۰ نفر

واکنش روس ها به برکناری مک کارتی: زیر سر زلنسکی است!

۱۲ مهر ۱۴۰۲، ۱۴:۲۵
کد خبر: 802253
واکنش روس ها به برکناری مک کارتی: زیر سر زلنسکی است!

روسیا الیوم در گزارشی نوشت که در پی برکناری رئیس مجلس نمایندگان آمریکا هیاهویی در شبکه های اجتماعی راه افتاده مبنی اینکه برکناری وی و نیز استعفای رئیس پارلمان کانادا در پی سفر زلنسکی به آمریکا و کانادا رخ داده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از جماران، برکناری رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که برای نخستین بار در تاریخ آمریکا رخ داده است باعث شد که روسها «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین را باعث و بانی آن معرفی کرد.

روسیا الیوم در گزارشی نوشت که در پی برکناری رئیس مجلس نمایندگان آمریکا هیاهویی در شبکه های اجتماعی راه افتاده مبنی اینکه برکناری وی و نیز استعفای رئیس پارلمان کانادا در پی سفر  زلنسکی به آمریکا و کانادا رخ داده است.

در گزارش روسیا الیوم آمده است که ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین نامش در تاریخ به عنوان نخستین کسی ثبت می شود که باعث شده است روسای پارلمان های دو کشور بزرگ در آمریکایی شمالی در عرض دو هفته پس از سفر وی برکنار شدند.

زلنسکی اخیرا به کانادا سفر کرد و در این سفر از  «یاروسلاو هونکا»(۹۸ ساله) نازی اوکراینی کانادایی که در کنار نازی های آلمان جنگید تمجید شد و این رخداد باعث استعفای رئیس پارلمان کانادا شد.

زلنسکی پس از آن که به آمریکا سفر کرد و دو هفته بعد از آن اعضای مجلس نمایندگان آمریکا روز ۳ اکتبر  گرد هم آمدند و برای نخستین بار  در تاریخ این کشور رئیس مجلس نمایندگان آمریکا را با ۲۱۶ رای موافق و ۲۱۰ رای مخالف از جمله ۶ نماینده جمهوریخواه برکنار کردند.

این برکناری در  لحظه سرنوشت ساز تصویب قانون موقت بودجه که شامل کمک ها به اوکراین می شود رخ داده است.

اکثریت قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا روز سه‌شنبه به طرحی رأی دادند که منجر به برکناری کوین مک‌کارتی، رئیس‌ جمهوریخواه این مجلس شد.

این برای نخستین بار در تاریخ آمریکاست که رئیس مجلس نمایندگان از سمت خود برکنار می‌شود.

تصمیم برای استیضاح کوین مک‌کارتی، به پیشنهاد مت گاتز (از نمایندگان جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا و وفادار به دونالد ترامپ ) انجام شد که رهبری بلوکی از محافظه‌کاران تندرو در حزب جمهوریخواه را بر عهده داشت.

تصمیم به این رأی گیری تاریخی پس از آن گرفته شد که به گفته منتقدانش، آقای مک‌کارتی با دموکرات‌ها برای جلوگیری از تعطیلی دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا همکاری کرده بود.

پیش از این رأی گیری، موافقان و مخالفان آقای مک‌کارتی ۵۸ ساله به مدت ۱ ساعت در صحن مجلس درباره دلایل ماندن یا برکناری او از سمتش صحبت کردند.

در جریان رأی گیری که بعد از ظهر سه‌شنبه به وقت محلی انجام شد، درنهایت پیشنهاد برکناری او با ۲۱۶ رای موافق در مقابل ۲۱۰ رای مخالف تصویب شد. در این روز هشت جمهوریخواه علیه رهبر حزب خود رأی دادند و در کنار ۲۰۸ دموکرات، برکناری کوین مک‌کارتی را قطعی کردند.

از آنجا که جمهوریخواهان با اکثریت ضعیفی کنترل مجلس نمایندگان را برعهده داشتند، قرار گرفتن تنها تعدادی از آنها در کنار دموکرات‌ها باعث شد که رأی لازم برای استیضاح آقای مک‌کارتی به دست آید.

این رأی بی‌سابقه، زمینه را برای انتخاباتی دیگر با هدف تعیین رئیس جدیدی برای مجلس نمایندگان فراهم می‌کند.

این رأی همچنین نشان‌دهنده عمیق‌تر شدن شکاف‌ها در حزب جمهوریخواه است و البته نگرانی‌ها درباره آغاز دور جدیدی از اختلال در عملکردها در ایالات متحده را نیز افزایش می‌دهد؛ چراکه این مجلس تا زمانی که رئیس جدیدی برای آن انتخاب نشود نمی‌تواند به امور قانونگذاری بپردازد.

در ایالات متحده آمریکا، رئیس مجلس نمایندگان، ارشدترین عضو مجلس سفلای کنگره و دومین نفر در ردیف جانشینی رئیس جمهوری (پس از معاون رئیس جمهوری) است.

رأی‌گیری روز سه‌شنبه تنها چند روز پس از آن انجام شد که اعضای تندروی جمهوریخواه، دولت را در تلاش برای کاهش هزینه‌های فدرال از جمله کمک به تلاش‌های جنگی اوکراین، در آستانه تعطیلی قرار دادند.

اما تصویب طرحی اضطراری برای بودجه‌بندی موقت که از سوی کوین مک‌کارتی پیشنهاد شده بود، مانع از تعطیلی دولت شد. به کمک این طرح، بودجه موقت آژانس‌های دولتی برای مدت ۴۵ روز تامین می‌شد.

مت گاتز از جمله جمهوریخواهانی بود که از توافق مک‌کارتی با دموکرات‌ها بر سر این طرح خشمگین شد و به این ترتیب تلاش‌هایش برای استیضاح مک‌کارتی آغاز گردید.

مک کارتی از تصمیمش برای توافق با دموکرات‌ها دفاع کرد و صبح سه شنبه به خبرنگاران گفت: «باز نگه داشتن دولت و پرداخت پول به سربازان تصمیم درستی بود. من همچنان از این تصمیم دفاع می کنم و در نهیات، اگر مجبور شوم شغلم را به خاطر آن از دست می‌دهم.»

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha