۰ نفر

خطری که بیخ گوش زمین است!

۱۰ آذر ۱۴۰۲، ۱۷:۳۵
کد خبر: 811122
خطری که بیخ گوش زمین است!

تلسکوپ نقشه‌برداری آسمان چین، دو سیارک نزدیک به زمین را کشف کرد که یکی از این سیارک‌ها به عنوان یک سیارک بالقوه خطرناک طبقه‌بندی شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، تلسکوپ میدان وسیع چین (WFST)که قادر به بررسی کل آسمان از نیمکره شمالی است، دو سیارک نزدیک به زمین را کشف کرده است. 

این دو جرم آسمانی برای نخستین بار در 18 نوامبر توسط تلسکوپ میدان دید گسترده (WFST) مشاهده شدند که در سپتامبر 2023 در استان چینگهای شمال غربی چین آغاز به کار کرد. یکی از مراکز معتبر زیرنظر اتحادیه بین‌المللی نجوم، متعاقباً این دو کشف تلسکوپ را تأیید کرد و نام دو سیارک 2023 WX1 و 2023 WB2 را تعیین کرد. 

2023 WX1 با قطر تخمینی 170 متر، به دلیل داشتن "حداقل فاصله تقاطع مدار زمین 0.0416 واحد نجومی" به عنوان یک سیارک بالقوه خطرناک طبقه‌بندی می‌شود.

WFST با قطر 2.5 متر به طور مشترک توسط دانشگاه علم و صنعت چین و رصدخانه کوه بنفش آکادمی علوم چین ساخته شده است. این تلسکوپ دارای یک آینه 2٫5 متری و یک دوربین با میدان دید وسیع است. هدف اصلی تلسکوپ مذکور، کاوش و نظارت بر رویدادهای نجومی پویا و انجام تحقیقات رصد نجومی است همچنین یکی از اهداف اصلی این تلسکوپ بررسی اجرام منظومه شمسی است.

این تلسکوپ در پایگاه رصد نجومی لِنگ‌خو در استان چینگ‌خَی در شمال غربی چین قرار دارد. پایگاه لِنگ‌خو با ارتفاع متوسط چهارهزار متر، با دارابودن ویژگی‌هایی چون پوشش کم گیاهی، بارندگی و آلودگی نوری ناچیز، یکی از بهترین مکان‌های رصدخانه‌ای در منطقه اوراسیا است.

تلسکوپ ,

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha