۰ نفر

شاخص هوای اصفهان بنفش شد!

۱۳ آذر ۱۴۰۲، ۲۱:۳۹
کد خبر: 811856
شاخص هوای اصفهان بنفش شد!

شاخص آلودگی هوای کلانشهر اصفهان شامگاه دوشنبه با میانگین ۲۱۷ در وضعیت بنفش و بسیار ناسالم قرار گرفت.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۵ ایستگاه سنجش در ساعت ۲۰ شامگاه دوشنبه سیزدهم آذر روی عدد ۲۱۷ قرار گرفت و وضعیت بسیار ناسالم را نشان می‌دهد. میانگین ۱۷۰ وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر در ایستگاه پایش خیابان‌های ۲۵ آبان با ۱۷۲، احمدآباد با ۱۸۴، میدان انقلاب با ۱۶۱، پارک زمزم با ۱۷۸، بزرگراه خرازی با ۱۵۹، دانشگاه صنعتی با ۱۹۷، رهنان با ۱۶۲، سپاهان شهر با ۱۷۲، خیابان فرشادی با ۱۶۹، خیابان فیض با ۱۷۹، بولوار کاوه با ۱۷۱، کردآباد با ۱۸۰ و ولدان با ۱۶۸ AQI در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان است.

شاخص هوا در ایستگاه زینبیه با ۲۶۳ AQI وضعیت بنفش و بسیار ناسالم را نشان می‌دهد و در خیابان رودکی با ۱۴۴ و میرزا طاهر با ۱۴۰ AQI در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس است.

شاخص هوا همچنین در زرین شهر با ۱۵۳ و شاهین شهر با ۱۶۳ در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان، در قهجاورستان با ۲۴۴ در وضعیت بنفش و بسیار ناسالم و در سجزی با ۱۱۸ و مبارکه با ۱۴۶ AQI ناسالم برای گروه‌های حساس است.

اداره کل هواشناسی استان اصفهان نیز ظهر امروز با صدور هشدار سطح نارنجی اعلام کرد که از صبح فردا سه‌شنبه تا شامگاه پنجشنبه (۱۴ - ۱۶ آذر) به سبب تداوم سکون جوی و افزایش انباشت غلظت آلاینده‌ها، وضعیت کیفی هوا در مناطق مرکزی و صنعتی به ویژه کلان‌شهر اصفهان در شرایط ناسالم خواهد بود.

در این اطلاعیه آمده است که تا اواخر وقت پنجشنبه افزایش محسوس شاخص کیفیت هوا توأم با رشد پتانسیل غلظت آلاینده‌ها تا شرایط ناسالم برای تمامی گروه‌های سنی وجود دارد و در صورت رعایت نکردن و عدم کنترل منابع آلاینده احتمال شرایط بسیار ناسالم به ویژه در مناطق پر تردد و صنعتی دور از انتظار نیست.

بنا بر اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان آلودگی هوا طی سه روز پیش رو در مناطقی چون کلان‌شهر اصفهان، خمینی شهر، برخوار (دولت آباد)، لنجان، صنعتی اصفهان، فرودگاه اصفهان، فلاورجان، کبوتر آباد، لنجان (زرین شهر)، مبارکه، مورچه خورت، شاهین شهر و میمه، نجف آباد پیش‌بینی شده است.

اداره کل هواشناسی استان اصفهان بر لزوم مدیریت منابع آلاینده از جمله کاهش تردد خودروها و کنترل فعالیت واحدهای صنعتی تاکید و توصیه کرده است که عموم شهروندان طی این مدت تردد غیر ضرور را کاهش دهند و از فعالیت فیزیکی و ورزشی در فضای باز خودداری کنند.

کمیته اضطرار آلودگی هوای اصفهان ساعتی پیش اعلام کرد که دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و تمامی مقاطع تحصیلی در نواحی شش گانه شهر اصفهان و مناطق آموزش و پرورش فلاورجان، پیربکران، نجف‌آباد، خمینی‌شهر، شاهین شهر، برخوار، مبارکه، زرین شهر و فولادشهر روزهای سه شنبه و چهارشنبه چهاردهم و پانزدهم آذرماه به صورت غیرحضوری خواهد بود.

همچنین در شهرهای کاشان و آران و بیدگل نیز تمامی مقاطع تحصیلی آموزش و پرورش در روزهای یاد شده غیرحضوری است. براساس مصوبه این کارگروه، مهدهای کودک و مراکز پیش دبستانی در این مناطق همچنان تعطیل است.

بنا بر مصوبه کمیته اضطرار آلودگی هوای اصفهان، مادران شاغلی که دارای فرزند مقطع تحصیلی ابتدایی، پیش دبستانی و مهدکودک هستند، مادران باردار و کارکنان دچار بیماری قلبی، تنفسی، ریوی و زمینه‌ای می‌توانند به صورت دورکاری فعالیت کنند.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوایسالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha