‌خورند.

این فعال صنفی بازنشستگان با تاکید بر اینکه «ما از سازمان تامین اجتماعی انتظاراتی داریم» تصریح کرد: اینکه مدیرعامل سازمان می‌آید پشت تریبون می‌گوید «اولویت ما درمان بازنشستگان است» کافی نیست؛ نتایج عینی این اولویت‌گذاری باید در عمل دیده شود؛ توقع داریم حرف‌شان با عمل‌شان یکی باشد.

عیوضی اضافه کرد: امروز عمری از بازنشستگان کشور گذشته و باید احترام‌شان به جا آورده شود؛ بازنشستگان جوانی را در سنگرهای کار و تولید سپری کرده‌اند و دچار بیماری‌های مختلف از اعصاب و روان گرفته تا دردهای آرتروزی و دیسک کمر شده‌اند؛ بازنشستگانی داریم که از انواع بیماری‌ها رنج می‌برند؛ سازمان تامین اجتماعی باید از این بازنشستگان که جوانی و انرژی خود را پای سنگرهای تولید کشور گذاشته‌اند حمایت کند نه اینکه به جای حمایت، پیش پایشان سنگ بیندازد و دریافت خدمات درمانی آن‌ها را دچار وقفه و اختلال سازد.

او در پایان تاکید کرد: همه می‌دانیم امروز هزینه‌های درمان در کشور ما به شدت بالاست، بیمارستان‌های دولتی در مواردی کم امکانات هستند و پزشکان متخصص بیماران را به بیمارستان‌های خصوصی معرفی می‌کنند، تعرفه‌های بیمارستان‌های خصوصی هم نجومی‌ست، در این شرایط یک بازنشسته یا بیمه‌شده با ماهی ۹ میلیون تومان حقوق، به هیچ شکل نمی‌تواند هزینه‌های درمان را بپردازد. اینها را باید در نظر بگیرند و لااقل برای امسال ۷۰ درصد مبلغ بیمه تکمیلی بازنشستگان را بپردازند. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ایران CA ۱۲:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  1 2
  من پشیمانم وثبت نام نمیکنم
 • حسین خواجویی IR ۱۳:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  2 0
  وقتی درمان و آموزش در کشور طبق قانون اساسی رایگان است ولی دولت درمان را به بیزنس پزشکان تبدیل کرده به عنوان گردشگری سلامت واقعا متاسفم. ملت شهید دادند برای این قانون اساسی. متاسفم
 • IR ۱۳:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  6 0
  چرا بیمه تکمیلی بازنشستگان با یک شرکت در پیتی است که با هیچ بیمارستان یا مراکز خدمات پاراکلینیکی وغیره قرارداد ندارد، وبازنشستگان ناچارا باید هزینه ها را که برای آنان سنگین می باشد را پرداخت نمایند،وبعد با ارائه اسناد ومدارک به نمایندگی آتیه سازان برای دریافت بخشی از آن اقدام نمایند که معمولا هم زمان زیادی هم برای تحویل اسناد وهم برای دریافت هزینه معطل می شوند
 • محمود IR ۱۴:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  6 0
  سر بازنشستگان منت نزارین همون دو درصد ماده ۸۹ و شما از ما کم نکنین .اون ۷۰درصدی که پیشنهاد میدین سازمان متقبل بشه از بابت کمک هزینه بیمه تکمیلی از جیب خودمون برمیرارین دو باره با منت حق بیمه خودمون و میدین تازه این گیر ویر باز هم مبلغی ته این دو درصد به سازمان میرسه . یعنی سازمان هزینه ای صرف حمایت از تکمیلی بازنشسته انجام نمیده.
 • IR ۱۵:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  1 1
  توجه کردید ؟ چند بار هفتاد درصد را قید فرمودند ؟ چرا ؟ این هفتاد درصد را از کجا آوردید ؟ مبنای کار شناسی دارد ، یا توافقی ازپیش صورت گرفته ؟
 • محمد IR ۱۶:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  1 0
  تامین اجتماعی بفکربازنشسته که نیست بماندفکروذکرتامین اجتماعی این است که. بادولت محترم دست به یکی کنه وسرمایه کارگران رابه دولت واگذارکنه که دولت هم سالی دوبارحقوق کشوری لشکری هارااضافه کنه انشاءالله که متخلفین راخدابه سزای اعمالشان برساندو حق بازنشستگان بی پشت وپناه تامین اجتماعی راازحلقوم مسببینش دربیاره انشاءالله آمینش راشماهابگوییدتاخداوندهم قبول کنه آمین
 • ایران دوست IR ۱۷:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  2 0
  آقا چرا ۹میلیون،بنده با ۳۰ سال بیمه پردازی ۷میلیون و خرده‌ای حقوق دریافت میکنم ، این ۹ میلیون شامل کیا میشه ،در
 • علی IR ۱۹:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  1 0
  سازمان تامین اجتماعی هیچ کاری مثبت برای بازنشستگان انجام نمیده. چه بیمه آتیه. مثل بختک افتاده به جان بازنشسته
 • IR ۲۱:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  2 0
  جناب اقای عیوضی هیچ کس بفکر این قشر ضیف الحال نیست از یک طرف بیماری و جنگ و دعوا با مریضی و دارو واز طرفی کمبود اقتصاد مالی که جوابگوی هیچی نبست اره بیمه تکمیلی برا ما شده اجباری که کاچی بهتر از هیچی وعلا اینم هم چنگی بدل نمیزنه
 • قدیر زینالی IR ۲۱:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  2 0
  چرابیمه تکمیلی دندان و عینک دارو رانمیدهد ما پیر و پاتالا ان چیز ا که احتیاج آریم نمیدن
 • غلامرضا غلامی IR ۲۲:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  2 0
  کاملا‌ناراضی‌هستم‌۸ماه‌شده‌که‌پاشکسته‌داروندارم‌راهزینه‌کردم‌‌ولی‌هزینه‌دارو‌ وویزیت‌پانسمانها راازجیب‌دادم‌‌چرابایدباحقوق‌پایین‌‌هزینه‌درمان رااجیب‌بپردازم
 • احمد IR ۲۲:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  4 1
  بیمه تکمیلی راتعطیل وپولی راکه قراراست ازبیمه پردازان وبازنشستگان بابت بیمه تکمیلی پرداخت کنند بحساب سازمان ریخته وخودسازمان سرویس بدهد پیشنهادخوبی است بیمه تکمیلی هم شده یه گرفتاری
 • مهدی نکونام IR ۲۲:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  3 0
  سلاموعرض ادب اولا خدمات دنداپزشکی که خصوصا بعدازبازنشستگی نیاز مبرم هست اصلا وجود نداره دوما مبلغ ویزیت ودارو همچنین خدمات نداره،
 • ع_عامری IR ۲۳:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  3 0
  سلام اولا بیمه نیمه تکمیلی است به جهت اینکه فقط بیماریهای خاص را انهم با حذف داروهای مکمل که دکتر برای نتبجه بهتردر بهبودی بیمار تجویز میکندکه قیمتش هم بالاست. که پرداخت نمیگردد و هزینه ویریت را هم نمیدهد و در ضمن الباقی مریضیها جز بیمه نیست که واقعا برای بازنشستگان با این حقوقها سنگین است.
 • سعیدالله IR ۲۳:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  2 0
  بنده بیمه تکمیلی هستم ومستمری بگیراجتماعی هستم که ماهیانه مبلغ ۳ملیون وخورده ای حقوق میگیرم که ۲ملیون و۵۰۰ هزارتومان برای کرایه خانه ومابقیع اش راچکارکنم حالا رفتم عکس دندان گرفتم وبعد رفتم دندانهایم راکشیدم وبعدرفتم آتیه سازان که گفتندقراردادی برای دندان نداریم پس چرامردم رابیمه تکمیلی میکنید
 • بیکار IR ۰۰:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  3 0
  اصلاتکمیلی بدردنمیخوره
 • امرالله IR ۱۶:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  1 0
  از حقوق ۹ م اختلاف داریم زنم رفته شکایت کرده برای مهره چون این پول برای ۱۰روز است دو خانوار
 • IR ۰۱:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۷
  0 0
  سلام وقت بخیر شما لطف کنید هیچی از ما کم نکنید ما از شما هیچی نمی خواهیم
 • حسینی IR ۱۶:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۷
  0 0
  یکی نیست به اون فعال که ازبازنشستگان دفاع میکنه بگه ۹میلیون وازکجات درآوردی ماکه حداقل بگیریم چی باماهی ۷تومان فقط کرایه ماشین میشه
 • مجید محاوی IR ۲۰:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۸
  0 0
  درمان ریگان حق ماست و زمان اشتغال پرداخت کردیم و این بیمه مکمل غیر قانونی است