۰ نفر

مدیر دامپزشکی مهاباد:

میادین عرضه دام دواب تعطیل شد

۷ آذر ۱۴۰۲، ۱۰:۲۵
کد خبر: 810624
میادین عرضه دام دواب تعطیل شد

مدیر شبکه دامپزشکی مهاباد گفت: میادین عرضه دام دواب این شهرستان در خلیفان و امیرآباد به دلیل شیوع تب برفکی تعطیل شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، عباس آغاز روز سه‌شنبه در این زمینه اظهار کرد: با توجه به شیوع بیماری تب برفکی در منطقه میادین دواب این شهرستان تا اطلاع ثانوی تعطیل است.

وی افزود: دامداران باید در این ایام از هرگونه جابجایی دام بدون اخذ مجوز بهداشتی و قرنطینه‌ای و ورود افراد متفرقه به محوطه دامداری خودداری کنند و در صورت مشاهده هرگونه بیماری دامی با شماره تلفن‌های ۴۲۴۴۲۲۲۸ و ۴۲۴۴۲۲۲۹ شبکه دامپزشکی مهاباد تماس بگیرند.

مدیر شبکه دامپزشکی مهاباد بیان کرد: در سال جاری تعداد ۱۷ هزار و ۹۶۵ رأس دام سنگین، ۱۵۱ هزار و ۳۱۵ رأس دام سبک در ۱۸۳ واحد دامداری علیه بیماری تب برفکی در شهرستان مهاباد واکسینه شده و در حال حاضر هم در حوضه قرنطینه کانون‌ها و خود کانون‌ها واکسیناسیون ادامه دارد.

بیماری تب برفکی یک بیماری مخصوص دام بوده که به شدت واگیر است، که ایجاد تب شدید، آبریزش ازدهان، وجود کف در دهان، زخم شدن دهان و سم و لنگش حیوان از علائم بیماری تب برفکی است.

کاهش شیر در دام‌ها، کاهش تولید گوشت، کاهش باروری و بروز تلفات در دام‌های جوان از جمله خسارت‌های اقتصادی ناشی از بیماری تب برفکی است.

واکسیناسیون تب برفکی اهمیت زیادی در پیشگیری از بیماری تب برفکی در دام‌ها دارد و تب برفکی یک بیماری عفونی و به شدت واگیردار دامی است که باید از شیوع و بروز آن در بین دام‌ها به وسیله مایه‌کوبی جلوگیری کرد.

مهاباد دارای ۲ میدان دواب در شهر خلیفان و روستای امیرآباد (مسیر مهاباد - میاندوآب) است که به ترتیب روزهای سه‌شنبه و دوشنبه هر هفته دایر و خدمات ارائه می‌کنند.

شهرستان مهاباد دارای بیش از ۲۵۰ هزار رأس دام است که از این تعداد ۲۳۰ هزار رأس دام سبک و ۲۳ هزار رأس دام سنگین است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha