۰ نفر

درهم ۱۳ هزار و ۵۴۰ تومان شد (۱۰ تیر ماه ۱۴۰۲)

۱۰ تیر ۱۴۰۲، ۱۱:۴۵
کد خبر: 724248
درهم ۱۳ هزار و ۵۴۰ تومان شد (۱۰ تیر ماه ۱۴۰۲)

قیمت درهم امروز در بازار آزاد ارز تهران ۱۳ هزار و ۵۴۰ تومان است.

به گزارش سرویس طلا و ارز اقتصادآنلاین، درهم واحد پول کشور امارات متحده عربی است.

قیمت امروز درهم در صرافی های رسمی

کانون صرافان قیمت امروز درهم را ۱۲ هزار و ۹۸۰ تومان برای خرید و ۱۳ هزار و ۲۵۰ تومان برای فروش اعلام کرده است.

قیمت درهم امارات در بازار آزاد

قیمت درهم امروز در بازار آزاد ارز تهران ۱۳ هزار و ۵۴۰ تومان است.

قیمت درهم در مرکز مبادله ارز و طلا 

در مرکز مبادله ارز و طلا نرخ اسکناس درهم  ۱۱ هزار و ۲۳۵ تومان و نرخ حواله درهم نیز ۱۰ هزار و ۲۱۴ تومان اعلام شده است. 

نگاهی به تاریخچه درهم امارات

کد ISO 4217 که برای درهم امارات در نظر گرفته شده‌است AED می‌باشد، اما در متون غیر رسمی از علامت اختصاری DH یا DHs نیز استفاده می‌گردد. هر درهم برابر با ۷۱۱ فلس است. از زمان استفاده سراسری از درهم به عنوان واحد پولی رایج در امارات زمان زیادی نمی‌گذرد. این واحد پولی وابسته به دلار آمریکا در حال حاضر به عنوان واحد پولی رسمی این کشور شناخته می‌شود. از سال ۱۹۹۷ هر یک دلار برابر با ۳.۶۷۲۵ درهم بوده است.

همانطور که می‌دانید درهم واژه‌ای عربی است. اما این واحد پولی به دلیل قرن‌ها تجارت با امپراطوری عثمانی دوام آورده است. جالب است بدانید که تا قبل از سال ۱۹۶۶ تمام کشورهای حاشیه خلیج فارس از روپیه هند برای معاملات خود استفاده می‌کردند.

اما چه اتفاقی افتاد که ورق به نفع درهم امارات برگشت؟ در ماه ژوئن سال ۱۹۶۶ کشور هند تصمیم گرفت که ارزش روپیه خلیج فارس را در برابر ارزش روپیه هند کاهش دهد.

کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز به منظور پیشگیری از کاهش سرمایه خود تصمیم گرفتند که واحد پولی دیگری برای معاملات خود استفاده کنند. در وهله نخست و برای مدت کوتاهی این کشورها ریال عربستان را برای معاملات خود پذیرفتند. در ادامه دینار بحرین مورد توافق طرفین قرار گرفت. به طوری که هر یک دینار بحرین معادل ۱۰ روپیه خلیج فارس بود. در این میان نیز کشور امارات تصمیم گرفت از واحد پول خود برای معاملات استفاده کند. به طوری که این کشور هر ۱۰ درهم را معادل با یک دینار تصویب کرد.

درهم امارات

وابستگی درهم به دلار

نکته جالبی که در خصوص درهم باید بدانید این است که این واحد پولی وابستگی شدیدی به دلار آمریکا دارد. اما این موضوع به چه معناست؟ وابستگی درهم به دلار آمریکا به معنای ثابت بودن نرخ آن است. به همین خاطر از سال ۱۹۹۷ هر یک دلار برابر با ۳٫۶۷۲۵ درهم بوده است.