۰ نفر

مراسم تجلیل از خبرنگاران‌ در وزارتخارجه؛

امیرعبداللهیان: ما دنبال یک توافق موقت یا توافق کم در مقابل کم نبوده‌ایم و نخواهیم بود

۲۳ مرداد ۱۴۰۲، ۱۴:۱۱
کد خبر: 727252
پرستو بهرامی راد
امیرعبداللهیان: ما دنبال یک توافق موقت یا توافق کم در مقابل کم نبوده‌ایم و نخواهیم بود

وزیرخارجه ایران گفت: یکی از بحث‌هایی که در برجام وجود دارد این است که بر مبنای متن چند ده صفحه‌ای برجام حتی اگر برجام به صورت کامل خوب کار کند نمی‌توانیم دلار را تاچ کنیم.

اقتصادآنلاین _ پرستو بهرامی راد؛ حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در مراسمی برای تجلیل از خبرنگاران شرکت کرد و روز خبرنگار را تبریک گفت.

در این نشست وزیر خارجه در خصوص تبادل زندانیان و آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی و  کند شدن روند انتقال دارایی‌های ما در بانکی در عراق گفت: همواره گفته‌ایم هیچگاه از مسیر دیپلماسی و مذاکره فاصله نگرفتیم. از ابتدای کار دولت تصمیم رئیس‌جمهوری این بود که در بی اثر کردن تحریم‌ها و تلاش از مسیر دیپلماسی برای لغو تحریم‌های یکجانبه و غیرعادلانه آمریکا اقدام کنیم. آن بخشی که مربوط به تلاش برای بی اثر کردن تحریم‌ها است به محتوای برجام برمی‌گردد. در برجام توافقی انجام شده و بخش‌هایی از توافق نقطه قوت مذاکرات و جمع بندی بوده است، ولی به دلیل مجموعه شرایط مذاکراتی و پیگیری‌هایی که انجام شده و همکاران من قبلا مذاکره کردند و آنچه می‌توانستند در میز مذاکره به دست بیاورند تلاش کردند ولی این مذاکره یک طرف با چند طرف بوده است. بالاخره طرف مقابل هم در یک توافق ایده‌هایی دارد. یکی از بحث‌هایی که در برجام وجود دارد این است که بر مبنای متن چند ده صفحه‌ای برجام حتی اگر برجام به صورت کامل خوب کار کند نمی‌توانیم دلار را تاچ کنیم. حتماً ما در هر نقطه‌ای از پیشرفت بازگشت طرف‌ها به برجام قرار بگیریم باید بدانیم تاچ نشدن دلار یک بخش آن با استفاده از ارزهای ملی و مکانیسم‌های چندجانبه حل و فصل می‌شود و بخش دیگر را باید در مسیر تلاش برای بی اثر کردن تحریم‌ها دنبال کنیم.

امیرعبداللهیان در ادامه توضیح داد: ماه‌هاست گفت‌وگوها و مذاکرات و تبادل پیام‌های غیرمستقیم با طرف آمریکایی را روی میز داریم. ما هیچگاه دنبال یک توافق موقت یا توافق کم در مقابل کم نبوده‌ایم و نخواهیم بود. هیچ ارتباطی بین موضوع زندانیان با اموال خود نزد بانک‌های خارجی قائل نیستیم. در توافق تنظیم شده بین ما و طرف آمریکایی با وساطت کشور ثالث یک صورتجلسه‌ای در خصوص چگونگی تبادل زندانیان به عنوان یک موضوع انسانی داریم و صورتجلسه جدا و دیگری به عنوان مطالبه حقمان در آزادسازی اموال بلوکه شده ایران نزد برخی بانک‌ها داریم.

در حال تکمیل...

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha