۰ نفر

۱۱۰ هزار خانه لوکس در تهران شناسایی شد

۴ شهریور ۱۴۰۲، ۲۳:۰۹
کد خبر: 731842
۱۱۰ هزار خانه لوکس در تهران شناسایی شد

رئیس سازمان مالیاتی با اشاره به هوشمند سازی روند مالیات ستانی در کشور، قصد و نیت سازمان مالیاتی را اخذ مالیات از دانه درشت‌ها و شرکت‌هایی که سودهای چند هزار میلیاردی می‌کنند عنوان کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، سبحانیان، رئیس سازمان امور و مالیاتی کشور در گفت وگویی تلویزیونی ضمن اشاره به میزان مالیات پرداختی مشاغل مختلف در سنوات گذشته گفت: میانگین مالیاتی که متوسط مشاغل در سال ۱۴۰۰ پرداخت کرده اند حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بوده، که این عدد در سال ۱۴۰۱ به نزدیکی ۵ میلیون تومان رسیده است. به عنوان مثال متوسط مالیاتی که دندانپزشکان در سال ۱۴۰۱ پرداخت کرده اند، ۳۵ میلیون تومان در سال بوده که بیشترین میزان مالیات بوده است.

وی ادامه داد: ابتدای امسال ۱۹۵۰ شرکت صورت حساب در سامانه مودیان صادر می‌کردند، ظرف ۵ ماه گذشته این عدد به بیش از ۳۳ هزار شرکت رسیده است. در نظام سنتی مالیاتی فضای اینطور بود که اگر اظهارنامه‌ای صادر می‌شد فرض بر این بود که این اظهار نامه اشتباه است و باید ثابت شود که اطلاعات آن درست است، اما اکنون این نگاه عوض شده و فرض بر این است که تمام اطلاعات درست است تا خلاف آن ثابت شود.

سبحانیان گفت: ما به دنبال این هستیم که شرکت‌های بزرگی که گردش‌های بسیار بزرگی دارند، نباید منابع دولت در دست آن‌ها باقی بماند و آن‌ها پرداخت مالیات را به تعویق بی اندازند، بلکه باید یک مالیاتی علی الحساب پرداخت کنند. ما به دنبال این هستیم که بخش عمده‌ی مالیات را دانه درشت‌ها پرداخت کنند. به عنوان مثال در سال گذشته بالغ بر ۱۵۰ همت، مالیاتی بوده که می‌توانستیم تنها از ۴۰ شرکت اخذ کنیم، اما طبق برخی قوانین نتوانستیم این کار را کنیم، چرا که شرکت با توجه به اینکه سود قابل توجهی کرده بود مثلا افزایش سرمایه داده و مالیاتی پرداخت نکرده است. در اینجا این سوال مطرح می‌شود که آیا راه بهتری برای حمایت از این شرکت‌ها غیر از معافیت‌های مالیاتی وجود ندارد؟ به نظر می‌رسد منطقی نیست از شرکتی که چند هزار میلیارد تومان سود کرده هیچ مالیاتی اخذ نشود که البته پیشنهاد آن در برنامه هفتم آوردیم.

۳۰ میلیارد تومان از ۵۰۰ سلبریتی و اینفلوئنسر مالیات گرفته شده

رئیس سازمان مالیاتی در پاسخ به سوالی مبنی بر آخرین وضعیت اخذ مالیات از سلبریتی ها، خانه‌های خالی و خودروهای لوکس گفت: برای سلبریتی‌ها و اینفلوئنسر ها، یک اداره‌ی مشخصی معین کرده ایم و مالیات ستانی از این افراد آغاز شده است که تا کنون برای ۵۰۰ نفر پرونده تشکیل شده است و حدود ۳۰ میلیارد تومان مالیات گرفته شده است.

وی افزود: همچنین متاسفانه یک برداشت غلطی به وجود آمده است که مالیات تنها از کارت خوان اخذ می‌شود که به هیچ وجه اینطور نیست، چرا که با استفاده از هوش مصنوعی و الگوریتم‌هایی که طراحی شده، اگر واریزی‌های به حساب افراد نیز خارج از عرف باشد قطعا از آن مالیات اخذ خواهد شد.

سبحانیان با اشاره به اخذ مالیات از خانه‌ها و خودروهای لوکس گفت: ما هم در حوزه خانه‌های لوکس، خانه‌های خالی و همچنین خودروهای لوکس، طبق قانون عمل می‌کنیم. تا کنون حدود ۲۵۲ هزار خودروی لوکس شناسایی شده و تا کنون ۲.۳ هزار میلیارد تومان از آن‌ها مالیات اخد شده است. از طرفی در سال جاری عدد خودروهای لوکس به بالای ۳ هزار میلیارد تومان ارتقا پیدا کرده، بنابراین ۲۵۲ هزار خودرو لوکس شناسایی شده در سال گذشته، به ۱۷۰ هر خودرو تقلیل پیدا کرده است و میزان مالیات آن‌ها نیز به ۳ هزار میلیارد تومان رسیده است.

در سال گذشته ملاک شناسایی خانه‌های لوکس خانه‌های ۱۵ میلیارد تومان به بالا، در نظر گرفته شده بود و بر همین اساس حدود ۴۳ هزار خانه‌ی لوکس در سال ۱۴۰۱ در کل کشور شناسایی شد و ۲.۲ همت از آن‌ها مالیات ستانی شد. لازم به ذکر است ملاک خانه‌های لوکس در سال ۱۴۰۲، به ۲۰ میلیارد تومان ارتقا یافت، که تا کنون تنها در تهران حدود ۱۱۰ هزار خانه‌ی لوکس شناسایی شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha