۰ نفر

گفتگوی تلفنی امیرعبداللهیان با وزیران خارجه ترکیه و پاکستان

۱ مرداد ۱۴۰۲، ۱۰:۴۴
کد خبر: 727649
گفتگوی تلفنی امیرعبداللهیان با وزیران خارجه ترکیه و پاکستان

حسین امیرعبداللهیان با وزیران خارجه ترکیه و پاکستان تلفنی گفتگو کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین، حسین امیرعبداللهیان و بلاول بوتو زرداری وزرای امورخارجه‌ جمهوری‌اسلامی‌ایران و جمهوری اسلامی پاکستان در تماس تلفنی بعد از ظهر امروز ضمن محکوم ساختن هتک حرمت به قرآن کریم در سوئد و اخیراً در دانمارک، تاکید کردند آزادی بیان نباید سایر آزادی‌ها را تحت‌ تاثیر قرار دهد و این دست از اقدامات با منزلت انسانی و حقوق بشر در تضاد هستند.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به موضوع هتک حرمت به قرآن کریم در سوئد و دانمارک تاکید کرد: این اقدامات موجب جریحه‌دار شدن احساسات نزدیک به دو میلیارد مسلمان در جهان شده‌ است.

 امیرعبداللهیان با اشاره به گفتگوی اخیر خود با دبیرکل سازمان‌ همکاری‌ اسلامی که طی آن پیشنهاد تشکیل  نشست اضطراری وزرای امور خارجه کشورهای اسلامی  مطرح شده است، ضرورت ارسال پیامی قوی از سوی کشورهای اسلامی در این زمینه را مورد تاکید قرار داد.

وزیر خارجه پاکستان نیز در این گفتگوی تلفنی با اشاره به حضور خود در جلسه شورای‌ حقوق‌ بشر سازمان‌ملل که متعاقب آن قطعنامه ای در این زمینه صادر شد، موافقت خود با پیشنهاد وزیر امور خارجه کشورمان برای انجام هرگونه همکاری را اعلام و تاکید کرد به منظور مبارزه با این دست از اقدامات لازم است کشورهای اسلامی جرم‌انگاری و وضع قوانینی در این خصوص را در دستور کار قرار دهند.

وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و ترکیه عصر امروز در گفتگوی تلفنی ضمن محکومیت شدید اهانت به قرآن کریم در سوئد و دانمارک، در مورد مهم ترین موضوعات مورد اهتمام دو کشور در حوزه های دوجانبه، منطقه ای و بین المللی تبادل نظر کردند.

 حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان با تقدیر از مواضع ترکیه در محکومیت اهانت به قرآن کریم، پیشنهاد کرد نشست فوق العاده وزرای خارجه کشورهای اسلامی در اسرع وقت برگزار گردد.

وزیر امور خارجه کشورمان روابط دو کشور را روابطی دوستانه، برادرانه و استراتژیک توصیف کرد و ضمن دعوت از وزیر خارجه ترکیه برای سفر به تهران، از آمادگی کشورمان برای برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در تهران خبر داد.

هاکان فیدان وزیر امور خارجه ترکیه نیز ضمن محکومیت مجدد اهانت به قرآن کریم، از پیشنهاد وزیر امور خارجه کشورمان برای برگزاری نشست فوق العاده وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی استقبال نمود.

وزیر امور خارجه ترکیه همچنین ضمن تشکر از دعوت وزیر امور خارجه کشورمان، از سفر خود به تهران در آینده نزدیک خبر داد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha